Jerzy Trela jako „Wielki John Barrymore”

W jednego z najwybitniejszych aktorów szekspirowskich Johna Barrymore’a wcieli się Jerzy Trela w monodramie, którego będzie mieć wrocławską premierę 18 października w Centrum Kultury Agora.


Amerykanin John Barrymore był jednym z największych aktorów szekspirowskich XX wieku. Zasłynął rolą Hamleta w przedstawieniu na Broadway’u w 1922r., występował również produkcjach filmowych, jak „Dr. Jekyll i Mr. Hyde", „Sherlock Holmes" czy „Don Juan". Był wybitnym aktorem, jednak jego życie prywatnie dostarczało publiczności nie mniej emocji. Sybaryta i wielbiciel kobiet niestroniący od alkoholu. Hulaka i birbant, ale i dżentelmen w każdym calu. Wielki talent i bohater hollywoodzkich anegdot.

W sztuce Williama Luce'a Jerzy Trela z prawdziwą wirtuozerią wciela się w dwóch poniekąd bohaterów: Barrymore'a prywatnego - wątpiącego w sens swej pracy i życia pijaka, oraz Barrymore'a jako odtwórcę szekspirowskich postaci. Spektakl teatru STU to jednak dużo więcej niż postać Barrymore’a. „To apoteoza teatru, zetknięcie z czymś bliskim pojęciu geniuszu. To porażające epitafium jednostki, ale jakże piękne. Spektakl „Wielki John Barrymore” Teatru STU jest swego rodzaju spotkaniem – metafizycznym i wielopoziomowym, absolutnie wyjątkowym, zapadającym w  pamięć. To doświadczenie teatru najwyższej próby zarówno dla widzów, jak i dla twórców” - napisała Magda Bałajewicz w krakowskich „Teatraliach”.

 

ak

WIELKI JOHN BARRYMORE - reżyseria: Krzysztof Jasiński, występują: w roli głównej Jerzy Trela i Aleksander Fabisiak w roli suflera. Sobota 18 października, godz. 18, bilety: 60 zł/80 zł. Centrum Kultury Agora, ul. Serbska 5a.

 

Zgłoś uwagę