Elita się doczekała… [WIDEO]

„Warto było czekać, czyli 45-lecie kabaretu Elita” – gala pod tym tytułem już dziś, 20 października, w Teatrze Muzycznym Capitol. W programie znajdą się najlepsze „kawałki” z dorobku Elity. Wśród wykonawców, oprócz Jubilatów, tuzy polskiego kabaretu i… śpiewający profesor Miodek!

  • Kabaret Elita

    Jerzy Skoczylas, Stanisław Szelc i Leszek Niedzielski - doczekali się 45-lecia swojej "firmy" (fot. MaWi)


Znają ich wszyscy – od Bałtyku po Tatry, a i hen, daleko, w świecie. I tak naprawdę od 1956 r. –  z fal eteru ipod marką Studio 202, którą do życia powołali Ewa Szumańska i Andrzej Waligórski. „Hej, szable w dłoń!” radiowi słuchacze, lokalni i ogólnopolscy, mogli usłyszeć do tej pory ok. 6 tysięcy razy. Teraz dzięki temu Elita idzie ze swoim Studiem na rekord Guinnessa – jako najstarsza na świecie cykliczna radiowa audycja satyryczna.

W 1969 r. natomiast zawiązała się Elita, którą można już było oglądać „na żywo” – założyli ją Jan Kaczmarek i Tadeusz Drozda, rozpoczynając estradowe (ok. 4 tys. występów) i telewizyjne (ok. 200 razy) „peregrynacje”. Po drodze tej wędrówki kabaret Elita wstąpił też na plan dwóch seriali tv – „Hej, szable w dłoń!” i „Chłop i Baba”, zgarniając nawet za ten drugi główną nagrodę na Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu.

Wielkie i mniejsze przeboje Elity uwiecznione zostały zaś na ośmiu płytach i dziesięciu kasetach, a dziś kabaret wykonuje je w składzie: Jerzy Skoczylas, Leszek Niedzielski i Stanisław Szelc. W takim też teamie wystąpi podczas kabaretowej gali z okazji 45-lecia pracy twórczej Elity.

 

Na scenę wrocławskiego Capitolu – 20 października o godz. 20.00 – wkroczą ponadto ci, którzy potrafią rozbawić nawet do łez: Artur Andrus, kabaret Neo-Nówka, Grupa MoCarta, Andrzej Poniedzielski, Agnieszka Matysiak, Krzysztof Piasecki, kabaret K-2, kabaret Czesuaf, Mariusz Kiljan, Konrad Imiela, Michał Białecki, a także Aga Damrych, Marta Dzwonkowska oraz niewątpliwy talent piosenkarski w postaci… profesora Jana Miodka! Artystom przygrywać będzie grupa muzyczna Romana Hudaszka.

Czego można się po takiej obsadzie spodziewać? Największych przebojów z dorobku kabaretu Elita, kultowych skeczy, monologów, wierszy i żartów, również tych zakorzenionych w przaśnych PRL-owskich czasach. Tę w części wspominkową imprezę zdecydował się wyreżyserować, a także w niej wystąpić, Mariusz Kiljan. Tak nam to uzasadnił:

 

„Warto było czekać, czyli 45-lecie kabaretu Elita” – bilety na ten niecodzienny spektakl są do nabycia w: OKiS-ie Rynek-Ratusz 24, oraz na: www.biletynakabarety.pl i www.biletyna.pl

 

Małgorzata Wieliczko

wideo: Oktawian Sebastian

 

Strefa Wrocław

Zgłoś uwagę