Klementyna Suchanow laureatką nagrody miesięcznika „Odra”

Klementyna Suchanow, literaturoznawczyni, wykładowczyni akademicka, tłumaczka, redaktorka, została nagrodzona za monumentalną biografię autora „Trans-Atlantyku”.

  • Klementyna Suchanow, fot. Tomasz Wierzejski/FOTONOVA


Wrocławska „Odra”, miesięcznik społeczno-kulturalny, swoje nagrody przyznaje od 1962 roku. Wśród laureatów są m.in. Tadeusz Różewicz, Stanisław Lem, Hanna Krall, Małgorzata Szejnert.

- Nagroda „Odry” to przygrywka dla innych wyróżnień. Wisława Szymborska najpierw została wyróżniona nagrodą „Odry”, Nobel był później. Profesor Leszek Kołakowski, zanim odebrał Nagrodę amerykańskiego Kongresu, został laureatem nagrody „Odry” – mówił w laudacji Mariusz Urbanek, pisarz, dziennikarz.

Urbanek ujawnił, że propozycję wyróżnienia Suchanow zespół redakcji miesięcznika przyjął przez aklamację, co nie zdarza się często.

Mariusz Urbanek podkreślał, że Suchanow podjęła się nadzwyczajnego wyzwania. - Gombrowicz nie jest postacią łatwą do opisania, nawet dla osoby uwiedzionej jego twórczością. Pisanie o Gombrowiczu to bitwa z samym Gombrowiczem. Chciał, żeby świat o nim pisał, mówił, a jednocześnie chciał kontrolować co się o nim pisze, mówi, myśli.

Gombrowicz - nauczyciel życia

Klementyna Suchanow jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej doktorat został wydany w 2005 r. pod tytułem „Argentyńskie przygody Gombrowicza”. Jest także autorką „Królowej Karaibów”, opowieści o społecznych i politycznych konsekwencjach rewolucji kubańskiej, oraz licznych artykułów, opracowań krytycznych, recenzji.

- To Gombrowicz nauczył mnie krytycznego myślenia, bezkompromisowości, czyli używania mózgu – powiedziała Klementyna Suchanow w jednym z wywiadów, a podczas piątkowej uroczystości wspomniała: - Gombrowicz nie był nagradzany. Ja odbieram dzisiaj nagrodę za to, co on zrobił.

Fundatorem nagrody miesięcznika „Odra” jest prezydent Wrocławia.

Zgłoś uwagę