wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jak żyć na uczelni?

Każdy student powinien wiedzieć jak nazywa się rektor jego uczelni oraz kto jest dziekanem jego wydziału. Ale nie ma co się oszukiwać, poza wykładowcami, najlepsze relacje powinien mieć z paniami w dziekanacie.

Mity o dziekanacie

W dziekanacie wydziału student załatwia wszystkie najważniejsze sprawy dotyczące jego funkcjonowania na uczelni: wpis na kolejny semestr studiów, podania o stypendia, albo przedłużenia sesji egzaminacyjnej, albo powtarzanie przedmiotu.

Dwie najważniejsze rady: - w sprawach beznadziejnych (np. z brakiem zaliczenia z kilku przedmiotów) nie przychodzimy na ostatnią chwilę, albo już po terminie, bo zamykamy w ten sposób możliwość jakiegokolwiek manewru. Panie z dziekanatu – to stanowiska są obsadzone w olbrzymiej większości przez kobiety – jeśli mogą, idą studentom na rękę. Za tym idzie druga rada: - panie z dziekanatu należy traktować z szacunkiem.

To mit, że są wiecznie obrażone, albo zajęte i nic się z nimi nie da załatwić. Przeciwnie, mają niespożyte pokłady cierpliwości wobec notorycznych kłamców i spóźnialskich, oraz dobrej woli.

Dyktują podania do dziekana, dzwonią do wykładowców z prośbami „o jeszcze jedną szansę” dla tych, którym powinęła się noga. Są też takie, które dzwonią do studentów z przypomnieniem, że mija termin składania indeksu.

Jak zdobyć stypendium?

Studenci każdej uczelni, także niepublicznych, mogą się ubiegać o stypendia. Szkoły wyższe udzielą kilka rodzajów wsparcia, najważniejsze są stypendia socjalne i naukowe.

Stypendia socjalne przysługują osobom, które przedstawią dokumenty świadczące o wyjątkowo niskich dochodach rodziny w przeliczeniu na osobę. Stawki, które dają prawo do starania się o dofinansowanie, każda z uczelni ustala osobno. Wiele zależy od tego, ile osób danego roku się o nie ubiega.

Uwaga, wnioski o stypendia socjalne należy składać w dziekanatach jak najszybciej, najlepiej zaraz po rozpoczęciu roku akademickiego. Wcześniej należy się upewnić jakiego rodzaju dokumenty muszą być dołączone do wniosku o wsparcie.

Stypendia naukowe to rodzaj nagrody za dobre oceny. Sięgają od nieco ponad stu do kilkuset złotych, przy czym studenci różnych wydziałów nie mają co porównywać swoich ocen i stawek stypendiów naukowych. Różnice w wypłatach za podobne wyniki mogą być bardzo duże, nawet w obrębie tej samej uczelni.

Informacji zasadach przyznawania stypendiów szukać należy na stronach internetowych uczelni.

Stypendia studenckie fundują także:

- prezydenci, burmistrzowie oraz starostowie. O warunkach skorzystania z ewentualnego wsparcia należy dowiadywać się w urzędach;

- firmy, ale niektóre z nich oczekują, że stypendysta już po zakończeniu studiów zatrudni się u nich, fundatorzy ten warunek wpisują w warunkach przyznania dofinansowania;

- towarzystwa naukowe, stowarzyszenia i fundacje współpracujące z uczelniami, w tym instytucje zagraniczne.

Po kredyt studencki do banku

Studenci, których wniosek o stypendium socjalne na uczelni przepadł, mogą starać się o preferencyjny kredyt studencki. Co miesiąc dostaną 600 zł na dowolny cel. O ile nie przerwą studiów, spłatę zobowiązania rozpoczną dopiero dwa lata po zakończeniu nauki.

Uwaga, wniosek o dofinansowanie należy złożyć najpóźniej do 15 listopada.

Lista banków udzielających kredytów oraz warunki ich przyznawania znajdują się TUTAJ

Kelnerzy, trenerzy, opiekunki

Początek roku akademickiego to ostatni moment, żeby znaleźć dobrą dorywczą pracę. We Wrocławiu dorabia tysiące młodych ludzi, którzy pracują jako kelnerzy, informatycy, ochroniarze, ratownicy na basenie, trenerzy na siłowni, portierzy, ekspedienci, pracownicy budowlani albo pracownicy biurowi. Opiekują się dziećmi, pracują w marketach, kancelariach prawniczych.

Olbrzymia część z nich już od pierwszego roku studiów zdobywa doświadczenie w swoich zawodach. Okazji do znalezienia pracy jest mnóstwo. Pomagają w tym także instytucje działające przy szkołach wyższych. Na wielu uczelniach istnieją Biura Karier, które organizują wiele kursów i szkoleń oraz spotkań z potencjalnymi pracodawcami. Szkolenia na temat tego, jak szukać pracy w ciągu roku akademickiego prowadzą także organizacje studenckie, np. na Uniwersytecie Wrocławskim tego typu zajęcia prowadziło Niezależne Zrzeszenie Studentów. Okazją na znalezienie zatrudnienia są także Akademickie Targi Pracy. Jesienna edycja imprezy zaplanowana jest na 8 października na Politechnice Wrocławskiej. Informacje o ATP znajdziesz TUTAJ

Nie bój się prosić o pomoc

Nowi studenci są narażeni na duży stres. Muszą odnaleźć się w nowym środowisku z daleka od domu. Przeskok ze szkoły średniej, spod nadzoru rodziców, w warunki, w których w pełni odpowiadają za siebie i nie mają nadzoru, to wyzwanie. Nie wszyscy sobie z tą nową sytuacją dobrze radzą pod względem psychologicznym. To zjawisko na tyle powszechne, że na uczelniach uruchomiono poradnie psychologiczne. Pracują w nich doświadczeni psychoterapeuci, gwarantują pełną dyskrecję. Informację o zasad korzystania z porady można znaleźć TUTAJ.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl