Jak zgłosić przemoc? - Informator MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu opublikował poradnik dla osób dotkniętych przemocą. To rezultat projektu „Zgłoś przemoc!” realizowanego przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie we Wrocławiu.

 • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Edoardo Cuoghi, unplash.com


Jak wynika z policyjnych statystyk, co roku w Polsce ofiarą przemocy domowej pada ponad 88 tysięcy osób. W większości przypadków kobiet. Niemal połowa osób podejrzewanych o przemoc, działa pod wpływem alkoholu. Każdego roku zgłaszanych na Policję jest także ponad 12 tysięcy aktów przemocy wobec dzieci. Jak informule Rzecznik Praw Obywatelskich - fala przemocy domowej nasiliła się w czasie spowodowanej pandemią przymusowej izolacji. Jak się ratować?

Opracuj osobisty plan awaryjny

Obserwuj zachowania osoby agresywnej

Będziesz wiedzieć, jakie zachowania zapowiadają najgorsze i kiedy sytuacja staje się niebezpieczna.

W sytuacji zagrożenia

Nie uciekaj od dzieci, one także mogą być w niebezpieczeństwie. Jeśli nie masz możliwości ucieczki, schowaj się w rogu pokoju. Skul się, osłaniając rękoma twarz i głowę. Postaraj się zawsze mieć przy sobie telefon i wzywaj pomocy (numery 997 lub 112 lub przy pomocy aplikacji).

Bezpieczne miejsce

Zastanów się, gdzie w Twoim mieszkaniu możesz znaleźć schronienie. Unikaj kuchni, garażu, łazienki i innych miejsc gdzie znajduje się twarda posadzka oraz ostre/niebezpieczne przedmioty.
Na mapie przeciwprzemocowej znajdziesz najbliższą placówkę pomagającą kobietom doświadczającym przemocy. We Wrocławiu jest 6 takich punktów. Zadzwoń na Niebieską Linię – ten numer telefonu czynny jest całą dobę: 800 12 00 02. Skontaktuj się, zapytaj jak mogą Ci pomóc.

Naucz dzieci dbać o bezpieczeństwo

Powiedz im:

 • gdzie mogą szukać pomocy, np. że mogą pukać do zaprzyjaźnionej sąsiada/ki,
 • naucz je numeru alarmowego,
 • porozmawiaj z nimi, że nie są one winne przemocy i kłótni,
 • upewnij się, że znają adres mieszkania, gdyby musiały wzywać służby,
 • możecie ustalić wspólne hasło alarmowe.

Spakuj torbę na wypadek ucieczki

Pamiętaj o tych rzeczach:

 • ważne dokumenty np. paszport, dowód osobisty,
 • leki,
 • telefon,
 • pieniądze/ karta płatnicza,
 • ładowarka,
 • numery ważnych telefonów,
 • klucze do domu / samochodu (jeśli posiadasz),
 • obdukcje lekarskie (jeśli masz),
 • numery kont bankowych (zapisane),
 • środki higieny i ochronne potrzebne w czasie epidemii: maseczki ochronne, rękawiczki, małe opakowanie płynu do dezynfekcji (jeśli masz je w domu).

Poznaj swoich sojuszników

Rozmawiaj z rodziną, sąsiadami i znajomymi o sytuacji w twoim domu. Opracuj wspólnie z nimi strategię postępowania na wypadek, gdybyś potrzebował/a ich pomocy. Pomocne może się okazać ustalenie słowa awaryjnego – jeśli go użyjesz, będą wiedzieli, że pilnie potrzebujesz pomocy. Zrób listę osób, do których możesz zadzwonić po wsparcie.

Aplikacje na telefon, które mogą pomóc

Alarm112 – aplikacja pozwala m.in. wezwać pomoc wtedy, kiedy nie możemy wykonać połączenia głosowego. Pozwala również na dodanie adresów, pod jakimi najczęściej przebywamy. Podczas rejestracji wymagane jest wyrażenie zgody na dostęp do lokalizacji telefonu, co pozwala na precyzyjne wskazanie miejsca zdarzenia. Można ją pobrać w Google Play i w App Store.

Moja Komenda – umożliwia szybki kontakt ze swoim dzielnicowym (telefon lub mail). Można ją pobrać w Google Play i w App Store.

Avon Alert – aplikacja dla ofiar i świadków, łącząca z telefonem przeciwprzemocowym Feminoteki. Telefon (888 88 33 88) jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00, chat pozwalający na wysłanie wiadomości tekstowej działa całodobowo. Aplikacja dostępna jest na tej stronie.

Twój Parasol - aplikacja zawiera m.in. dane kontaktowe do organizacji oferujących pomoc osobom dotkniętym przemocą. Po jej uruchomieniu widzimy na ekranie telefonu dane pogodowe. Ale wystarczy dwa razy kliknąć w ikonę pogody, by przejść do ukrytych funkcji. Aplikacja działa w trybie jawnym i ukrytym, pozwala też na szybkie wybranie telefonu alarmowego. Można ją pobrać na tej stronie.

Gdzie możemy znaleźć pomoc – ważne telefony i adresy

Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Czynne w godzinach 7.30-15.30. Wrocław, ul. Rydygiera 43a. Tel. 71 / 782 35 91, mail: zespol.interdyscyplinarny@mops.wroclaw.pl

Telefon Zaufania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu

Czynny przez całą dobę: 512 198 939

Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Nadodrzańskim Centrum Wsparcia

Czynny przez całą dobę. Wrocław, ul. Rydygiera 45c. Tel. 71 / 796 40 85, mail: stop.przemocy@mops.wroc.pl, GG: 48973264, skype: oik_wroclaw

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia"

Czynny przez całą dobę. Infolinia 800 12 00 02

Więcej wskazówek, opracowanych w formie infografik w ramach projektu "Zgłoś przemoc!", znajdziecie na stronie MOPS Wrocław. Obszerniejsze omówienie planu awaryjnego, opublikowane zostało przez Rzecznika Praw Obywatelskich tutaj (plik pdf).

Źródła: MOPS Wrocław, Rzecznik Praw Obywatelskich, statystyka.policja.plZgłoś uwagę