wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Jarmark Bożonarodzeniowy na nowych zasadach - konkurs

Bez foliówek, plastikowych sztućców, grillów opalanych drewnem - władze Wrocławia ogłosiły warunki konkursu na koncepcję Jarmarku Bożonarodzeniowego na lata 2020-2022. Jarmarki będą jeszcze bardziej ekologiczne, prowadzone w myśl zasady Zero Waste.

Reklama

Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy to jedna z najciekawszych i największych tego typu imprez w tej części Europy. W rankingach serwisów i organizacji turystycznych wydarzenie jest co roku wysoko notowane, dobre opinie zbiera za niezwykły urok i bogatą ofertę. Przyciąga tysiące turystów z całej Polski oraz z zagranicy.

Władze Wrocławia chcą, aby wielotygodniowe wydarzenie nadal przyczyniało się do promocji miasta.

Jarmark bez plastików

Miasto ogłosiło konkurs na koncepcję organizacji Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu na kolejne trzy lata (2020 – 2022).

Na Rynku, placu Solnym oraz na części ulic Oławskiej i Świdnickiej ma stanąć co najmniej 70 stanowisk. Oferty można zgłaszać do 24 lutego, ich otwarcie nastąpi 28 lutego. Na początku marca zostanie podpisana umowa.

Miasto kładzie nacisk na proekologiczny wymiar imprezy. W warunkach konkursu zastrzeżono, że wystawcy nie mogą korzystać z bezpłatnych foliówek, a do pakowania towaru wykorzystywać wyłącznie papier, papierowe torby albo inne biodegradowalne tworzywa.

Podobne zasady dotyczą jednorazowych naczyń. Kubki, talerze, sztućce, słomki mogą być tylko z papieru, drewna lub tworzyw biodegradowalnych. Dopuszczalne są także ceramiczne naczynia wielokrotnego użytku.

Nowe, proekologiczne zasady dotyczą obejmują przygotowanie dań na stoiskach kulinarnych. Podczas Jarmarku można korzystać wyłącznie z grilli elektrycznych lub gazowych (nie dotyczy to kominków z tradycyjnym procesem wypieku np. podpłomyków, w tych przypadkach drewno stosowane do opalania musi spełniać normy określone prawem).

Oprócz handlu, ważna zabawa

Obecnie Rynek, pl. Solny, ul. Oławska i Świdnicka na organizację imprez, nie tylko jarmarków, są udostępniane nieodpłatnie. Nie mogą być to jednak wydarzenia tylko komercyjne.

Wrocławski jarmark jest imprezą, która jest w całości finansowana przez organizatora. Ponosi on koszty związane z budową całej infrastruktury, doprowadzeniem energii i wody, utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa oraz zapewnienia promocji i toalet.

Miasto nie odpowiada za finansowanie organizacji jarmarków. Warto podkreślić, że niektóre miasta: Łódź, Poznań, płacą za organizację takich wydarzeń. Bywa, że podmioty miejskie lub samorządy ponoszą również koszty wydarzeń artystycznych czy promocji jarmarków. We Wrocławiu to organizator w całości finansuje atrakcje artystyczne.

Większa niż poprzednich latach będzie specjalna strefa "Wrocław Społecznie i Lokalnie", gdzie nieodpłatne miejsca wystawiennicze są udostępniane podmiotom ekonomii społecznej. Tylko na ostatnim jarmarku bożonarodzeniowym odbyło się 14 dni pełnych wydarzeń artystycznych – to m.in. koncerty, parady, widowiska, animacje dla dzieci, warsztaty kulinarne czy konkursy.

Ogłoszenie konkursu na koncepcję Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu na lata 2020-2022

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl