Kasparow: Putinowi zależy na chaosie w Europie

- Celem Putina jest chaos w Europie – stwierdził Garry Kasparow, rosyjski opozycjonista, podczas debaty na Wrocław Global Forum poświęconej nowej geopolityce oraz relacjom z Rosją pod władzą Władimira Putina.

  • Garry Kasparow na Wrocław Global Forum


Garry Kasparow, były arcymistrz szachowy, rosyjski opozycjonista, Przewodniczący Fundacji Praw Człowieka, w emocjonującym wystąpieniu mówił o dzisiejszej opozycji w Rosji. – Ktokolwiek krytykuje władze na Kremlu albo trafia do więzienia, albo emigruje, albo ginie, jak mój przyjaciel Boris Niemcow – mówił Kasparow. – W Paryżu protesty przeciwko rządowi są chronione przez policję, aby nikomu nic się nie stało. W Rosji policjanci protestujących od razu aresztują. A mimo to tysiące ludzi protestowało po zabójstwie Niemcowa.

Rosyjski polityk barwnie scharakteryzował intencje Putina wobec Europy. – Jego celem jest chaos w Europie, wszystkie jego działania zmierzają do tego, aby rozbić jedność w Europie, która mu się nie podoba. Przy tym wie, jak stosować metodę kija i marchewki wobec różnych państw, aby doprowadzić do chaosu.

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski był uczestnikiem Wrocław Global Forum w 2014 r., które odbyło się niedługo po aneksji Krymu przez Rosję. – Dzisiaj jesteśmy w dużo trudniejszej sytuacji. Nie powinniśmy zgadywać co zamierza zrobić Putin, ale przygotować się na najgorsze – mówił Poseł Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem najważniejszym zadaniem Europy w konfrontacji z Rosją jest zachowanie jedności. W razie konieczności, niezbędne są kolejne sankcje. – Ważne jest przekształcanie samej Rosji, otwarcie na społeczeństwo rosyjskie, inwestycje w inną Rosję i Rosjan, takich jakimi byli Politkowska, Niemcow.

Uczestniczący w dyskusji Włodzimierz Cimoszewicz, były Premier, były szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przyznał, że nie spodziewa się klasycznej formy agresji ze strony Rosji. – Dzisiaj widzimy jak działania Kremla niszą wewnątrz europejską zdolność podejmowania decyzji – mówił Cimoszewicz.

Wrocław Global Forum jest współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.Zgłoś uwagę