wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław w Berlinie – ESK i wspólne projekty [ZDJĘCIA]

W środę, 16 marca, na specjalnej konferencji w Berlinie, Wrocław mówi o ESK i wspólnych projektach przygotowywanych ze stolicą Niemiec. Jednym z przykładów inicjatywy obu miast jest wystawa „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek, nieznany ojciec Europy”.

Reklama

We wspólnej konferencji w Berlinie uczestniczą: Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia, Volker Hassemer – szef fundacji Stiftung Zukunft Berlin, Reinhard Schweppe – były ambasador Niemiec w Polsce. W programie są także rozmowy prezydenta Wrocławia z Ralfem Wielandem – prezydentem Parlamentu Berlina i Sigmarem Gabrielem – wicekanclerzem Niemiec i ministrem gospodarki i energetyki Niemiec.

– Chcemy wspólnie z Wrocławiem oraz partnerami ze świata kultury, polityki, gospodarki, nauki czy sportu zwrócić uwagę na aktualne, ale także historycznie zakorzenione związki pomiędzy Wrocławiem a Berlinem. Liczne wydarzenia w ramach projektu Wrocław-Berlin 2016 na pewno dadzą okazję do wielu kulturalnych przeżyć – mówi Volker Hassemer, szef fundacji Stiftung Zukunft Berlin.

W styczniu przebywała we Wrocławiu niemiecka delegacja, której przewodził Sigmar Gabriel, wicekanclerz Niemiec. Kanclerzowi towarzyszyła grupa 14 przedstawicieli niemieckich mediów, między innymi redakcji Reuters i RTL, którzy przyjechali zapoznać się z programem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Czytaj – list wicekanclerza do prezydenta Wrocławia.

Wrocław-Berlin 2016. Europejskie Sąsiedztwo

W ramach inicjatywy Wrocław-Berlin 2016 odbędzie się w tym roku wiele wydarzeń i projektów, które znajdą się w centrum spotkania tych dwóch kreatywnych miast, dwóch żywych społeczeństw. Wymiana kulturalna i artystyczna pomiędzy Berlinem a Wrocławiem nigdy nie była tak intensywna jak dzisiaj, a wspólne przeżywanie Europejskiej Stolicy Kultury 2016 otwiera szansę na zacieśnienie tej współpracy – wspólne projekty i kalendarz wydarzeń – tutaj.

Przykładowe projekty:

  • Pociąg Kultury Berlin-Wrocław – od 30 kwietnia do 25 września 2016 r. Wrocław i Berlin połączy w 2016 roku bezpośredni Pociąg Kultury. Będzie on kursował w weekendy i święta, a bilety w promocyjnej cenie kosztować będą 19 € za przejazd w jedną stronę. Podróż potrwa około 4½ godziny – szczegóły tutaj.
  • Projekt Luneta – od 9 maja do 3 lipca 2016 r. Interaktywny projekt artystyczny LUNETA Volkmara Umlaufta połączy Wrocław i Berlin w czasie rzeczywistym, transmitując obraz i dźwięk za pomocą technologii streamingu online. Dwie instalacje, do których będzie można wejść, pokażą związki i formy komunikacji pomiędzy tymi miastami obecnie, w przeszłości i przyszłości – szczegóły tutaj.
  • ESK 2016: In Between Festivals. Unia kulturalna Wrocław-Berlin Organizatorzy pracowali nad projektem In Between Festivals aż cztery lata, a o efektach przekonamy się, chodząc na koncerty i spektakle do końca 2016 roku. Wszystko po to, by ożywić kulturalną i logistyczną współpracę między Wrocławiem a Berlinem – szczegóły tutaj.

Kardynał Kominek, nieznany ojciec Europy – wystawa w Berlinie

Jednym z przykładów inicjatywy obu miast jest otwarta 26 lutego wystawa „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek, nieznany ojciec Europy”. Ekspozycja prezentowana jest do 8 kwietnia w budynku parlamentu Berlina, później będzie we Wrocławiu. Ekspozycję otworzyli prezydent Parlamentu Ralf Wieland oraz przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Jacek Ossowski. W otwarciu uczestniczyło około 160 gości, w tym m.in. były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse, były minister spraw zagranicznych Niemiec Marcus Meckel, bp Berlina Heiner Koch, krewna kardynała Kominka Monika Boelling oraz przedstawiciele Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie. Wrocław reprezentowała delegacja radnych, wśród nich Jacek Ossowski, Jarosław Krauze, Małgorzata Zawada, Jerzy Skoczylas, Robert Pieńkowski.

Ekspozycja od końca października 2015 r. była prezentowana w Rzymie. W jej pierwszej części widzowie oglądają dzieła sztuki, które wyrażają temat wojny i pojednania. Są to rzeźby niemieckiego artysty Alexandra Polzina „Requiem” i „Podwójny Anioł”. Kolejne odsłony wystawy poświęcono II wojnie światowej i doświadczeniom kardynała Kominka, czasom stalinowskim i drodze do pojednania. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Europy, z którym była przygotowana m.in. ekspozycja „Europa – to nasza historia”.

Ojciec Europy

W 2015 r. minęło 50 lat od „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim”, w którym padły słynne słowa „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie…”. Była to pierwsza próba pojednania narodów podjęta po II wojnie światowej. Z inicjatywą zaprezentowania Europie kardynała Kominka wyszedł prezydent Wrocławia. Władze Wrocławia chciałby, żeby Parlament Europejski podjął ich pomysł włączenia kard. Kominka w poczet Ojców Europy, do których zalicza się Konrad Adenauer, Joseph Bech, Johan Willem Beyen, Winston Churchill, Alcide De Gasperi, Walter Hallstein, Sicco Mansholt, Jean Monnet, Robert Schuman, Paul-Henri Spaak i Altiero Spinelli.

O kardynale

Choć nominację biskupią i urząd administratora we Wrocławiu Kardynał dostał w 1951 roku, do Wrocławia przyjechał pięć lat później. Sakrę biskupią przyjął potajemnie 10 października 1954 w Przemyślu. Dopiero 28 czerwca 1972 został pełnoprawnym arcybiskupem metropolitą wrocławskim, pierwszym od śmierci Adolfa Bertrama w 1945.

Uczestniczył w sesji pierwszej i czwartej Soboru Watykańskiego II. Był głównym autorem i jednym z inicjatorów „Orędzia Biskupów Polskich do ich Niemieckich Braci w Chrystusowym Urzędzie Pasterskim”, które wystosowane przez polskich biskupów do biskupów niemieckich 18 listopada 1965 r. dało pierwszą po wojnie możliwość bliższych kontaktów biskupom polskim i niemieckim. Wystosowanie „Orędzia…” spotkało się z ostrym sprzeciwem władz i represjami wobec Kościoła w Polsce. Biskupi niemieccy odpowiedzieli na Orędzie 5 grudnia 1965 r.

W latach 1971-1974 kardynał Bolesław Kominek pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Decyzją papieża Pawła VI został kreowany kardynałem 5 marca 1973. Zmarł we Wrocławiu rok później. Pochowany został we wrocławskiej archikatedrze.

W Berlinie wystawę można oglądać do 8 kwietnia. Od 13 maja ma być prezentowana we Wrocławiu.

fot. Krzysztof Szymoniak, UM Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl