Koncertowy listopad – nasze podpowiedzi

W zeszłym miesiącu pisaliśmy, że w październiku rozkręca się prawdziwe tornado koncertowych atrakcji. Co w takim razie napisać o listopadzie? Może że ciągle mocno wieje? Bo nawet jeśli wartych uwagi imprez nie jest więcej, to na pewno nie jest ich też zauważalnie mniej. Z kilkudziesięciu zapowiadanych na listopad koncertów wybieramy więc te, których nie możecie przegapić.


Jazz/Muzyka świata

Jeśli lubicie klimaty jazzowe lub około jazzzowe, na pewno ucieszycie się z wizyty w naszym mieście Anny Marii Jopek (11 listopada, Narodowe Forum Muzyki), tym bardziej, że zagra specjalny koncert na Dzień Niepodległości, w dodatku w towarzystwie takich muzyków jak Stanisław Sojka, Mateusz Pospieszalski czy Marek Napiórkowski. Jeszcze większej rangi wydarzeniem będzie występ mistrza gitary basowej Marcusa Millera wraz z Leszkiem Możdżerem i wspomnianym już Markiem Napiórkowskim (20 listopada, Narodowe Forum Muzyki).

Miłośnicy tzw. muzyki świata dostaną z kolei w listopadzie możliwość posłuchania na żywo Davida Krakauera wraz z jego sekstetem jazzowym w repertuarze, na który złożą się opracowane przez artystę melodie z takich filmów jak m.in. „Kabaret”, „Wybór Zofii” czy „Pianista” (22 listopada, Synagoga Pod Białym Bocianem). A ci, którzy lubią klimaty dużo bardziej egzotyczne niż muzyka klezmerska, będą mogli obejrzeć w akcji słynnych Wirujących Derwiszy z Syrii (24 listopada, Synagoga Pod Białym Bocianem). To ich jedyny występ w Polsce; warto też dodać, że na scenie pojawi się wraz z nimi sam Noureddin Khourchid.

Rock  

Fanom Kazika na pewno nie umknie jego wizyta we Wrocławiu i pójdą z przyjemnością na koncert tradycyjnie aktywnego jesienią Kultu (12 listopada, Eter). Koncertową formę Skubasa, artysty, który jeszcze niedawno grał w malutkim Łykendzie, będzie można sprawdzić dwa dni później (14 listopada, Sala Gotycka). Tego samego dnia fanom hard rocka i metalu zaprezentuje się legendarny zespół TSA (Od Zmierzchu Do Świtu). Kapela wciąż gra w klasycznym składzie i wciąż nie potrafi stworzyć nowej płyty, „Proceder” ma w końcu aż 10 lat! Ale cóż, najważniejsze, że członkom Tajnego Stowarzyszenia Abstynentów wciąż chce się spotykać z publicznością.

Legendy polskiego rocka są zadziwiająco żywotne. Na pewno udowodni to pod koniec miesiąca Lady Pank (29 listopada, Hala Stulecia), dowodzony przez niezmordowanego Muńka T. Love zapewne też nie da plamy (21 listopada, Sala Gotycka). Między jednym a drugim koncertem warto wygospodarować wieczór na obejrzenie przeżywającego drugą młodość Licy wraz z jego porywającą rockowo usposobionych nastolatków Luxtorpedą (22 listopada, Sala Gotycka).

Metal

Rozmiłowani w gitarowym łomocie w listopadzie otrzymają w prezencie od losu – tzn. od agencji koncertowych i nie do końca w prezencie – możliwość obejrzenia przynajmniej kilku niezwykle ciekawych artystów. Do takich na pewno można zaliczyć formacje Blaze Of Perdition i Mord'A'Stigmata (11 listopada, Liverpool). Większą atrakcją i dla nieco bardziej mainstreamowej publiczności będzie zapewne koncert słynnej brazylijkiej Sepultury (13 listopada, Eter). Trzeba tu wspomnieć, że impreza pierwotnie miała się odbyć w Sali Gotyckiej, jednak zainteresowanie było tak duże, że organizatorzy musieli przenieść ją do zdecydowanie bardziej pojemnego Eteru.

Sepultura nie wyczerpuje listy obecności w listopadowej paradzie metalowych gwiazd. Wrocław odwiedzą również klasycy szwedzkiego death metalu, czyli grupa Grave, a wraz z nią przyjedzie do naszego miasta (chyba po raz pierwszy) amerykańska formacja Malevolent Creation (25 listopada, Alibi). Przed wrocławskimi metalowcami zagra również szwajcarski Samael (27 listopada, Alibi). Zespół podczas tej trasy gra w całości płytę „Ceremony Of Opposites”, ich starzy fani, o ile nie postawili na kapeli odwróconego krzyżyka po płytach „Passage” i „Eternal”, mogą więc być usatysfakcjonowani. Koniec miesiąca zaś to kolejna wizyta w naszym mieście charyzmatycznego i dowcipnego na swój wyjątkowy sposób Jelonka (29 listopada, Sala Gotycka).

Estrada/Pop/Piosenka literacka

We Wrocławiu zaśpiewa Edyta Geppert (11 listopada, Sala Radia Wrocław). Dla swoich fanów wystąpią jeszcze Andrzej Piaseczny (22 listopada, Wrocławskie Centrum Kongresowe), Kayah, która będzie świętować 20-lecie wydania płyty „Kamień” (27 listopada, WCK) oraz niezmiennie pozostający w olimpijskiej formie wykonawczej Michał Bajor (29 listopada, Impart).

Pop w najlepszym wydaniu pozwolą nam usłyszeć XxanaxX (11 listopada, Sala Gotycka), Artur Rojek (16 listopada, Narodowe Forum Muzyki), który wciąż koncertuje chyba z repertuarem z jedynej w dorobku solowej płyty (ale za to rewelacyjnej!), a także znakomita Bokka, która – dla odmiany – może się wreszcie pochwalić nowym krążkiem pt. „Don't Kiss And Tell”. 

Piosenkę literacką będzie reprezentować w naszym mieście Rykarda Parasol (9 listopada, Sala Gotycka), promująca swoją najnowszą płytę pt. „The Color Of Destruction”. W ostatnich dniach miesiąca wpadnie również do nas Grzegorz Turnau, który wystąpi w koncercie galowym 39. Nocnych Spotkań Literacko-Muzycznych (28 listopada, Impart).

Festiwale

Dla każdego coś miłego. Dla hip-hopowców na przykład jednodniowy Hip Hop Festival 2015 w Hali Stulecia (20 listopada). W line-upie takie tuzy jak Tede, Trzeci Wymiar i O.S.T.R. Dla miłośników jazzu – Jazztopad (3, 21-29 listopada, Narodowe Forum Muzyki), podczas którego wystąpią m.in. Abdullah Ibrahim, Trilok Gurtu, Dave Holland i John Scofield. Dla fanów muzyki industrialnej – XIV Wroclaw Industrial Festival (5-8 listopada, Sala Gotycka) z takimi wykonawcami jak Sol Invictus, Merzbow i Rigor Mortiss. A dla tych, którzy muzykę traktują przede wszystkim jako wyzwalacz energii do dobrej, tanecznej zabawy – One Love Sound Fest 2015 (21 listopada, Hala Stulecia). Podczas tej ostatniej imprezy zagrają m.in. Johnny Osbourne i Omar Perry, Richie Campbell, Junior Kelly, a także Bednarek i Grubson.   

Zgłoś uwagę