wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Dla dzieci
  4. Kids Design Space

1 września w CRZ „Krzywy Komin” zaczyna się „Kids Design Space – dzieci projektują przestrzeń”. Przez trzy miesiące specjaliści projektanci poprowadzą dla dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat  warsztaty edukacyjne, podczas których wskażą różne sposoby odbierania przestrzeni oraz nauczą odpowiedzialności za jej kształtowanie i utrzymanie.

Kids Design Space nie ma jednak uczyć „jedynej właściwej architektury i urbanistyki”, ale zaprezentować możliwości dobrego wykorzystania przestrzeni i umożliwić kontakt z tymi, którzy o wyglądzie otoczenia decydują.

Trzy cykle warsztatowe – Poznawanie, Projektowanie i Interweniowanie – w kolejnych trzech miesiącach (czyli do końca listopada) pozwolą młodym kursantom na uczestniczenie w szeregu spotkań i warsztatów, poruszających tematykę kształtowania środowiska. Przez ten czas dzieci i młodzież będą również oswajani z przestrzenią i nakłaniani do takich samodzielnych działań, aby ją poprawiać.

WrzesieńPodczas warsztatów we wrześniu grupa KOLEKTYF poprowadzi uczestników do źródeł sztuki ulicy, przykładów wykorzystania street artu do rewitalizacji przestrzeni. Młodzież nauczy się technik graficiarskich, wlepkowych, stencilowych oraz wykona własne projekty biżuterii miejskiej.

Własną wizję otaczającej je przestrzeni dzieci będą mogły przedstawić w manifeście powstałym w trakcie warsztatów prowadzonych przez Ilonę i Przemysława Witkowskich. Na zajęciach z Fundacją Ekorozwoju (Agnieszka Czuryło) uczestnicy będą budowali z materiałów z odzysku makietę swojego wymarzonego podwórka, poznają zasady segregacji odpadów oraz zaplanują od podstaw podwórko ekologiczne. Natomiast Aleksandra Solińska pomoże im z kartonowych mebli i innych akcesoriów zaplanować wyśniony pokój. Wrześniowe warsztaty zakończą się zajęciami z profesjonalną trenerką osobistą Anną Staszek – który pokaże najmłodszym, jak powinni odkrywać swoje mocne strony, oraz ośmieli ich do zadawania pytań i wyrażania własnego zdania.

PaździernikCykl Projektowanie zainicjuje w październiku kreacyjną część warsztatów, w której uczestnicy poznają, dzięki grupie ONIMO (Łukasz Jagoda i Mateusz Sum) oraz Annie Jakubińskiej i Mateuszowi Sikorskiemu, metody realizacji makiety, zobaczą jak przebiega proces powstawania wymyślonego na zajęciach produktu – od pomysłu, przez kształtowanie koncepcji, po projekt, którego prototyp w kolejnym miesiącu zostanie zrealizowany w CRZ „Krzywy Komin”.Na zajęciach z PANATO (Justyna Burzyńska) dzieciaki wykonają sitonadruki na bawełnianych ekotorbach. Warsztaty teatralne w języku angielskim, prowadzone przez grupę PROSPECTUS (Jola Ziemba), pozwolą dzieciom na poznanie wpływu scenografii na przebieg wydarzeń, jakie mogą zajść w danej przestrzeni. Spotkanie z Fundacją Ekorozwoju również zaowocuje scenografią teatralną, wymyślona przez najmłodszych do wybranego przez nich tematu związanego z ekologią. Natomiast Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia będzie nakłaniał dzieci do głębszego analizowania zabudowy miejskiej na warsztatach konstruktywnej krytyki architektury.

ListopadPraca w nadodrzańskim terenie. Na dziedzińcu CRZ „Krzywy Komin” stanie prototyp obiektu, zaprojektowanego z grupą ONIMO, Anną Jakubińską i Mateuszem Sikorskim. Pobliskie podwórka wzbogacą się natomiast o nowy mebel miejski, który już wiosną doczeka się realizacji. Warsztaty projektowania „dziecięcego mebla” z Katarzyną Przestrzelską i Magdą Fulińską mają pokazać, że młodzież ma realny wpływ na swoje podwórka, a jednocześnie jest odpowiedzialna za wspólne dobro. Wraz z Sylwią Pietruszką dzieci ruszą z jednorazowymi aparatami fotograficznymi w miasto, aby udokumentować ważne i warte uwagi dla nich miejsca, przykłady dobrze i źle ukształtowanej przestrzeni, urbanistyczne ciekawostki i wszystko, co może być wartościowe przy tworzeniu przyjaznego mieszkańcom otoczenia. Odbędą się także warsztaty kuchni molekularnej z jedzeniadorzeczy.pl (Michał Wacław i Łukasz Wasyliszyn).

Pod koniec listopada na terenie CRZ „Krzywy Komin” odbędzie się wernisaż prac wykonanych podczas trzymiesięcznego projektu, dojdzie do spotkań uczestników warsztatów z urbanistami, miejskimi aktywistami - otwartej dyskusji, konsultacji, a potem panelu dyskusyjnego, z udziałem m.in. Zbigniewa Maćkowa, Patrycji Mastej, Beaty Urbanowicz, Mai Brzozowskiej-Brywczyńskiej i Przemysława Filara, także o koncepcji miasta na rewitalizację Nadodrza.

Szczegółowy program zajęć dostępny jest na stronach:www.krzywykomin.pl, www.facebook.com/KIDSDESIGNSPACE

MaWi

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl