Więcej pociągów na trasach aglomeracji

11 grudnia zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Na wielu trasach w obrębie aglomeracji wrocławskiej nastąpi duży wzrost połączeń kolejowych. Zmiany pojawią się również w kursowaniu pociągów dalekobieżnych Intercity.


Dzięki nowemu rozkładowi połączeń Kolei Dolnośląskich od 11 grudnia w całym regionie będzie znacznie więcej. To konsekwentny krok w kierunku rozbudowy komunikacji kolejowej w aglomeracji wrocławskiej i województwie. 

- Stawiamy na kolej, bo to ekologiczny środek transportu, który przede wszystkim rozwiązuje problem korków - powiedział Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

- Nasz nowy rozkład jazdy to wyraz tego, że jako samorząd województwa przywiązujemy olbrzymią wagę do transportu kolejowego. Zwiększamy liczbę połączeń na wszystkich liniach aglomeracji wrocławskiej. Na naszej flagowej linii Wrocław-Legnica będzie od grudnia jeździło aż 26 par pociągów! -  mówił Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa. 

Poprawa częstotliwości połączeń będzie widoczna nie tylko w aglomeracji wrocławskiej, ale w całym regionie. Tym samym samorząd województwa przeciwdziała wykluczeniu komunikacyjnemu i wspiera miasta powiatowe.

Czytaj więcej: Pojedziemy jeszcze szybciej do Warszawy [NOWY ROZKŁAD INTERCITY]

Nowe rozkłady można oglądać na stronach przewoźników i i w wyszukiwarkach połączeń

Zmiany w kursowaniu pociągów Kolei Dolnośląskich w rozkładzie 2016/2017

D1: Lubań Śląski - Węgliniec - Legnica - Wrocław
Ruch na linii wzrośnie - na najbardziej obciążonym odcinku między Legnicą a Wrocławiem, w dni robocze kursować będzie 26 par pociągów - w szczycie co pół godziny i częściej. Na pozostałym odcinku połączenia będą dostępne co dwie godziny, przy czym między Węglińcem a Legnicą w szczycie dostępne będą wzmocnienia - pociągi pojadą co godzinę.

D3: Rawicz - Wrocław
Linia nadal będzie obsługiwana we współpracy ze spółką Przewozy Regionalne. Utrzymana zostanie zbliżona oferta połączeń.

D5: Międzylesie / Kudowa-Zdrój - Kłodzko - Dzierżoniów – Legnica
Najważniejszą zmianą będzie znaczący wzrost liczby połączeń pomiędzy Dzierżoniowem i Legnicą - zostaną zlikwidowane dotkliwe dla pasażerów przerwy między pociągami w południe i późnym popołudniem. Nowością będzie także wydłużenie niektórych pociągów KD z Kłodzka do Międzylesia. 

D6: Szklarska Poręba - Jelenia Góra - Wałbrzych – Wrocław
Również na tej linii wzrośnie liczba połączeń. Z Wałbrzycha do Wrocławia pociągi pojadą co godzinę, ze wzmocnieniami w szczycie. Na pozostałym odcinku połączenia będą dostępne co dwie godziny, przy czym między Jelenią Górą a Wałbrzychem w szczycie dostępne będą wzmocnienia - pociągi pojadą co godzinę. Pociąg Wilczka spółki Przewozy Regionalne, złożony z tradycyjnego składu wagonowego z lokomotywą zostanie zastąpiony przez elektryczny zespół trakcyjny Kolei Dolnośląskich - spowoduje to skrócenie czasu porannego dojazdu z Jeleniej Góry do Wrocławia o ponad pół godziny. Ponadto, w celu poprawy komfortu podróży, zróżnicowane zostaną godziny odjazdu z Wrocławia składów kończących bieg w Wałbrzychu (podmiejski ruch dowozowy, odjazdy kwadrans przed pełną godziną) oraz jadących do Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby (ruch regionalny, odjazdy kwadrans po pełnej godzinie). 

Na linii nadal kontynuowane będą prace modernizacyjne - w związku z tym rozkład jazdy w ciągu roku niestety ulegać będzie korektom - należy spodziewać się przesunięć godzin odjazdu pociągów, o których będziemy pasażerów informować na bieżąco. 

