Kod Kultury ma już miesiąc

3,5 tys. użytkowników KODU KULTURY i 57 tys. zebranych punktów

  • Program Kod Kultury wystartował w Noc Muzeów fot. Tomasz Walków

    Program Kod Kultury wystartował w Noc Muzeów fot. Tomasz Walków


Miesiąc temu we Wrocławiu ruszył program Kod Kultury Miasta, który zachęca mieszkańców do aktywnego korzystania z oferty kulturalnej Wrocławia. Uczestnicy zbierają punkty za udział w wydarzeniach kulturalnych i korzystają z przywilejów - po zgromadzeniu odpowiedniej ilości punktów uzyskają karnety, bilety na koncerty i spektakle, książki.

Program działa już 30 dni, ruszył 17 maja w Noc Muzeów i spotkał się z dużym zainteresowaniem wrocławian. W ciągu miesiąca zgromadził niemal 3,5 tysiąca użytkowników, którzy zebrali ponad 57 tysięcy punktów.

Większość korzysta z programu za pomocą darmowej karty, którą można dostać w każdej instytucji biorącej udział w programie. Natomiast jedna czwarta zdecydowała się na wygodną aplikację mobilną. Mogą z niej skorzystać zarówno użytkownicy telefonów systemem iOS, jak i Androida. Zarówno karta, aplikacja, jak i korzystanie z systemu są bezpłatne.

Funkcjonowanie aplikacji, jak i karty opiera się na kodzie QR – unikalnym dla każdego użytkownika. Kupując bilety w danej instytucji kulturalnej, wystarczy zbliżyć kod QR do czytnika, a punkty automatycznie zostaną zapisane na koncie. W dowolnym momencie można wymieć je na nagrody. Ich oferta ciągle się powiększa – od darmowych i zniżkowych biletów do Teatru Współczesnego czy Kina Nowe Horyzonty, po płyty i wydawnictwa. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się zniżkowe bilety do Teatru Polskiego. Już za 40 punktów możemy otrzymać bilet na dowolny spektakl za symboliczną kwotę 5 złotych. A punkty możemy zdobyć bardzo łatwo – w zamian za jeden kupiony bilet do kina na naszym koncie znajdzie się 15 punktów, a wizyta w muzeum honorowana jest 5 punktami.

Pomysłodawcy KODU KULTURY planują sukcesywnie rozwijać program. Już teraz poza zbieraniem punktów jest on także przewodnikiem po aktualnych wydarzeniach kulturalnych we Wrocławiu. Intencją twórców jest stworzenie społeczności wokół Kodu Kultury Miasta.

– W przyszłości za pomocą aplikacji będziemy mogli ocenić dane wydarzenie oraz przeczytać opinie innych użytkowników na jego temat – mówi Igor Chilimończyk, koordynator programu z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocław. – Program jest zintegrowany z platformami społecznościowymi, dlatego z łatwością podzielimy się ze znajomymi na Facebooku, że właśnie byliśmy na spektaklu w teatrze lub na ciekawej wystawie – dodaje.

Do Kodu Kultury Miasta dołączyło do tej pory 17 wrocławskich instytucji kulturalnych. Kod QR zeskanujemy podczas wizyty w sześciu teatrach (w Teatrze Pantomimy, Teatrze Współczesnym, Teatrze Lalek, Imparcie, Teatrze Muzycznym Capitol i w Teatrze Polskim) pięciu muzeach miejskich, Operze Wrocławskiej czy Kinie Nowe Horyzonty. Niedawno do programu dołączyło także Narodowe Forum Muzyki, a wkrótce twórcy planują współpracę z wrocławskimi festiwalami – jako pierwszy dołączył Brave Festival. W niektórych podmiotach, jak np. w Tajnych Kompletach nie zbieramy punktów, ale po zeskanowaniu kodu QR otrzymujemy rabat na zakupy.

Na razie program jest unikalny w skali kraju i skorzystamy z niego wyłącznie we Wrocławiu. Jeśli pomysł okaże się strzałem w dziesiątkę i zachęci ludzi do czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, być może zaadaptują go również inne polskie miasta.

Więcej informacji o programie, nagrodach oraz lista instytucji, które obecnie włączyły się do programu na : www.wroclaw.pl/kodkultury.

 

Ak

Zgłoś uwagę