Kampus Pracze dla nauki i biznesu

23 tys. metrów kwadratowych, około 40 laboratoriów bio- i nanotechnologicznych, 59 projektów badawczych, 96 pracowników naukowych, 48 zgłoszeń patentowych, 8 przyznanych patentów i ponad 200 firm współpracujących na co dzień – tak w skrócie można opisać działalność Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ w Kampusie Pracze.

 

  • EIT

    materiały prasowe

  • EIT

    materiały prasowe


Po kilku latach prowadzenia procesu inwestycyjnego, a także prac naukowych w obszarze bio- i nanotechnologii Kampus Pracze, w którym swoją siedzibę ma Wrocławskie Centrum Badań EIT+, staje się jednym z kluczowych miejsc na innowacyjnej mapie Polski.

– Obecnie dla Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ kończy się etap inwestycyjny, a rozpoczyna nowy okres samodzielnej działalności – przypomina prof. Jerzy Langer, prezes zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

We wrocławskim Kampusie Pracze w ciągu 4 lat powstało ponad 20 tys. mkw. przestrzeni laboratoryjnej wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt pomiarowy i technologiczny. To tutaj zlokalizowane są laboratoria z obszaru mikroskopii elektronowej, jądrowego rezonansu magnetycznego, chromatografii gazowej, mikroskopii konfokalnej, badania struktury ciała stałego i laserowej detekcji gazów. We wrześniu tego roku Kampus powiększył się również o jeden z najnowocześniejszych w Polsce obszarów typu clean-room dedykowanych do mikro- i optoelektroniki. Będą tam prowadzone badania z użyciem najnowocześniejszego klastra technologii wytwarzania nanostruktur metodami epitaksji MBE (osadzanie warstw za pomocą wiązek molekularnych), MOCVD (osadzanie związków metaloorganicznych z fazy gazowej) oraz formowania struktur funkcjonalnych za pomocą litografii jonowej i elektronowej oraz najbardziej zaawansowanej charakteryzacji strukturalnej. Użytkownicy będą mieli do dyspozycji pomieszczenia w klasach czystości od ISO5 do ISO7 o powierzchni użytkowej blisko 400 mkw.

– Równolegle z wielkim procesem inwestycyjnym i budową od podstaw organizacji typu RTO prowadziliśmy dwa programy badawcze BIOMED i NANOMAT, ukierunkowane na innowacyjne technologie. To w ramach tych zadań badawczych udało się pokazać, jak wielki potencjał innowacyjny tkwi we wrocławskim środowisku badawczym – podkreśla Katarzyna Dorywała, wiceprezes Zarządu EIT+. 

Dzięki zaangażowaniu ogromnej rzeszy osób – ponad 300 pracowników firmy i blisko 1000 współpracowników – wybitnych naukowców, pracowników badawczych oraz studentów, głównie uczelni wrocławskich i instytutów PAN, w 59 zadaniach badawczych opracowano kilkadziesiąt nowych technologii. Blisko 50 z nich poddano zgłoszeniom patentowym, a 8 z nich opatentowano.

– Harmonijna kontynuacja dotychczasowej współpracy ze środowiskiem akademickim i rozwijanie nowych przedsięwzięć biznesowych, zwłaszcza z KGHM, z którym łączą nas wspólne plany badawcze oraz czempionami biznesowymi Dolnego Śląska, a także Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, z którą chcielibyśmy wspólnie stworzyć nowy rodzaj obszaru inwestycyjnego dla najnowocześniejszego biznesu, to niezbędny warunek pomyślnego rozwoju tego wielkiego przedsięwzięcia na Praczach Odrzańskich we Wrocławia – puentuje Krzysztof Sachs, wiceprezes Zarządu EIT+.

Obecnie przedstawiciele EIT+ liczą na współpracę z Agencją Rozwoju Przemysłu. W jej ramach centrum będzie m.in. świadczyło usługi eksperckie przy ocenie innowacyjnych projektów. Ponadto oferta EIT zostanie włączona w portfel usług Ekosystemu ARP.

Materiały prasoweZgłoś uwagę