Koncert „Tribute to Tercet Egzotyczny”: Pożegnanie gwiazdy [ZDJĘCIA]

Koncert w Hali Stulecia to hołd dla Tercetu Egzotycznego i Izabeli Skrybant-Dziewiątkowskiej. – Izabela była gwiazdą na scenie i poza nią – opowiada Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko, córka artystki, współorganizatorka wydarzenia. Koncert „Tribute to Tercet Egzotyczny" 1 października w Hali Stulecia zgromadził wiernych fanów artystki.

  • Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko i artyści Tercet Egzotyczny Band, fot. Tercet Egzotyczny FB


„Wspaniała pani Izabela”, „Energiczna, piękna kobieta z pięknym głosem”, „Ciepła kobieta”, „Wulkan energii i oaza spokoju”, „Nigdy Pani nie zapomnimy” – pisali wielbiciele Izabeli Skrybant-Dziewiątkowskiej we wspomnieniach po jej śmierci.

Charyzmatyczna artystka zmarła 1 maja 2019 roku.

Jeszcze w marcu z prezydentem Wrocławia, Jackiem Sutrykiem, omawiali przygotowania do jesiennego koncertu z okazji jubileuszu 60-lecia Tercetu Egzotycznego. Po śmierci piosenkarki władze miasta podtrzymały deklarację o współorganizacji koncertu, już w innej formule.

- Koncert „Pamelo żegnaj” zamyka pewien etap. Ma on formułę podsumowującą dorobek artystyczny  Izabeli Dziewiątkowskiej i Tercetu Egzotycznego - mówi Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko, córka artystki, która odpowiada za przygotowanie koncertu. - Nie twierdzę, że piosenki Tercetu nigdzie nie zabrzmią, ale to był zespół Izabeli i wraz z jej śmiercią zakończył działalność.

Rajski ptak

Tercet Egzotyczny powstał we Wrocławiu w 1963 r. z inicjatywy Zbigniewa Dziewiątkowskiego. Wokalistką w trzyosobowym combo została Izabela Skrybant-Dziewiątkowska. Tercet przez dekady był jednym z najpopularniejszych polskich zespołów.

W jego dorobku jest kilkadziesiąt krążków, a wiele piosenek, np. „Pamelo żegnaj”, „Cu-cu-rucu-cu Paloma”, „Kochany pamiętaj”, „Przebacz mi mamo”, to ponadczasowe przeboje. Wrocławskie trio koncertowało na całym świecie, Tercet regularnie występował w najsławniejszych salach w zachodniej Europie i w Stanach Zjednoczonych.

W 2002 r. zmarł Zbigniew Dziewiątkowski, ale zespół nie wygasił działalności. Izabela Skrybant-Dziewiątkowska zaprosiła do współpracy gitarzystę Janusza Konefała. Zespół koncertował, powstawały nowe płyty. W Tercecie mamie partnerowały córki: Katarzyna i Anna (z czasem Anna zrezygnowała z udziału w koncertach).

W 2017 r. ukazała się książka wrocławskiego dziennikarza Roberta Migdała. „Pamelo żegnaj” to wywiad-rzeka z Izabelą Skrybant-Dziewiątkowską. - Izabela ma wspaniałe życie. W czasach szarości była dla fanów jak rajski ptak – mówił autor książki.

Artystka zmarła 1 maja 2019 r. we Wrocławiu po ciężkiej chorobie. Miała 80 lat.

Ostatnie pożegnanie Izabeli

We wtorek 1 października w Hali Stulecia zabrzmiała „Paloma” i inne przeboje wrocławskiego combo. W nowych aranżacjach wykona je zespół skrzyknięty z doskonałych muzyków, na tę okoliczność nazwany Tercet Egzotyczny Band.

Na scenie w repertuarze Izabeli Skrybant-Dziewiątkowskiej wystąpiili: Anna Maria Mbayo i jej chór Gospel Life, Alicja Janosz, Natalia Lubrano, wrocławski zespół Girls on Fire oraz Paweł Gołębski. Wieczór poprowadził Jerzy Skoczylas z kabaretu Elia, wieloletni przyjaciel Dziewiątkowskich. Za całe wydarzenie odpowiadała Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko, którą z widowni będzie wspierała siostra Anna.

W trakcie koncertu wolontariusze z Fundacji Cząstka Ciebie prosiili o wrzucenie do puszek symbolicznej złotówki. Wszyscy chętni mieli okazję wesprzeć podopiecznych fundacji dowolnymi datkami, dzięki którym będzie można m.in. pomóc w rehabilitacji, zakupie sprzętu medycznego czy też leków.

Organizatorami koncertu są Miasto Wrocław oraz Hala Stulecia.

fot. UM WrocławZgłoś uwagę