Kolejny etap rozwoju wrocławskiego zoo. Zamieszkają u nas irbisy

Wybieg dla panter śnieżnych, czyli irbisów, wydr i nowy wybieg dla wilków; remont ptaszarni, a później remont i przebudowa słoniarni – to największe inwestycje planowane na najbliższe miesiące przez wrocławski ogród zoologiczny. 

  • Nowi przyszli lokatorzy wrocławskiego zoo - pantery śnieżne/ fot: Wikimedia

  • Wydry zamieszkają na nowym wybiegu/ fot zoo wrocław

  • Już niedługo wilki nie będą sąsiadami tygrysów


– Pora zająć się starą częścią naszego ogrodu. Wiele z tych budynków wymaga natychmiastowych prac – zapowiada Radosław Ratajszczak prezes wrocławskiego zoo. – Jeszcze w tym roku dzięki naszemu nowemu partnerowi, firmie Roben, mamy zamiar wyremontować dachy pomieszczeń dla lwów, likaonów i starej stolarni, która już niedługo zamieni się w nowoczesny ośrodek weterynaryjny. Trwa też remont ptaszarni.

Początek od dachu

Naprawa dachu to dopiero początek. Obiekty muszą zostać gruntownie wyremontowane. Tak dzieje się już w ptaszarni – oprócz naprawy ścian , podłóg i wymiany mediów, przeorganizowana zostanie także prezentacja ptactwa. Znikną klatki i zastąpią je ogromne woliery. Ptaki zostaną podzielone geograficznie: w jednej części obiektu będzie można podziwiać np. ptactwo Azji w otoczeniu naturalnych dla ich rejonu występowania roślin, w kolejnych fragmentach zaprezentowane  ptaki z innych kontynentów.

Śnieżna sensacja

Największą niespodzianką dla miłośników ogrodu zoologicznego będzie pojawienie się nowego gatunku w naszym zwierzyńcu. – Późną wiosną przyszłego roku zamieszkają u nas pantery śnieżne. Musimy się podjąć hodowli tych dzikich kotów, gdyż gatunek ten jest silnie zagrożony wyginięciem – dodaje prezes zoo. Jeżeli para przyszłych wrocławskich panter śnieżnych doczeka się potomstwa, to jest spora szansa, ze maluchy wrócą do swojego naturalnego środowiska w Azji, aby odbudowywać gatunek tych pięknych drapieżników.

Nowy adres dla wilków i wydr

Cieszyć się mogą także wrocławskie wilki. Obecnie sąsiadują z tygrysami, jednak już niedługo ruszą prace nad utworzeniem całkiem nowego wybiegu dla wilków. Ma być bardzo ekologiczny – urządzony tak, aby wilki czuły się w nim prawie jak w naturze. Podobnie będzie z wydrami. Jako uzupełnienie Odrarium powstanie nowoczesny domek wydr. Zwierzęta będą miały zapewnione wszelkie potrzebne wygody, a zwiedzający będą mogli podziwiać je zarówno na lądzie, jak i pod wodą. – Wydry to fantastyczne zwierzęta. Jednak ich urodę, zwinność i zdolności pływackie trzeba oglądać w miarę możliwie naturalnym środowisku – dodał Radosław Ratajszczak

Słoniarnia w niedalekiej przyszłości

Kolejnym obiektem, który zostanie wyremontowany i zmodernizowany, to słoniarnia. Jest to jedyny w Europie taki budynek. Planowany remont zakłada, że z tego obiektu wyprowadzone zostaną inne gatunku – wybieg i pomieszczenia zostaną powiększone. Wtedy wrocławskie słonie indyjskie zyskają wygodę i luksusy, jakie są im potrzebne.

Zgłoś uwagę