Kolejni mieszkańcy mają szansę na szybki Internet

Dostęp do szybkiego Internetu szerokopasmowego do końca przyszłego roku uzyska kolejnych 87 tys. dolnoślązaków zamieszkujących mniejsze miejscowości wokół Wrocławia. Inwestycja pochłonie 12 mln zł.


Dialog, należący obecnie do Grupy Netia, do rozbudowy sieci światłowodowej przygotowywał się kilka lat. W końcu udało się pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej (ok. 5 mln zł). Obecnie firma kończy opracowywać dokumentacje i prowadzi przetargi na niezbędny do budowy sprzęt. Prace budowlane rozpoczną się po wakacjach.

Dzięki temu już w 2014 roku z szybkiego Internetu, obecnie nawet z prędkością do 100 Mb/s (a w przyszłości o jeszcze większej przepływności), skorzystają mieszkańcy takich miejscowości jak Siechnice, Oława, Środa Śląska, Kąty Wrocławskie, a nawet Nowa Ruda i Żarów.

Paweł Caban, kierownik działu rozwoju strategii w Netii, mówi o tym, że cała inwestycja możliwa jest tylko dzięki unijnemu dofinansowaniu. Inaczej na rozległych, mniej zaludnionych terenach i odległych od siebie miejscowościach układanie światłowodów nie miałoby ekonomicznego sensu.

- Nadal są miejsca, w których do rozproszonych klientów docierać będziemy drogą radiową przy zastosowaniu technologii Wimax - mówi Caban.

Z Wimaxu skorzystają między innymi niektórzy mieszkańcy Siechnic, Gościęcic, Kątów Wrocławskich i Malczyc. Ogółem na rozbudowaniu zasięgu Wimax znajdzie się 24 tys mieszkańców Dolnego Śląska. Ta technologia w teorii pozwala również na transfer danych z prędkością do 100 Mb/s, choć realne prędkości są nieco niższe. Zależą między innymi od odległości odbiorcy od nadajnika i liczby komputerów korzystających z Internetu w tym samym czasie.

Przypomnijmy, że po pieniądze unijne Dialog po raz pierwszy sięgnął w 2009 roku. Firma, przeznaczając wtedy 40 mln zł, zdecydowała się na rozbudowę sieci światłowodowej na osiedlu Gaj. W rezultacie po położeniu 800 km kabli w południowych osiedlach Wrocławia, dostęp do superszybkiego Internetu szerokopasmowego uzyskało 200 tys osób. Ostateczny termin rozliczenia tej inwestycji przypada w tym roku. Jednak to, czy 16 mln zł obiecanej dotacji zostanie rzeczywiście przyznanych zależy od liczby klientów, którzy z dialogowej oferty skorzystają.

A z tego co zdążyliśmy ustalić na razie Dialog ma zbyt mało przyłączy.

Przedstawiciele Dialogu są jednak spokojnej myśli.

- Podjęliśmy działania marketingowe zmierzające do powiększenia bazy klientów w tym rejonie Wrocławia. Na razie nasze wyniki sprzedaży są wyższe niż zakładaliśmy, więc o ostateczne dofinansowanie jestem spokojny - zapewnia Caban.

Zgłoś uwagę