Koncerty na największym instrumencie smyczkowym

Wrocław śmiało można nazwać kontrabasową stolicą Polski, bo od lat na ten nieformalny tytuł pracuje Irena Olkiewicz, kontrabasistka, pedagog wrocławskiej Akademii Muzycznej i niestrudzona popularyzatorka największego ze strunowych instrumentów. Podczas II Sympozjum Kontrabasu (23-26 czerwca) w akademii nawet niewtajemniczeni mogą wybrać się na kilka ciekawych wykładów, a przede wszystkim posłuchać koncertów. Wstęp jest wolny.

  • sympozjum kontrabasowe

    Kontrabas, największy smyczkowy instrument świata. Sympozjum mu poświęcone w Akademii Muzycznej


Kontrabas nie kojarzy się nam z instrumentem solowym, bo widujemy go na co dzień najczęściej w orkiestrze symfonicznej, ale najbardziej okazały smyczkowiec prowadzi podwójne życie. Po godzinach potrafi uwodzić głębokim brzmieniem i zaskoczyć wspaniałym repertuarem, jaki dedykowało mu wielu kompozytorów. Choćby Włochów (m.in. żyjący w XIX wieku Giovanni Bottesini, który sam był zapalonym kontrabasistą). I zapomnijmy o stereotypach. Kontrabas kocha równie mocno obydwie płcie, czego dowodem wiele kobiet, które nie obawiają się słusznego wzrostu, pokaźnej wagi i bycia w cieniu, choć jest ich, istotne, niewiele. Ale Irena Olkiewicz z wrocławskiej Akademii Muzycznej od lat pokazuje, że pasja i miłość do muzyki zwycięży wszystko.

Na II Sympozjum Kontrabasu zaprosiła gości z całego świata. I to jakich! Bo profesorowie Catalin Rotaru z USA, czy Miroslav Jelínek z Czech to prawdziwe autorytety w świecie kontrabasowym. Poprowadzą klasy mistrzowskie, a profesor Jelinek da jeszcze recital 25 czerwca o 19.00. W programie m.in. Arioso Jana Sebastiana Bacha i Passione Amoroso Giovanniego Bottesiniego. Możemy się spodziewać także koncertów młodych talentów (23 i 24 czerwca o 19.00), zaś na sam finał przygotowano niespodziankę. Występ orkiestry złożonej z samych kontrabasów (26 czerwca o 19.00)! Zagra w niej ok. 30 instrumentalistów z całego świata. Wszystkie koncerty odbywać się będą w Sali koncertowej Akademii Muzycznej, a wstęp na nie jest wolny.

II Sympozjum Kontrabasowe w Akademii Muzycznej

II Sympozjum Kontrabasowe w Akademii Muzycznej

Wykład / Klasyczna / Konferencje / Warsztaty
Termin od 23 czerwca 2016 do 26 czerwca 2016

Miejsce Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Zobacz
Zgłoś uwagę