Jest umowa na nowe hybrydowe pociągi dla Kolei Dolnośląskich

170 milionów złotych warte są nowe, hybrydowe pociągi dla Kolei Dolnośląskich. Wyprodukuje je nowosądecki Newag. Właśnie podpisano umowę na ich zakup. Pierwsze składy pojawią się na regionalnych trasach najpóźniej za półtora roku.

  • Nowe pociągi dostarczy firma Newag ( fot.: Koleje Dolnośląskie)


Newag w sumie dostarczy Kolejom Dolnośląskim sześć hybrydowych Impulsów II. Postępowanie przetargowe dotyczyło dwóch pociągów, z dodaną opcją zakupową na kolejne 6. Przewoźnik postanowił z tej możliwości skorzystać i dokupił dodatkowe 4 sztuki. Pierwsze składy na Dolnym Śląsku pojawią się za półtora roku, a kolejne – dwa miesiące później.

– Zakup sześciu hybrydowych Impulsów II to w tej chwili największy kontrakt na tego typu pojazdy w Polsce. Zdecydowanie i mocno stawiamy na transport szynowy – zapewnia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Wygoda i nowoczesność

Hybrydowe Impulsy II dla Kolei Dolnośląskich to trzyczłonowe, wygodne pociągi przystosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Każdym z nich będzie mogło wygodnie podróżować około 315 pasażerów. Składy zostaną wyposażone w klimatyzację i bezprzewodowy, ogólnodostępny internet. W trakcji elektrycznej będą rozwijać prędkość 160 km/h, a w spalinowej – 120 km/h.

 

Nowe pociągi pojadą na trasie Trzebnica – Wrocław – Sobótka – Świdnica, gdzie będą mogły wykorzystać swój dwusystemowy napęd. Linia kolejowa nr 285 pomiędzy Wrocławiem a Sobótką i Świdnicą jest obecnie w trakcie rewitalizacji, co pozwoli na przywrócenie na niej ruchu regularnych połączeń pasażerskich po około 20 latach. Zgodnie z zapowiedziami PKP PLK prace mają zostać ukończone w przyszłym roku. Rewitalizacja współfinansowana jest ze środków RPO Województwa Dolnośląskiego.

Nie jedyne zakupy

Podpisany właśnie przez Koleje Dolnośląskie i Newag kontrakt o wartości 170 mln zł brutto to kolejna już w tym roku umowa na zakup nowoczesnych pociągów. Pod koniec września przewoźnik zamówił od bydgoskiej PESY pięć 5-członowych elektrycznych Elfów 2. Hybrydowe Impulsy II od spółki Newag  dołączą do 27 elektrycznych Impulsów I użytkowanych obecnie Koleje Dolnośląskie.Zgłoś uwagę