D7: Jelcz-Laskowice – Wrocław
Obsługę linii w całości przejmą Koleje Dolnośląskie; liczba par połączeń w dni robocze wzrośnie do szesnastu. Pociągi będą kursować w odstępach od pół godziny w szczycie do dwóch godzin w okresach międzyszczytowych.

D8: Trzebnica – Wrocław
Obecnie prowadzone prace na linii skrócą czas przejazdu, dzięki czemu możliwe stanie się częściowe wdrożenie cyklicznego rozkładu jazdy. Przez większość dnia pociągi odjadą z Trzebnicy 41 minut po pełnej godzinie. Wzrośnie liczba połączeń - w dni robocze uruchamianych będzie 15 par pociągów, co zapewni połączenia co godzinę w szczycie i co dwie godziny poza nim.

D9: Kudowa-Zdrój - Kłodzko – Wrocław
Na odcinku Kłodzko - Wrocław linia nadal będzie obsługiwana we współpracy ze spółką Przewozy Regionalne. Liczba par połączeń Kolei Dolnośląskich wzrośnie do trzech.

D10: Drezno - Zgorzelec - Legnica – Wrocław
Na linii nadal uruchamiane będą trzy pary połączeń bezpośrednich, kursujących co 6 godzin. Na odcinku Legnica - Wrocław pociągi będą kursowały jako przyśpieszone. Oprócz tego dostępne będą połączenia z przesiadkami - co w sumie zapewni sześć par połączeń między Dreznem i Wrocławiem, a jedenaście - między Zgorzelcem i Wrocławiem.

D12: Lwówek Śląski - Jelenia Góra
Niestety, ze względu na wprowadzenie ograniczenia prędkości na linii kolejowej do dziesięciu(!) kilometrów na godzinę, jesteśmy zmuszeni zastąpić pociągi autobusową komunikacją zastępczą.

D15: Wałbrzych - Kłodzko - Kudowa-Zdrój / Międzylesie
Na linii wzrośnie liczba par połączeń - uruchomiony zostanie pociąg umożliwiający poranne dojazdy do Wałbrzycha, zlikwidowana zostanie dotkliwa przerwa między pociągami w środku dnia. Niektóre pociągi będą wydłużone z Kłodzka do Międzylesia.

D16: Dzierżoniów - Jaworzyna Śląska – Wrocław
Dzięki zmianom w obsłudze linii D5 nastąpi rozbudowa oferty połączeń przesiadkowych. Możliwy będzie dojazd do Wrocławia zarówno na godzinę siódmą, jak i ósmą. Z Wrocławia przygotowana została możliwość powrotu po godzinie 12, 13, 14, 15 i 16. Ostatni pociąg powrotny kursować będzie około godziny 22. 

Podobnie jak na linii D6, w związku z remontem linii kolejowej między Wrocławiem a Jaworzyną Śląską, w ciągu roku występować będą korekty godzin odjazdu pociągów, o których będziemy informować na bieżąco.

D19: Węgliniec - Zgorzelec / Goerlitz - Jelenia Góra
Na linii zwiększona zostanie liczba połączeń. Między Jelenią Górą a Lubaniem w dni robocze pojedzie 6 par pociągów, a między Lubaniem a Zgorzelcem - siedem. Wliczając połączenia przesiadkowe, z Węglińca do Goerlitz dostępnych będzie 8 par połączeń, a z Jeleniej Góry - sześć. Pociągi spółki Przewozy Regionalne, kursujące z Zielonej Góry do Jeleniej Góry, nie uzyskały zgody na wjazd do Goerlitz, Koleje Dolnośląskie uruchomią pociągi łącznikowe, umożliwiające mieszkańcom Zielonej Góry przejazd przez granicę.

D25: Forst - Żary - Legnica - Wrocław
Na linii pozostaną wyłącznie pociągi Kolei Dolnośląskich. Pomiędzy Żarami i Legnicą oferowanych będzie pięć par połączeń oraz dodatkowy pociąg wzmacniający, kursujący wyłącznie w piątki. Cztery pary połączeń kursować będą bezpośrednio do Wrocławia, w weekendy w sezonie letnim dwie z nich pojadą aż do Forst w Niemczech.

D26: Trutnov - Kralovec - Lubawka - Kamienna Góra - Sędzisław - Jelenia Góra
Oferta zaplanowana jest podobnie jak w zeszłym roku - trzy pary połączeń funkcjonujące w okresie letnim. 

Zgłoś uwagę