Jak kupić działkę lub mieszkanie od gminy

Wrocław, non stop ma przygotowanych do sprzedaży ponad 300 nieruchomości gruntowych (zabudowanych i niezabudowanych) oraz ok. 150 lokali mieszkalnych i użytkowych. To jedna z największych w Polsce ofert nieruchomości gminnych przeznaczonych do sprzedaży, która odbywa się w trybie przetargowym i bezprzetargowym.

  • mieszkania

    Wrocław, non stop ma przygotowanych do sprzedaży ponad 300 nieruchomości gruntowych oraz ok. 150 lokali mieszkalnych i użytkowych.


Problem w tym, że nie zawsze wiemy, że działkę pod zabudowę jednorodzinną, wielorodzinną czy mieszkanie można kupić bezpośrednio od gminy. Warto sprawdzić, bo może być taniej niż od dewelopera!

Jak kupić od miasta działkę budowlaną lub mieszkanie?

Najpierw trzeba znaleźć nieruchomość. Najprościej i najszybciej można to zrobić zaglądając na internetowe strony Giełdy Nieruchomości, prowadzonej przez Wydział Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Są tam wyłącznie nieruchomości będące własnością gminy, które prezydent Wrocławia zaakceptował do obrotu cywilnoprawnego. Możemy wybierać spośród nieruchomości (niezabudowanych i zabudowanych) o różnym przeznaczeniu (jednorodzinnym, wielorodzinnym, usługowym i inne) oraz lokali (mieszkalnych i użytkowych).

Z USA i Australii sprawdzają nieruchomości we Wrocławiu

Prezentowane oferty nieruchomości we Wrocławiu są na różnym etapie przygotowania: nieruchomości w trakcie przygotowywania (procedura trwa od pół roku i więcej), nieruchomości z ceną (wywieszony wykaz, przetarg może się odbyć w ciągu kilku miesięcy), nieruchomości z ceną i datą przetargu. Oferty oprócz opisu i zdjęć, zawierają także m.in. mapę, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp), mapę z uzbrojeniem i lokalizację na mapie Wrocławia. Można też mailowo lub telefonicznie dopytać o szczegóły konkretnej nieruchomości.

Oferty nieruchomości gminnych we Wrocławiu przegląda w ciągu miesiąca blisko 3,5 tys. osób, także spoza Polski (Giełda tłumaczona jest na języki angielski i niemiecki). Na stronę Giełdy Nieruchomości logują się użytkownicy m.in. z USA, Meksyku, Australii i Brazylii. Jednak najwięcej wejść na stronę, nawet z zagranicy, dotyczy oferty w języku polskim. To oznacza, że nieruchomościami we Wrocławiu mogą być zainteresowani Polacy mieszkający i pracujący za granicą.

Gdzie i co miasto sprzedaje – działki budowlane i nie tylko

Obecnie gmina Wrocław najwięcej nieruchomości pod zabudowę jednorodzinną ma w dzielnicy Fabryczna na osiedlach: Stabłowice, Złotniki, Leśnica, Maślice i Nowe Żerniki. Na internetowych stronach miejskiej giełdy są też nieruchomości przeznaczone pod działalność usługową, magazynową czy produkcyjną oraz lokale mieszkalne i usługowe. Ceny wywoławcze działek pod zabudowę jednorodzinną w północnej części miasta kształtują się na poziomie 200-300 zł za mkw. Niemal dwa razy więcej trzeba zapłacić za działki na Krzykach czy Oporowie.

Ale może być i tak, że przykładowy Kowalski, chce się wybudować np. na Karłowicach. Znalazł idealną działkę, ale nie ma jej w ofercie Giełdy Nieruchomości. Wtedy pracownicy Wydziału Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości ustalą czy jest to własność gminy i czy może być przeznaczona do sprzedaży. Samo kupno odbywa się w drodze przetargu.

W ofercie miasta są też nieruchomości we Wrocławiu przeznaczone pod hotele, handel, apartamenty, galerie i in. Wśród nieruchomości zabudowanych są np. zabytki architektury - dawny klasztor, spichlerz czy... wieża ciśnień.

Sprzedaż mieszkań we Wrocławiu

Gmina sprzedaje także lokale mieszkalne, często o dużej powierzchni, nawet dwustumetrowej. Po wojnie były one dzielone i mieszkało w nich kilka rodzin. Teraz przywracany jest im „przedwojenny metraż”. Są to często lokale w kamienicach, atrakcyjnie położonych w historycznym centrum miasta. Ceny wywoławcze mieszkań zaczynają się od ok. 2 tys. za mkw. W ofercie miasta jest też wiele lokali użytkowych.

Wykup mieszkań komunalnych

W drodze licytacji sprzedawane są wyłącznie wolne lokale komunalne we Wrocławiu. W przypadku mieszkań komunalnych z lokatorami, pierwszeństwo w ich nabyciu mają najemcy. Sprzedaż mieszkań komunalnych na rzecz najemcy odbywa się w drodze bezprzetargowej, z 90 proc. bonifikatą. Można też wykupić mieszkanie taniej, gdy w wyniku sprzedaży gmina przestaje być właścicielem lokali mieszkalnych w całym budynku. Przykład: w budynku jest 10 lokali, 7 z nich jest wykupionych, jeśli 3 pozostałe zostaną wykupione w jednym czasie, to gmina sprzeda najemcom każde z nich za… 2 procent wartości.

 

Fot. Tomasz Walków

Grafika Janusz Krzeszowski

Zgłoś uwagę