Dane z godz. 05:47

3. Mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn 2014
  4. Mistrzostwa w siatkówce mężczyzn 2014 - aktualności
  5. Kanada lepsza od Finlandii

Kanada wygrała z Finlandią 3:0 w pierwszym czwartkowym meczu rozgrywanych we Wrocławiu siatkarskich mistrzostw świata. W drugim dzisiejszym spotkaniu Rosja zagra o 20.15 z Kubą.

Drużyna Kanady spisuje się na tych mistrzostwach zaskakująco dobrze. Do drugiej fazy turnieju awansowała z drugiego miejsca w grupie C przegrywając w niej jedynie z bardzo mocną reprezentacją Rosji. W środę podopieczni trenera Glenna Hoag’a pokonali Kubę 3:2, a dziś rozprawili się z Finlandią 3:0.

Pierwszy set okazał się wyrównanym widowiskiem, w którym gra przez długi czas toczyła się punkt za punkt. Po drugiej przerwie technicznej finom udało się co prawda odskoczyć na dwa punkty (17:15), ale prowadzeni przez świetnie atakującego Gavina Schmitta Kanadyjczycy szybko wyrównali (18:18), a w końcówce wygrali w walce na przewagi 27:25.

Gavin Schmitt był także tym zawodnikiem, który zapewnił swojemu zespołowi zwycięstwo w drugiej partii 27:25. Wcześniej na boisku trwała zacięta walka, w której żadna z drużyn nie była w stanie zapewnić sobie znaczącej przewagi. W końcówce Finowie prowadzili 22:20, ale słaba gra w ataku sprawiła, że nie potrafili rozstrzygnąć seta na swoją korzyść.

Trzecia partia przebiegała już niemal w całości pod dyktando Kanadyjczyków, którzy na pierwszą przerwę techniczną schodzili prowadzą 8:4. Drużyna z Ameryki Płn. kontrolowała przebieg gry i stopniowo powiększała przewagę, która w pewnym momencie wynosiła nawet osiem punktów (17:9). Ostatecznie Kanada wygrała seta 25:19, a cały mecz 3:0.

Kapitan Finlandii Antii Siltala przyznał po meczu, że na tym turnieju jego drużyna ma problemy z rozstrzygnięciem seta na swoja korzyść, nawet jeśli prowadzi w końcówce. – Tak było w I fazie w meczu z Brazylią i podobnie było dzisiaj w meczu z Kanadą. Trzeci set już całkiem nam nie wyszedł – tłumaczył.

Szkoleniowiec Kanady Glenn Hoag podkreślił, że spotkanie było dość trudne, zwłaszcza, że jego zawodnicy byli zmęczeni po wczorajszym, pięciosetowym meczu z Kubą. – Jestem jednak bardzo zadowolony, bo zachowaliśmy koncentrację i udało nam się wygrać za 3 punkty – mówił.

Kanada – Finlandia 3:0 (27:25, 27:25, 25:19).

Kanada – Tyler Sanders, John Perrin, Justin Duff, Adam Simac, Gavin Schmitt, Nicholas Hoag, Daniel Lewis (libero) oraz Rudy Verhoeff, Dallas Soonias, Dustin Schneider, Frederic Winters.

Finlandia – Mikko Esko, Antti Siltala, Urpo Sivula, Olli Kunnari, Matti Oivanen, Jukka Lehtonen, Lauri Kerminen (libero) oraz Eemi Tervaportti, Mikko Oivanen, Olli-Pekka Lehtonen, Konstantin Szumow.