Kino Nowe Horyzonty na wiosnę: festiwale, przeglądy filmów

Przegląd kina włoskiego Cinema Italia Oggi, Węgierska Wiosna Filmowa, Przegląd Nowego Kina Francuskiego, Wiosna Filmów, Festiwal Filmów Rowerowych, a na deser dla młodych widzów szansa wybrania najlepszego europejskiego filmu dziecięcego EFA Young Audience Award. To wszystko w kwietniu, maju i czerwcu w Kinie Nowe Horyzonty.

 • przegląd nowego kina francuskiego

  Kadr z filmu „Martwe wody”, który zobaczymy podczas Przeglądu Nowego Kina Francuskiego

 • węgierska wiosna filmowa

  Kadr z filmu „Swing” z Węgierskiej Wiosny Filmowej

 • cinema italia oggi nowe horyzonty

  Kadr z filmu z przeglądu Cinema Italia Oggi

 • wiosna filmów nowe horyzonty

  Kadr z filmu „Aquarius” z Wiosny Filmów


Nowe włoskie kino (7-13 kwietnia)

Przegląd filmów, które w Italii biły rekordy popularności, zostały docenione przez krytyków i zdobywały nagrody na rozmaitych festiwalach. Przeczytacie o nich w Cinema Italia Oggi – przegląd nowego kina włoskiego w Horyzontach.

Cinema Italia Oggi: Przegląd nowego kina włoskiego w Nowych Horyzontach

Cinema Italia Oggi: Przegląd nowego kina włoskiego w Nowych Horyzontach

Wydarzenie kinowe
Termin od 7 kwietnia 2017 do 13 kwietnia 2017

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Węgierska Wiosna Filmowa (21-27 kwietnia)

Nieoficjalną rolę ambasadora węgierskiej kultury i kraju pełni w Polsce pisarz Krzysztof Varga, który swój czas dzieli pomiędzy Warszawę i Budapeszt i w książkach w niezrównany sposób przybliża Węgry polskiemu czytelnikowi. Z Polską silnie związana była znakomita reżyserka Márta Mészáros, która swojego ówczesnego męża Jana Nowickiego obsadziła zresztą w genialnej roli premiera Imre Nagy'ego w filmie „Niepochowany”, poświęconym węgierskiej rewolucji z 1956 roku. Węgierskie kino święci ostatnio triumfy, po Oscarze dla „Syna Szawła” László Nemesa. Przez tydzień (21-27.04) w Nowych Horyzontach zobaczymy zarówno „Syna Szawła” (23.04, godz. 20.30), „Duszę i ciało” Ildikó Enyedi (27.04., godz.20.00), zwycięzcę tegorocznego Berlinale, jak i wiele innych wartościowych produkcji filmowych. W tym „Swing” Csaby Fazekasa (21.04, godz. 20.30), w którym reżyser obsadził m.in. legendarną węgierską aktorkę Mari Törőcsik (Krystyna Janda zawsze zachwycała się jej rolami), czy „Potwór z Martfű” Árpáda Sopsitsa (26.04., godz. 20.00), oparta na faktach historia mężczyzny skazanego za niepopełnioną przez niego zbrodnię na lata więzienia. Będzie i polski akcent, czyli legendarny film „Inne spojrzenie” Karoly Makka, z głównymi rolami Jadwigi Jankowskiej-Cieślak i Grażyny Szapołowskiej. 

Węgierska Wiosna Filmowa w Nowych Horyzontach

Węgierska Wiosna Filmowa w Nowych Horyzontach

Wydarzenie kinowe
Termin od 21 kwietnia 2017 do 27 kwietnia 2017

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

EFA Young Audience Award (7 maja)

Nagroda Młodych Europejskiej Akademii Filmowej została zainicjowana 5 lat temu, a zwycięski film typują widzowie w wieku od 12-14 lat, którzy wybranego dnia spotykają się w określonych miastach europejskich (w tym roku we Wrocławiu, Warszawie i Łodzi), oglądają trzy nominowane pełnometrażowe produkcje (fabularną, animowaną, dokumentalną) i typują najlepszą ich zdaniem. Głosy są sumowane, a pod koniec dnia, podczas ceremonii w Erfurcie, ogłaszane są wyniki i wręczana nagroda.

EFA Young Audience Award: Filmy w Nowych Horyzontach

EFA Young Audience Award: Filmy w Nowych Horyzontach

Wydarzenie kinowe / Dla dzieci
Termin 7 maja 2017 00:00

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Wiosna Filmów w Nowych Horyzontach (5-11 maja)

Bardzo ciekawa impreza (wrocławska edycja w NH) z filmami, które zachwycały na festiwalach, ale nie trafiły do regularnej dystrybucji w Polsce. Wśród absolutnych sensacji brazylijski „Aquarius” z Sonią Bragą w roli emerytki, która staje do walki z bezwzględnymi deweloperami, oraz „Frantz” Francoisa Ozona o relacji, która łączy Niemkę i Francuza po I wojnie światowej.

Wiosna Filmów w Nowych Horyzontach

Wiosna Filmów w Nowych Horyzontach

Wydarzenie kinowe
Termin od 5 maja 2017 do 11 maja 2017

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Nowe Kino Francuskie (12-18 maja)

Przegląd to gratka dla fanów kina tricolore, a podczas pokazów same nowości, w tym wiele znakomitych, jak przewrotna produkcja Bruno Dumonta „Martwe wody”, pełna czarnego humoru opowieść o arystokratycznej rodzinie dziwaków, czy „Tour de France” z Gerardem Depardieu, mierzącym się z uprzedzeniami rasowymi. 

8. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

8. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

Wydarzenie kinowe
Termin od 12 maja 2017 do 18 maja 2017

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Bike Days. Festiwal Filmów Rowerowych (12-18 czerwca)

W tym roku aż do 20 filmów o tematyce rowerowej, za sprawą których organizatorzy chcą zwrócić uwagę na fakt, że rower może wpływać na społeczeństwa, grupy, państwa. Wśród produkcji będą te poświęcone niepełnosprawnym sportowcom na paraolimpiadzie, drużynie kolarskiej z Rwandy czy latynoskich rowerzystkach z Los Angeles, które dzięki wspólnocie czują się wolne, m.in. od świata zdominowanego przez kulturę macho. 

Zgłoś uwagę