Dane z godz. 07:15

3. Justyna Kowalczyk mistrzynią olimpijską!

Justyna Kowalczyk zdobyła w Soczi złoty medal igrzysk olimpijskich w biegu na 10 km stylem klasycznym. Polka pokonała trasę z czasem 28:17,8, a drugą na mecie Szwedkę Charlottę Kallę wyprzedziła o ponad 18 sekund. Brązowy medal, z czasem o blisko 30 sekund gorszym od Kowalczyk, zdobyła Norweżka Therese Johaug.

Dyspozycja Kowalczyk przed czwartkowym biegiem była wielką niewiadomą przede wszystkim ze względu na złamanie jednej z kości śródstopia, ale dzięki środkom przeciwbólowym biegaczka zapowiadała wcześniej, że będzie w stanie walczyć o wysokie miejsce.

Już na pierwszym punkcie pomiarowym, po 2,2 km, Polka była liderką, a biegnącą za nią Marit Bjergen wyprzedzała o blisko dwie sekundy. Później Kowalczyk jeszcze przyspieszyła i na półmetku jej przewaga nad Bjergen wzrosła do dziewięciu sekund. Na 2 kilometry przed metą różnica wynosiła już prawie 20 sekund i stało się jasne, że tylko ogromny pech mógłby odebrać złoto polskiej biegaczce. Nic złego się nie stało i Kowalczyk zdobyła swój drugi w karierze złoty medal olimpijski. Z kolei Bjergen w końcówce osłabła i zajęła ostatecznie dopiero piąte miejsce.

- Ostatnie trzy tygodnie były dla mnie bardzo ciężkie. Teraz nim mnie nie boli bo dostałam zastrzyk, a Rrszyłam z nastawieniem, że albo wygram albo zdechnę i gdyby było jeszcze 100 m do przebiegnięcia, to chyba bym usiadła na trasie. Dziękuję moim serwismenom i całej ekipie, za wielką pracę jaką wykonali – mówiła po biegu Kowalczyk w rozmowie z dziennikarzem TVP.

W swoim dorobku Kowalczyk ma już w sumie pięć medali olimpijskich. W 2010 r. w Vancuver zdobyła złoty medal w biegu na 30 km stylem klasycznym, srebro w sprincie stylem klasycznym i brąz w biegu na 15 km stylem łączonym. W 2006 r. na olimpiadzie w Turynie wywalczyła brązowy medal w biegu na 30 km stylem dowolnym.

Wywalczone w czwartek złoto jest drugim medalem zdobytym przez reprezentację Polski na igrzyskach w Soczi. Wcześniej, w rywalizacji na normalnej skoczni, na najwyższym stopniu podium stanął Kamil Stoch.