Jest przetarg na projekt remontu mostu Tumskiego

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla remontu mostu Tumskiego. Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy remont ruszy, ale na pewno nie wcześniej niż w połowie 2018 roku. 

  • Most Tumski ostatni raz był remontowany w 1992 roku.


Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji projektowej dla remontu mostu Tumskiego. Ostatni raz przeprawa była odświeżana w 1992 roku. Jest już mocno wyeksploatowana. Jednak zanim ruszą prace, potrzebna jest dokumentacja.
 - Wykonawca będzie miał 8 miesięcy od momentu podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego oraz zdobycie wszystkich potrzebnych opinii i decyzji administracyjnych. Potrzebne będzie również wykonanie inwentaryzacji a na końcu złożenie wniosku o pozwolenie na budowę – wylicza Ewa Mazur, rzecznik prasowa ZDiUM.
Do zadań wykonawcy remontu będzie należało też uzupełnienie brakujących elementów konstrukcji stalowej oraz wymiana skorodowanych i niemożliwych do zachowania elementów. Most będzie również zabezpieczony antykorozyjnie. Wykonawca wykona piaskowanie konstrukcji stalowej, uzupełnianie ubytków, zabezpieczenie powłoką antykorozyjną konstrukcji od spodu i od góry. Odnowione zostaną również podpory skrajne i łożyska mostu. Szczegółowy zakres robót poznamy dopiero po zakończeniu prac nad dokumentacją projektową, która powinna być gotowa jeszcze w pierwszym kwartale 2018. 

Kiedy remont? 

- Bardzo chcielibyśmy, aby prace zostały zrealizowane w przyszłym roku ale naprawdę trudno to zagwarantować, gdyż wpływa na to zbyt wiele czynników zewnętrznych, niezależnych od nas. Nie znamy dzisiaj dokładnego kosztu planowanych robót, bo kosztorys inwestorski będzie częścią dokumentacji projektowej. W związku z powyższym nie wiemy w tej chwili, czy w budżecie gminy zostaną zabezpieczone środki w odpowiedniej wysokości na ten cel. Budżet na rok 2018 będzie przecież głosowany w grudniu 2017 roku – tłumaczy Ewa Mazur.
Z tych samych powodów nie można już dzisiaj ustalić terminu ogłoszenia przetargu ani rozpoczęcia prac. Ze względu na wymagania technologiczne przy takich remontach, prace powinny być realizowane w sezonie budowlanym, a więc pomiędzy kwietniem a październikiem. Późno jesienią i zimą może nie być odpowiednich warunków do wykonania takich robót. Prace na moście potrwałyby kilka miesięcy, ile dokładnie będziemy w stanie określić na podstawie opracowanych projektów.  - Szacujemy, że plus, minus - około 4 miesięcy – mówią w ZDiUM. 

Co z kłódkami? 

Most od kilku lat upodobali sobie zakochani, którzy przypinają na nim kłódki z imionami. Szacowana waga kłódek przypiętych do balustrad mostu to już kilka ton. Remont mostu będzie wymagał usunięcia wszystkich elementów nie stanowiących konstrukcji przeprawy co oznacza, iż wszystkie kłódki zostaną usunięte.

 

- Stworzymy oczywiście możliwość ich odbioru przez właścicieli. Znając termin rozpoczęcia prac będziemy apelować o ich wcześniejsze zabranie za pomocą wszystkich dostępnych środków przekazu i mediów społecznościowych – dodaje rzecznik prasowa ZDiUM. 

Zgłoś uwagę