Jazztopad 2019. Program, gwiazdy, bilety

W tym roku gwiazdami 16. edycji Jazztopadu będą wybitny amerykański saksofonista, który zagra program napisany niegdyś z myślą o wrocławskim festiwalu, ale tym razem...z orkiesrą symfoniczną. Obok niego możemy się spodziewać perkusisty Makayi McCravena, pianisty Vijaya Iyera, trębacza Wadady Leo Smitha, czy flecistki Nicole Mitchell i saksofonistki Lisy Hofmaninger. Piotr Damasiewicz przedstawi z kolei nowy projekt. Od poniedziałku 10 czerwca można już kupować bilety w cenie od 25-150 zł.


Inauguracja z Charlesem Lloydem

W tym roku szykuje się festiwal wyjątkowo zróżnicowany pod kątem brzmienia, a szef artystyczny Piotr Turkiewicz zamówił także u jazzmanów utwory, które zostaną wykonane podczas tej edycji. Zaplanowano aż pięć prawykonań. Jedną z ciekawszych dla fanów saksofonisty Charlesa Lloyda będzie poszerzona o nowe części symfoniczna wersja jego zachwycającej suity „Wild Man Dance”, która powstała z myślą o Jazztopadzie, została zarejestrowana w prestiżowej wytwórni Blue Note i otrzymała doskonałe recenzje.

Przeczytajcie: Płyta z festiwalu Jazztopad doceniona na świecie

Teraz z tym samym jazzowym składem, ale wzbogaconym o brzmienie symfoniczne Lloyd zagra w Narodowym Forum Muzyki podczas inauguracji Jazztopadu 15 listopada. Powitanie powinno być gorące, Lloyd ma we Wrocławiu nie tylko wielkich fanów, ale i własną tablicę wmurowaną przed wejściem do NFM.

Pamiątkowa płyta dla Charlesa lloyda przed NFM

Festiwal Jazztopad 2019

Festiwal Jazztopad 2019

Koncert / Jazz
Termin od 15 listopada 2019 do 24 listopada 2019

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Leopoldinum jazzuje

Wśród innych prapremier także wspólny występ Artifacts Trio z NFM Orkiestrą Leopoldinum. W triu grają m.in. dwie wybitne instrumentalistki – flecistka Nicole Mitchell i wiolonczelistka Tomeka Reid, więc będzie wyjątkowo inspirująco. Z kolei inny z zespołów Narodowego Forum Muzyki, czyli Lutosławski Quartet na jeden wieczór połączy siły z triem jazzowego wiolonczelisty Vincenta Courtois.

Premierą będzie też nowy utwór panamskiego pianisty i kompozytora Danilo Péreza, czy ważny rodzimy akcent – nowy muzyczny materiał trębacza Piotra Damasiewicza, tylko na Jazztopadzie.

Ponadto ciekawie wygląda wieczór z jazzem austriackim, zagrają dwie formacje – Shake Stew i chuffDRONE. 

Jak zwykle, jeśli mamy pozwalający na to metraż (i wyrozumiałych sąsiadów) warto artystów Jazztopadu (i festiwalową publiczność) zaprosić na koncert we własnym domu. Zapisy jesienią, wrażenia niezapomniane. Artystów nagradzamy brawami, gospodarzy owacją, można przynieść też poczęstunek.

Zobaczcie, jak artyści grali w apartamencie w Sky Tower

Jazztopad promuje artystów

Ale Jazztopad kojarzy się w świecie nie tylko z tradycyjnie listopadową wrocławską edycją, także z koncertami w innych porach roku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie szef programowy Piotr Turkiewicz we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza promuje w znanych salach świetnych polskich artystów.

Dotychczas pod szyldem Jazztopadu grali za oceanem choćby Marcin Wasilewski Trio, Marcin Masecki, czy Maciej Obara Quartet i rezydujący w Narodowym Forum Muzyki Lutosławski Quartet. Tym razem w Kanadzie zagra pianistka kochająca też układy scalone Joanna Duda – w solowym projekcie i z własnym triem, zaś w Stanach Zjednoczonych zagrają Aga Derlak Quintet, formacja pianistki Agi Derlak. Amerykanie posłuchają także utworu „Ahwaal” Amira ElSaffara, który powstał z myślą o Lutosławski Quartet, Wacławie Zimplu i Ksawerym Wójcińskim. Zgłoś uwagę