Letnie wieczory organowe u luteran

Znani i cenieni organiści, niezły instrument, ciekawe, jasne wnętrze kościoła Opatrzności Bożej przy ul. Kazimierza Wielkiego 29, wspaniała muzyka i wreszcie darmowy wstęp. To atuty nie do przecenienia, dzięki którym wieczory organowe mają swoją stałą publiczność, a nawet zagorzałych fanów. Latem muzyka organowa we Wrocławiu rozbrzmiewa z wielką siłą.

  • koncert organowy opatrzność boża

    Organy w kościele Opatrzności Bożej


Lato muzyki organowej we Wrocławiu

W najbliższy weekend rozpoczyna się organowy Festiwal „Non Sola Scripta”. Przez wszystkie niedziele lipca i sierpnia w Kolegiacie św. Krzyża na Ostrowie Tumskim zaprezentują się cenieni organiści. Ale to nie wszystko! Wielbiciele instrumentu o wielu piszczałkach mogą liczyć na sporo atrakcji.

W niedzielę 5 lipca startują Wieczory Organowe u Bożej Opatrzności, czyli cykl koncertów znanych organistów, jacy zagrają w niewielkiej luterańskiej świątyni przy ul. Kazimierza Wielkiego. To wnętrze ukochało sobie wielu muzyków, w zeszłym roku koncertował tu sam Giovanni Antonini (słynny włoski dyrygent, dyrektor artystyczny Wratislavii Cantans) z muzykami z zespołu Il Giardino Armonico.

Tego lata (podobnie jak od kilku lat) muzyczne stery przejmą organiści, ale będzie wyjątkowo, bo przed nami jubileuszowa 10. Edycja festiwalu. W każdą niedzielę od 5 lipca do 30 sierpnia odbywać się tu będą recitale. W programie wielkie arcydzieła muzyki organowej od Jana Sebastiana Bacha począwszy na współczesnych kompozytorach skończywszy.

Gwiazdy w świątyni Opatrzności Bożej

Można spodziewać się wielu wzruszeń, bo dla wrocławskiej publiczności wystąpią prawdziwi mistrzowie sztuki organowej i to dosłownie z całego świata. Polskę reprezentować będzie Jarosław Wróblewski (19 sierpnia), Marek Pilch (23 sierpnia) i Susi Ferfoglia (Włoszka, która obecnie wykłada na AM w Krakowie – 30 sierpnia). Z Europy przyjadą Włoch Maurizio Croci (5 lipca), Niemiec Matthias Schmelmer (26 lipca), Francuz Guy Bovet (2 sierpnia, koncert dedykowany pamięci Magdaleny Czajki, zmarłej dwa lata temu wrocławskiej organistki), Austriak Wolfgang Kogert (9 sierpnia). Będą wreszcie goście z Ameryki (Kevin Birch 12 lipca) i Nowej Zelandii (Sara Kim 19 lipca).

Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy. Każdy wieczór rozpoczyna się o 19.00.

Zgłoś uwagę