Jeden z najlepszych zawodników Śląska w historii wraca do klubu

Waldemar Prusik wraca do Śląska Wrocław. Jeden z najlepszych zawodników WKS-u w historii dołączył do sztabu trenerskiego Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław, gdzie zajmie się treningiem indywidualnym młodych piłkarzy.

  • fot. Krystyna Pączkowska (www.slaskwroclaw.pl)

    fot. Krystyna Pączkowska (www.slaskwroclaw.pl)


Waldemara Prusika fanom WKS-u nie trzeba specjalnie przedstawiać. To jeden z najwybitniejszych zawodników w historii klubu, a do jego największych sukcesów przy Oporowskiej należy zaliczyć złoty medal mistrzostw Polski juniorów (1979), wicemistrzostwo Polski (1982), Puchar i Superpuchar Polski (oba w 1987 roku). Łącznie w zielono-biało-czerwonych barwach rozegrał 265 spotkań, w których strzelił 32 bramki.

- Bardzo się cieszę, że tak wybitny piłkarz, zarówno Śląska Wrocław, jak i reprezentacji Polski, dołączy do grona trenerów naszej akademii. Waldemar Prusik wniesie do klubu nie tylko bogate doświadczenie piłkarskie, ale i trenerskie - zdobyte chociażby w pracy w młodzieżowych reprezentacjach Polskiego Związku Piłki Nożnej - zaznacza Krzysztof Paluszek, dyrektor ds. rozwoju sportowego.

Jeden mecz jako pierwszy trener

Prusik ma na swoim koncie także 49 występów w reprezentacji Polski (i pięć strzelonych goli), gdzie pełnił także rolę kapitana. Co ciekawe, legendarny zawodnik WKS-u przez kilka dni pełnił także funkcję... pierwszego trenera. W sezonie 1995/1996 prowadził zespół w jednym meczu po zakończeniu pracy Romualda Szukiełowicza, a jego debiut (i zarazem jedyny mecz) to wyjazdowe zwycięstwo z Hutnikiem Kraków - 2:1. Po tym spotkaniu Prusika zastąpił Jan Caliński.

- Miałem 10 lat, gdy dołączyłem do Śląska Wrocław i nie będę ukrywał, że mam ten klub głęboko w sercu. Oczywiście, powrót do WKS-u bardzo mnie cieszy, natomiast przychodzę tu w konkretnym celu, aby pomagać młodym zawodnikom. Będę starał się jak najlepiej przekazać swoją wiedzę i bardzo bym chciał, aby wspólne treningi przybliżyły ich w przyszłości do debiutu w pierwszej drużynie - mówi Waldemar Prusik.

Trener Prusik będzie odpowiadał za trening indywidualny

- W ubiegłym roku powstał specjalny program "Future Team", w ramach którego zawodnicy są dodatkowo monitorowani, by jak najlepiej przygotować się do wymagań stawianych w piłce seniorskiej. Trener Prusik będzie odpowiadał za trening indywidualny najlepszych piłkarzy, prowadzony w mniejszych, wyselekcjonowanych grupach. Jego rolą będzie poprawa poszczególnych umiejętności, zwłaszcza błędów technicznych, które na tym etapie możemy jeszcze wyeliminować. Drugim ważnym aspektem będzie współpraca z trenerem analitykiem Andrzejem Gomołyskiem, który dokonuje analiz zespołowych, ale także indywidualnych – dodaje Krzysztof Paluszek.Zgłoś uwagę