Józef Tracz – wskrzesił wrocławskie zapasy

W środę, 9 listopada, pierwszy mecz zawodowej Krajowej Ligi Zapaśniczej (KLZ) we Wrocławiu. Drużyna AZ Supra Brokers Wrocław zmierzy się z Grunwaldem Poznań. To będzie pojedynek na szczycie. Wrocław nie miałby szans na start w KLZ gdyby nie jedna osoba – Józef Tracz.

  • fot Facebook


Józef Tracz to jedyny polski zapaśnik z trzema medalami olimpijskimi – wicemistrz z Barcelony (1992) i dwukrotny brązowy medalista (Seul 1988, Atlanta 1996) w stylu klasycznym w kategorii do 74 kilogramów. Legenda wrocławskiego sportu, popularyzator zapasów, założyciel Fundacji Akademia Zapasów oraz drużyny AZ Supra Brokers Wrocław. Aktywnie zaangażowany w propagowanie sportu zapaśniczego oraz rozwoju kultury sportów walki.

Z zapasami pierwszy raz zetknął się w szkole podstawowej – swoją przygodę ze sportem zaczął zarażony zapaśniczą pasją przez trenera Marka Cieślaka. Pierwsze kroki stawiał w lokalnym LKS Agros Żary, z którego trafił do Śląska Wrocław. Swój talent udowodnił wielokrotnie – w latach 1987-1998 zdominował rozgrywki, zdobywając 9 tytułów mistrza Polski. W ślad za krajowymi sukcesami przyszły triumfy na arenie międzynarodowej – oprócz trzech olimpijskich krążków Józef Tracz może pochwalić się także trzema srebrnymi medalami mistrzostw świata (Clermont 1987, Sztokholm 1993, Tampere 1994) oraz srebrem mistrzostw Europy (Ateny 1994).

Nad karierą trenerską zastanawiał się już po igrzyskach w Barcelonie – wtedy przekonany przez nowego opiekuna kadry Ryszarda Świerada postanowił walczyć dalej. Temat trenerstwa wrócił po medalu w Atlancie. Reprezentację Polski objął
w grudniu 1998 roku i prowadził ją aż do 2004 roku. Pod jego wodzą medale mistrzostw świata i Europy zdobyli Andrzej Wroński, Włodzimierz Zawadzki i Dariusz Jabłoński. Później pod jego okiem jako trenera Śląska Wrocław kwitł talent takich zawodników jak Damian Janikowski, Łukasz Banak czy Dawid Kareciński.

Dziś Józef Tracz chce przywrócić wrocławskim zapasom dawną świetność i przekonać do uprawiania tego sportu nowe pokolenie dzieci i młodzieży. W tym celu założył Akademię Zapasów – szkołę zapasów prowadzoną przy klubie AZ Supra Brokers Wrocław, w której mogą trenować zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Akademia ma uczyć chwytów zapaśniczych, samoobrony w pozycji stojącej i parterowej, ale też rozwijać ogólną sprawność fizyczną, wytrzymałość czy wyszkolenie akrobatyczne. Ma też kształtować charakter – uczyć wytrwałości, sumienności, pracowitości
i samodyscypliny. Młodzi adepci zapasów będą trenować pod okiem samego mistrza – Józef Tracz poprowadzi treningi w hali sportowej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przy ul. Sieradzkiej we Wrocławiu. 

Więcej o starcie KLZ znajdziecie tutaj

Zgłoś uwagę