Kiedy najłatwiej o mandat?

Zobacz, w który dzień tygodnia najwięcej policji z radarami

  • Policja drogowa

    Zobacz, co statystyki mówią o natężeniu kontroli radarowych


Serwis korkowo.pl sprawdził na podstawie informacji od swoich użytkowników, w jaki dzień tygodnia jest największe prawdopodobieństwo spotkania patrolu policji z radarem. Przed wyjazdem na ferie zimowe tym bardziej warto to wiedzieć.
– Kierowcy obserwowali sytuację przez prawie cały styczeń 2014 roku. Zostali wyposażeni w aplikację, gdzie jednym przyciskiem mogli wprowadzić do systemu dane o mijanym patrolu z radarem – wyjaśnia Kinga Przybysz z serwisu.
Okazuje się, że tak, jak zmienia się ruch na drogach w poszczególne dni, podobnie zmienia się liczba patroli policji drogowej.

Sobota i…

Jak się okazało, ryzyko spotkania policji z radarem jest największe w sobotę! Warto zdjąć nogę z gazu, bo aż 18% kontroli wypada właśnie w ten dzień. Duże prawdopodobieństwo, że na trasie spotkamy radar i patrol drogowy również we wtorki i piątki (17%). Można wnioskować, że najwięcej radarów policjanci wystawiają pod koniec tygodnia, gdy jedziemy na weekend albo wracamy już rozluźnieni po pracy w piątek. Nie powinno to dziwić, bo wtedy jest najwięcej imprez, wyjeżdżamy za miasto i niestety wtedy też jest najwięcej wypadków. Jak wynika ze statystyk policyjnych, w piątek zdarza się prawie 17% wypadków.
Najmniejsze szanse na spotkanie patrolu z radarem są teoretycznie w środę. Wtedy przypadło tylko 9% wszystkich kontroli.

Jak jest w praktyce?

To były statystyki, a jak jest w praktyce? Zapytaliśmy policjantów. – Tak naprawdę nie można podać żadnej reguły. Jest to zależne od wyników analizy zagrożenia, które tworzą policjanci, i nie ma znaczenia, czy to poniedziałek czy sobota – mówi st. asp. Łukasz Dutkowiak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
– Nasza obecność na drogach jest zależna od natężenia ruchu, dużych wydarzeń, które się dzieją na terenie województwa, czy np. regularnych akcji przeciwko pijanym kierowcom – dodaje policjant.
Sami kierowcy uważają, że w weekend rzeczywiście widać więcej radarów, bo kierowcy przy mniejszym ruchu lubią bardziej wdepnąć pedał gazu. – Przypuszczam, że to właśnie jest powód częstszych wizyt na drogach policjantów. Druga sprawa to, że ludzie wyjeżdżają na trasy, jadą na weekend czy na spacer. Często, wracając np. z nart, widać też sporo patroli w niedzielę wieczorem – opowiada Krzysztof Maryński, kierowca z Wrocławia.
– Ja najwięcej policji drogowej zauważam w weekendy, ale też w poniedziałek. Nie jest to dla mnie najważniejsze, bo i tak jedyny sposób na uniknięcie mandatu, to po prostu przepisowa jazda – podsumowuje Łukasz, taksówkarz z firmy Business Taxi Wrocław.

dzień

Liczba patroli

[%]

poniedziałek

543

13%

wtorek

712

17%

środa

373

8,9%

czwartek

578

13,8%

piątek

714

17%

sobota

732

18%

niedziela

529

12,7%

razem

4181

100%

                                                                    Dane: Korkowo.pl

A Państwo, jakie mają doświadczenia z policyjnymi patrolami? Da się zauważyć jakąś regułę? Zapraszamy do komentowania.

JK Zgłoś uwagę