Niezwykłe 101. urodziny wrocławianki

Pani Regina Stroemich, wrocławianka, która przyjechała do stolicy Dolnego Śląska 1 lipca 1945 roku, uroczyście obchodziła rocznicę 101. urodzin. Był tort, pamiątkowy list i kwiaty.

  • fot. Patryk Załęczny


Jedna z najstarszych wrocławianek jest mieszkanką Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Mącznej we Wrocławiu. To właśnie tam swoim towarzystwem umila czas nie tylko innym domownikom, ale także pracownikom DPS-u. 19 marca Pani Regina Stroemich obchodziła 101. rocznicę swoich urodzin, a dziś (20 marca) uroczyście, w obecności swoich koleżanek i kolegów, a także przedstawicieli Urzędu Miejskiego Wrocławia przyjmowała gratulacje, kwiaty i podziękowania wraz z odznaczeniami.

– Z okazji jubileuszu 101. rocznicy urodzin pragnę przekazać najserdeczniejsze życzenia. Wszelkiej pomyślności i nieustającej pogody ducha. Wierzę, że ten szczególny dla Pani dzień stanie się powodem do świętowania w gronie najbliższych. Z pewnością wiele Pani wspomnień związanych jest z naszym miastem – Wrocławiem, do którego jako pionierka przyjechała Pani w 1945 roku i tutaj odnalazła swój dom. Ciężką pracą i zaangażowaniem współtworzyła Pani jego nową, powojenną rzeczywistość – na początku uroczystości jubileuszu 101. rocznicy urodzin Pani Reginy odczytano list prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Jacek Sutryk, jako przedstawiciel Urzędu Miejskiego Wrocławia, przekazał na ręce Pani Reginy list gratulacyjny, a także kwiaty. Sama zainteresowana nie kryła łez wzruszenia.

– Bardzo dziękuję za wszystko. Za pamięć i te liczne podarunki. To bardzo ważna sprawa, że starszy człowiek nie siedzi i nie rozpacza nad własnym losem, tylko ma takie sympatyczne otoczenie, na które zawsze może liczyć. Mówię przede wszystkim o serdeczności, która bije od was wszystkich. Wszyscy starają się nam, już nie tak młodym, wypełnić czas tak, abyśmy mogli czuć się dobrze. W swoim imieniu dziękuję za pomoc i opiekę nad nami – wydawałoby się – już niepotrzebnymi ludźmi – mówiła wzruszona jubilatka.

W przeszłości Pani Regina była m.in. przewodniczką górską. Dlatego też Towarzystwo Miłośników Gór wręczyło jubilatce najwyższe odznaczenie. Jak zaznaczyli przedstawiciele towarzystwa, wcale nie jest łatwo otrzymać taką pamiątkę.

– Przewodnictwo w górach wykonywałam z wielką starannością i chęcią. To było coś wspaniałego, dlatego też wszystkich przewodników zawsze traktowałam i traktuje jako swoją rodzinę. Bardzo dziękuję za pamięć i takie odznaczenie – mówiła odznaczona.  

100. urodziny Pani Maria Jahn

Wczoraj (19 marca) swoją setną rocznicę urodzin obchodziła inna wrocławianka, Pani Maria Jahn, wdowa po prof. Alfredzie Jahnie – Honorowym Obywatelu Wrocławia. Życzenia jubilatce skłądał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Jak podaje Urząd Statystyczny we Wrocławiu w przedziale 85+ żyje aż 16 831 osób, z czego 11 962 osoby stanowią kobiety, a 4 869 mężczyźni. 

Obu jubilatkom z całego serca życzymy jeszcze wielu pięknych chwil w życiu.

Zgłoś uwagę