Most Jagielloński otwarty [ZDJĘCIA]

W czwartek odbyły się próby obciążeniowe na wyremontowanym moście Jagiellońskim Południowym Starym. Wypadły pomyślnie i drogowcy otworzyli już odnowioną przeprawę dla kierowców. 


Od początku tego tygodnia trwały odbiory prac na wyremontowanym moście Jagiellońskim. Przed przywróceniem ruchu kołowego na obiekcie konieczne było jeszcze wykonanie prób obciążeniowych konstrukcji oraz rozbiórka podwieszanego pomostu, z którego prowadzono prace budowlane. Most techniczny jest już praktycznie cały zdemontowany, a od przedpołudnia w czwartek na moście trwały próby obciążeniowe. Wjechały na niego cztery, wypełnione po brzegi łądunkiem, ciężarówki. 
– Wstępnie planowany termin oddanie do ruchu mostu to noc z 2/3 października. Jeśli jednak prace demontażowe oraz odbiory zakończą się szybciej, otwarcie nastąpi jeszcze tego samego dnia, co próby obciążeniowe, tyle że w porze nocnej – wyjaśniała na początku tygodnia Ewa Mazur, rzecznik prasowa ZDiUM. 


Próby wypadły dobrze i jest decyzja, że jeszcze dzisiaj (czwartek) w nocy kierowcy będą mogli pojechać po odnowionym moście. Tak też się stało. 
Przypomnijmy, remont mostu rozpoczął się w październiku ubiegłego roku. Przez cały okres przebudowy ruch samochodowy prowadzony był po bliźniaczej przeprawie północnej.


Zakres prac był dość duży, bo obejmował m.in. wymianę elementów konstrukcji nośnej, wymianę nawierzchni i chodników, roboty elektryczne, wodno-kanalizacyjne i gazowe i odnowienie przyczółków mostu. Wykonawcą prac była firma Skanska, inwestycja pochłonęła ponad 5 milionów złotych. 

Zgłoś uwagę