Indywidualność Jazzowa 2021. Przyjmują zgłoszenia do konkursu

57. edycja Jazzu nad Odrą odbędzie się 15-19 września we Wrocławiu, a w jej ramach ponownie konkurs na Indywidualność Jazzową. Strefa Kultury Wrocław i Międzynarodowa Fundacja „Jazz nad Odrą” informują o rozpoczęciu naboru do konkursu i przedstawiają warunki udziału w nim. 

  • jazz nad odrą, konkurs


Konkurs na Indywidualność Jazzową jest nieodłączną częścią Jazzu nad Odrą i odbywa się od 1964 r. czyli pierwszej edycji festiwalu. Wśród jego laureatów byli m.in. Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana czy Krzysztof Ścierański.

Obecnie z wygraną w konkursie łączy się nie tylko nobilitacja i zainteresowanie środowiska jazzowego, ale także spora nagroda finansowa – 25 tys. zł, ufundowane przez prezydenta Wrocławia. Poza tzw. nagrodami tytularnymi jury często dysponuje także nagrodami specjalnymi – podczas poprzedniej, 56. edycji festiwalu było ich wyjątkowo dużo. Tadeusz Mieczkowski, wybitny reżyser dźwięku ufundował nagranie płyty, taką samą nagrodę przyznał Leszek Możdżer, a Polskie Stowarzyszenie Jazzowe zaproponowało koncert w klubie Akwarium w Warszawie.

Nabór do konkursu na Indywidualność Jazzową 2021

Nabór do konkursu na Indywidualność Jazzową 2021

Konkursy / Jazz
Termin od 1 kwietnia 2021 do 15 czerwca 2021

Miejsce Wydarzenie online

Zobacz

Nową tradycją konkursu na Indywidualność Jazzową jest współpraca zdobywcy Grand Prix z dyrektorem artystycznym festiwalu przy kolejnej edycji. W 2020 r. tytuł ten otrzymał zespół Marcin Pater Trio (fot.) w składzie: Marcin Pater (wibrafon), Mateusz Szewczyk (kontrabas/bas), Adam Wajdzik (perkusja). Ich twórczość łączy szeroko pojmowaną muzykę jazzową z elementami rocka. Wibrafon jako instrument przewodni nadaje oryginalności i świeżości w brzmieniu grupy, a ich muzyka to przede wszystkim autorskie utwory lidera zespołu, pełne emocji i bezgranicznej energii. We wrześniu zobaczymy ich na scenie ponownie i to w towarzystwie Leszka Możdżera.

Udział w konkursie na Indywidualność Jazzową wymaga spełnienia kilku warunków – uczestnik nie może mieć więcej niż 35 lat ani być laureatem Grand Prix w latach poprzednich. Należy przedstawić maksymalnie 30-minutowy materiał muzyczny, w tym wybraną interpretację znanego standardu jazzowego.

Pierwszej oceny dokona komisja kwalifikacyjna i wskaże finalistów. W trakcie festiwalu natomiast jury, złożone z cenionych muzyków, producentów i dziennikarzy, oceniać będzie 6 lub 8 najciekawszych zespołów i solistów.

W tym roku nabór do pierwszego etapu konkursu kończy się 15 czerwca, a finałowe występy zaplanowano na 17-18 września. Szczegóły na stronie festiwalu.  Zgłoś uwagę