wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:57

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. IV Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ

Impreza odbędzie się po raz czwarty, w tym roku 13-14 sierpnia na Zamku Książ. Dolnośląski Festiwal Tajemnic to największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy skarbów i miłośników historii. Tym razem poświęcony będzie głównie tematyce  złotego pociągu, niezwykłym epizodom z życia zamków i pałaców, cennym depozytom i poszukiwaczom skarbów. Będą widowiska historyczne, pokazy musztry i prawdziwy szpital polowy.

Reklama

Dolnośląski Festiwal Tajemnic promuje mniej znaną i nieznaną historię Dolnego Śląska i jego skarbów. Rozpocznie się w sobotę 13 sierpnia o godz. 10.00.

Wokół złotego pociągu

To wiodący temat tegorocznego festiwalu. Czy zrzeczywiście istnieje, a jeżeli tak, to naprawdę gdzie i jak został ukryty? A może ziemia kryje coś bardziej cennego niż złoto? Prelegenci opowiedzą również o tzw. szczelinie jeleniogórskiej –zagadkowym miejscu, w którym miał zostać odnaleziony niemiecki transport z depozytami, fachowcy zrelacjonują najnowsze badania w Górach Sowich, a jeden z najsłynniejszych płetwonurków w Polsce przypomni swoje wielkie odkrycia.

Nieznane życie pałacu

Podczas tegorocznego festiwalu spotkają się przedwojenni mieszkańcy dolnośląskich pałaców. Jak wyglądała służba w takiej rezydencji, a jak jej zarządzanie? Co hrabianki dostawały na święta, a czego nie wolno było robić pokojówkom? Będzie też próba rozwiązania zagadki jednego z najbardziej dramatycznych i krwawych morderstw początku XX wieku, do którego doszło w pałacu we Wleniu. Jaśniejszą stronę świata przedstawią nam fotografie Zamku Książ odzyskane po kilkudziesięciu latach, a robione dawno temu przez zamkowego kucharza. 

Masoni i rycerze

Templariusze są wśród nas. W tym roku festiwal odwiedzi brat przeor odradzającego się Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. Czy podpowie, co stało się ze słynnymi skarbami templariuszy? Natomiast heraldycy i historycy pomogą zrozumieć, jak dawniej zostawało się szlachcicem i jak zdobyć taki tytuł dzisiaj.

Widowiska historyczne i musztry

Prawdziwym hitem festiwalu są spektakularne bitwy historyczne. W tym roku widzowie zobaczą operację wojskową, której celem będzie ukrycie depozytu w dolnośląskiej sztolni przez wojsko niemieckie oraz odzyskania ukrytych przez Niemców skarbów. Kulminacyjnym punktem programu będzie widowisko – rekonstrukcja hipotetycznych wydarzeń jakie mogły mieć miejsce w czasie ewakuacji zasobów wrocławskich muzeów i banków. Będą też pokazy musztry. 

Szpital polowy – wystawa

To propozycja specjalna. Na nieudostępnianym V piętrze Zamku Książ na stałe w zamku rozłoży się szpital polowy z czasów II wojny światowej. Zwiedzający zobaczą na własne oczy tymczasowy szpital, niedaleko od frontu, gdzie opieka medyczna musi bardzo szybko stawić czoła trudnym, wymagających wyjątkowych umiejętności i wiedzy, przypadkom i sytuacjom. Dzięki wystawie będzie można dowiedzieć się naprawdę niezwykłych rzeczy i  doświaczyć niezwykłych rzeczy: zwiedzający wraz z pacjentami przeżyją m.in. ... bombardowanie. Po szpitalu oprowadzac będzie prawdziwy lekarz.

Wystawy muzealne

Przygotowane zostały unikalne wystawy, dzięki którym dowiemy się o więcej o rzeczach, o których nie mówi się na co dzień. Jedna z nich będzie wystawa kolejowych lamp naftowych, a drugą wystawa „Skarby na dnie morza” związana z eksploracją wraku słynnego liniowca „Wilhelma Gustloffa". 

Sala kinowa Zamku Książ będzie otwarta od soboty rano do końca festiwalu. Oprócz filmów czekają na uczestników festiwalu wykłady, prelekcje i książki.

Godziny otwarcia

  • sobota: 10.00-20.00
  • niedziela godz. 10.00-19.00
  • Bilety normalny 27 zł, ulgowy 16 zł

Dokładny program festiwalu, godziny i ceny biletów znajdują sie na stronie organizatora.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl