Kobieca energia opanowała Paszporty Polityki

Od bieżącego roku Wrocław, jako Miasto Literatury UNESCO, jest partnerem Paszportów Polityki w kategorii Literatura. Wrocławski Dom Literatury, który działa na rzecz kultury i promocji czytelnictwa, ogłosił, że dzisiaj (wtorek) już po raz 27 poznamy laureatów i laureatki nagrody. Kto w tym roku o nią powalczy?

  • fot. Polityka


Wizja 2020 roku jest zdecydowanie przepełniona damską energią. W tym roku w kategorii Literatura nominowano trzy kobiety – Urszulę Zajączkowską za książkę Patyki, badyle, Dominikę Słowik za powieść Zimowla i Weronikę Murek za Feinweinblein.

Spacer z autorką

Urszula Zajączkowska jest botaniczką, poetką, artystką wizualną i adiunktem w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. Dzięki niej w 2019 roku powstał Gaj Pamięci Wołomińskich Żydów. Patyki, badyle (Wydawnictwo Marginesy) to delikatny i emocjonalny opis relacji występujących między naturą i człowiekiem.
 – Czytanie tej książki przypomina spacer z autorką, na którym udziela się nam jej czułość spojrzenia. I dopiero teraz widać, ile się wokół nas dzieje! – relacjonuje Justyna Sobolewska z tygodnika „Polityka”.

Zebrane odłamki wspomnień

Dominika Słowik po debiucie powieści „Atlas Doppelganger” została uznana za jedną z najciekawszych polskich pisarek młodego pokolenia. Cztery lata później powstała „Zimowla” (Wydawnictwo Znak). To opowieść o przeszłości, o poszukiwaniu śladów, początków. Towarzyszka Sarecka wywierała wrażenia i wpływy, jej wnuczka zbiera odłamki wspomnień, żeby zbudować z nich spójny obraz tego dziwnego lata i jego korzeni. – pisze Olga Wróbel z Dwutygodnika.

Sztuka teatralna

"Feinweinblein” (Wydawnictwo Czarne) to zbiór trzech sztuk teatralnych, z czego za jedną z nich, autorka otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Weronika Murek jest nominowana do Paszportów Polityki po raz drugi. Pierwszą nominację otrzymała w 2015 r. za zbiór opowiadań "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina". Za ten debiut otrzymała również Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza i była nominowana do nagrody Nike.

Swoją pozycję również bardzo wyraźnie podkreśliły kobiety w kategorii Teatr. Nominowane są: Magdalena Drab – za Wyzwolenia, Monika Frajczyk za aktorstwo o niezwykłej sile wyrazu oraz Weronika Szczawińska za spektakle o tematyce społecznej, które budzą ogromne emocje. 

Od początku stycznia na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego możemy oglądać spektakle dwóch z trzech nominowanych pań – Genialną Przyjaciółkę Weroniki Szczawińskiej i Cicho/Тихо Magdaleny Drab.

Kaja Czerkiewska

fot: Wrocławski Dom LiteraturyZgłoś uwagę