Jak jeździc po mieście i co, kiedy szwankuje zdrowie


JAK JEŹDZIĆ PO MIEŚCIE?

We Wrocławiu funkcjonuje ponad dwadzieścia linii tramwajowych i około pięćdziesięciu autobusowych dziennych.

Dzielą się na linie: zwykłe, pospieszne, szczytowe, przyspieszone, podmiejskie i strefowe. Najłatwiej dojechać na uczelnię studentom Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Medycznego, których kampusy znajdują się wokół pl. Grunwaldzkiego, jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych we Wrocławiu. Dłużej czasu w tramwajach i autobusach muszą spędzać studenci Wydziału Nauk Społecznych UWr., bo zajęcia mają przede wszystkim w kampusie przy ul. Koszarowej na Karłowicach.

Tramwaje i dziennie linie autobusowe kursują do północy. Potem po mieście jeździ trzynaście autobusowych linii nocnych. Średnio kursują raz na godzinę, ale wszystkie przejeżdżają przez centrum miasta i przez dworzec PKS, co znacznie ułatwia przesiadki.

Rozkład jazy MPK można znaleźć tutaj.

Gdzie kupić bilet?

We Wrocławiu obowiązują dwa systemy biletowe: system jednorazowych opłat za przejazd oraz system biletów czasowych. Ceny, rodzaje oraz szczegółowe informacje znajdziesz  TUTAJ.

Bilety komunikacji miejskiej (wyłączając przewoźników, u których sprzedaż prowadzi kierowca) można nabyć w wybranych kioskach, biletomatach stacjonarnych zlokalizowanych na przystankach, w których można płacić zarówno kartą, jak i gotówką, monetami i banknotami. W biletomaty mobilne wyposażone są także wszystkie pojazdy MPK Wrocław (autobusy i tramwaje), ale w nich płacić może kartą. Za przejazd można zapłacić także za pomocą aplikacji na telefon oraz przez Internet.

W przypadku studentów opłaca się kupić bilet semestralny czteromiesięczny imienny

  • od dnia 1 października do dnia 31 stycznia lub
  • od dnia 1 lutego do dnia 31 maja.

Koszt na dwie linie to wydatek 97 zł (bilet ulgowy), a na wszystkie linie 150 zł.

Bilety na regularne przejazdy (na jedną, albo na więcej linii) najlepiej zakodować na URBANCARD - Wrocławskiej Karcie Miejskiej.

Najpierw należy odwiedzić stronę: www.urbancard.pl. Tam dostępny jest elektroniczny wniosek o wydanie karty, wystarczy wypełnić puste pola, dołączyć swoje zdjęcie w formie elektronicznej i czekać na wyrobienie karty. Wniosek lepiej złożyć jak najszybciej, bo przy okazji rozpoczęcia roku akademickiego chętnych może być bardzo dużo i trzeba będzie na nią poczekać nawet do dwóch tygodni. Gotową kartę trzeba odebrać osobiście w największym punkcie URBANCARD przy ul. Grabiszyńskiej. Bilety można kodować również na legitymacjach studenckich w sezonowym punkcie przy ul. Janiszewskiego 8 w budynku Politechniki Wrocławskiej.

Karta URBANCARD upoważnia także do podróży pociągami na terenie miasta Wrocławia. Do odległych dzielnic rejonów miasta, jak Leśnica, czy Pracze Odrzańskie szybciej dojedzie się pociągiem z Dworca Głównego PKP lub którejś ze stacji pośrednich niż komunikacją miejską. Gdzie szybciej dotrzesz koleją zobacz TUTAJ.

 

Może rowerem?

Karta to także przepustka do wypożyczalni rowerów miejskich. W ponad trzydziestu miejscach, m.in. przy akademikach na pl. Grunwaldzkim czy w centrum, do wypożyczenia jest ponad sto rowerów. Pierwsze 20 minut jazdy jest za darmo. To jeden z najpopularniejszych sposobów poruszania się po Wrocławiu, a wypożyczalni i rowerów ciągle przybywa. Więcej TUTAJ.

 

Jak zaplanować podróż?

1. Skorzystaj z wyszukiwarki połączeń, np - komunikacja.iwroclaw.pl/

2. Zobacz, gdzie jest tramwaj, czy autobus: MAPA
3. Pobierz schemat komunikacji miejskiej TUTAJ

4. Skorzystaj też z bezpłatnej aplikacji Wrocław - przewodnik miejski. Przewodnik miejski to oficjalna mobilna aplikacja Wrocławia. Oprócz aktualnych informacji o wydarzeniach w mieście (wystawy, koncerty, repertuar kin i teatrów), znajdziesz w nim opisy ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych (zabytki, puby, muzea), interesujące trasy spacerowe i rowerowe po mieście oraz rozkład jazdy z wyszukiwarką połączeń. Aplikacja działa także w trybie offline, wykorzystuje system GPS oraz mapy, dzięki czemu w każdej chwili i miejscu wiesz, gdzie pójść i co zobaczyć. Zainstaluj:  Google play oraz Appstore.

 

PRZYDATNE TELEFONY:

Biuro Obsługi Pasażera MPK:
tel.: 71 321 72 71, e-mail:  reklamacje@mpk.wroc.pl
Biuro Rzeczy Znalezionych MPK
ul. B. Prusa 75-79,  tel.: 71 372 28 90

Biuro Obsługi Pasażera URBANCARD
tel.: 71 341 12 00, e-mail: bok@urbancard.pl

 

KIEDY SZWANKUJE ZDROWIE:

Szpitale, apteki, ostre dyżury

Uczelnie od kilku lat nie prowadzą już wielospecjalistycznych przychodni tylko dla studentów i pracowników akademickich. Wprawdzie w niektórych budynkach uczelnianych nadal działają gabinety stomatologiczne i innego rodzaju poradnie, ale są one ogólnodostępne.

Studenci mogą korzystać z pomocy lekarzy z najbliżej miejscu zamieszkania przychodni. Muszą jednak mieć zaświadczenie, że ich rodzice lub opiekunowie są ubezpieczeni.

W razie nagłych wypadków informacje o dyżurujących szpitalach i aptekach można znaleźć TUTAJ:

wto, jkr

Zgłoś uwagę