wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Koncert pamięci artystów Wrocławia w Filharmonii Wrocławskiej
Kliknij, aby powiększyć
Reprodukcja obrazu "Wyspa umarłych", która zainspirowała Sergiusza Rachmaninowa materiały ze strony organizatorów
Reprodukcja obrazu "Wyspa umarłych", która zainspirowała Sergiusza Rachmaninowa

Podczas koncertu wspominać będziemy ludzi kultury, którzy odeszli od nas w tym roku – m.in. poetę Tadeusza Różewicza, aktorkę Marię Wałcerz, muzykologa i pedagoga profesora Leona Hanka. Koncert poprowadzi Marek Pijarowski.

Reklama

W programie melomani znajdą kompozycje wybrane specjalnie z myślą o zbliżającym się dniu Wszystkich Świętych i Zaduszkach, w których kompozytorzy podejmują temat śmierci. Sergiusz Rachmaninow skomponował poemat symfoniczny Wyspa umarłych zainspirowany czarno-białą reprodukcją obrazu szwajcarskiego symbolisty Arnolda Böcklina, na którym malarz przedstawił tajemniczą wyspę, do której zmierza właśnie łódź z postacią w bieli (wiosłować mógł sam mitologiczny Charon przewożący zmarłych przez rzekę Styks do Hadesu). W utworze pojawia się m.in. motyw Dies Irae.

Modest Musorgski w czterech Pieśniach i tańcach śmierci (z solową partią – w Filharmonii Wrocławskiej zaśpiewa Urszula Kryger) napisanych do tekstów krewnego – Arsenija Goleniczewa-Kutuzowa. W każdym z nich poruszany jest inny wątek – śmierci dziecka, umierającej młodej kobiety, chłopa w alkoholowym delirium i śmierci, która triumfuje na polu walki.

Richard Strauss w poemacie symfonicznym Śmierć i wyzwolenie kreuje wizję umierającego człowieka, który na łożu śmierci wspomina minione lata od sielskiego dzieciństwa po wiek dojrzały. Kompozycja jest prawdziwym wyzwaniem dla dyrygentów, zwłaszcza że Richard Strauss był mistrzem finezyjnej orkiestracji.

Adagio na smyczki Samuela jest jednym z najbardziej znanych utworów kameralnych w historii. Melomani znają je z wielu wykonań, kinomani z niezapomnianej finałowej sceny z „Plutonu” Oliviera Stone’a. Właśnie ten utwór amerykańskiego kompozytora był wykonywany podczas specjalnego koncertu upamiętniającego ofiary World Trade Center.

Orkiestrę Narodowego Forum Muzyki poprowadzi Maestro Marek Pijarowski, jako solistka w Pieśniach Modesta Musorgskiego wystąpi mezzosopranistka Urszula Kryger. Początek wieczoru o godzinie 19.00. Bilety kosztują 25-60 zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl