wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:57

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Nieruchomości we Wrocławiu
  5. Porady mieszkaniowe
  6. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera

zdjęcie ilustracyjne

Zakup nieruchomości może okazać się jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Aby nie popełnić przy tym istotnych błędów, warto skorzystać z porad Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który zwraca uwagę na podstawowe zasady, którymi warto się kierować poszukując własnego M na rynku pierwotnym.

Reklama

Zweryfikuj, czy deweloper jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich

- W pierwszej kolejności polecamy zapoznanie się z listą członków Polskiego Związku Firm Deweloperskich – radzi Mirosław Półtorak, wiceprezes wrocławskiego oddziału PZFD. - Członkostwo to zobowiązuje dewelopera do przestrzegania standardów zawartych w Kodeksie Dobrych Praktyk na linii klient-deweloper. Członkiem nie może zostać pierwsza lepsza firma. Każdy deweloper chcący przystąpić do PZFD musi posiadać historię inwestycyjną, zdobyć rekomendacje należących już do Związku firm oraz przedstawić dokumenty zaświadczające o dobrej kondycji finansowej firmy.

Zapytaj dewelopera o rachunek powierniczy i prospekt informacyjny

Od 29 kwietnia 2012 r., w związku z wejściem w życie przepisów tzw. ustawy deweloperskiej, deweloperzy rozpoczynający inwestycje zobowiązani są do prowadzenia rachunku powierniczego, stanowiącego zabezpieczenie dla budowanej inwestycji i tym samym dla klientów. Deweloper nie otrzymuje z góry środków na inwestycję – rachunek powierniczy prowadzony przez bank zasilany jest kolejnymi transzami kredytu udzielonego na cel postawienia nieruchomości. Pieniądze te mogą być wykorzystane dopiero w momencie zakończenia całej inwestycji lub kolejnych etapów.

Innym obowiązkiem, jaki nakłada na dewelopera ustawa, jest przekazanie klientowi prospektu informacyjnego. Stanowi on instrument ochrony praw konsumentów, zawierający dane dotyczące spółki oraz dotychczas podjętych inwestycji. Prospekt zawiera wiele ważnych informacji, takich jak  stan prawny działki, na której budowana jest nieruchomość, źródła finansowania inwestycji, główny wykonawca,  posiadane obciążenia hipoteczne, a także terminy realizacji budowy.

Sprawdź, czy deweloper nie jest dłużnikiem

Aby dowiedzieć się, czy deweloper, u którego chcemy kupić mieszkanie, nie posiada przeterminowanych zobowiązań, można sprawdzić go rejestrach dłużników, które posiadają listy nierzetelnych kredytobiorców. Jeśli deweloper nie widnieje w żadnym rejestrze, to dobry znak. Jednak dla pewności można poprosić go o wgląd do sprawozdań finansowych za ostatnie dwa lata działalności.

Dowiedz się, jak finansowana jest nieruchomość

Klient może dowiedzieć się od dewelopera, w jaki sposób finansowana jest budowa nieruchomości. Może on bowiem finansować budowę ze swoich środków lub w ramach kredytu zaciągniętego w banku. Kredytowanie budowy nie powinno przestraszyć klienta – może to wręcz wpłynąć pozytywnie na jego ocenę, gdyż bank zanim udzieli kilku milionów kredytu, dokładnie sprawdza kondycję finansową wnioskodawcy. Jeśli kredyt został udzielony, jest to jednoznaczne z pozytywną opinią banku na temat dewelopera.

Zapoznaj się z wcześniejszymi inwestycjami

Aby dowiedzieć się jak najwięcej o deweloperze, od którego zamierzamy kupić nasze mieszkanie lub dom, warto zapoznać się z podjętymi lub zakończonymi przez niego inwestycjami. Ocena wyglądu budynków, zebranie informacji od mieszkańców, a nawet zapoznanie się z wpisami na forach internetowych, poruszających temat dewelopera, mogą okazać się niezwykle cennymi źródłami informacji.

Polski Związek Firm Deweloperskich jest ogólnopolską organizacją zrzeszającą grono ponad stu deweloperów w Polsce. Jego misją jest działanie na rzecz rozwoju polskiego rynku mieszkaniowego i upowszechnianie prawa każdej rodziny do własnego mieszkania, jako podstawowego dobra społecznego. Organizacja czuwa nad bezpieczeństwem i profesjonalnym przebiegiem procesu zakupu mieszkania, jest także autorem zasad Kodeksu Dobrych Praktyk w relacjach klient-deweloper.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl