Nowe trasy, inwestycje w infrastrukturę i pociągi

W ciągu kilku najbliższych lat Urząd Marszałkowski zapowiada duże inwestycje w rozwój kolei. Spółka Koleje Dolnośląskie planują zakup łącznie 28 nowych pociągów. Mają też powstać nowoczesne hale do ich obsługi, więcej będzie połączeń, urzędnicy planują zrewitalizować linię do Jelcza, przesądzone jest też uruchomienie połączenia do Sobotki i Świdnicy. 


Już w tej chwili Koleje Dolnośląskie inwestują w nowoczesną halę serwisowo-techniczną do obsługi pociągów w Legnicy.

– W planach jest również budowa hali technicznej, która ma powstać w obrębie węzła wrocławskiego na terenie przy Dworcu Głównym. Obiekt ma w przyszłości obsługiwać pociągi kolei aglomeracyjnej. Inwestycja będzie realizowana przy współpracy z Przewozami Regionalnymi – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Nowe pociągi

Koleje Dolnośląskie planują też duże zakupy nowych pociągów. Do 2022 roku spółka zamierza kupić w sumie 28 nowych składów (20 elektrycznych i 8 spalinowych). Pierwsze 6 powinno wjechać na tory w przyszłym roku.

- Alternatywą dla komunikacji samochodowej mogą być tylko nowoczesne i punktualne pociągi, dlatego będziemy inwestować w nowy tabor – mówi Jerzy Michalak.
Nowe składy to wygodniejsza podróż, częstsze połączenia i często nowe miejsca pracy.

Rewitalizacja linii kolejowych

Marszałek zapowiedział, że siatka połączeń na kierunkach aglomeracyjnych Legnica, Wołów, Oborniki Śląskie, Trzebnica, Strzelin będzie się zagęszczać.

W planach jest też uruchomienie nowych linii. Do końca 2017 roku ma być gotowe studium wykonalności dla rewitalizacji linii 292 Jelcz Miłoszyce-Wrocław Sołtysowice. Pracuje nad tym spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Toczą się też rozmowy w kwestii uruchomienia połączenia z Wrocławia do Świdnicy, przez Kobierzyce i Sobótkę. Urząd Marszałkowski chce przejąć linię od PKP PLK i wznowić połączenia. W tej chwili trwają rozmowy. 

Zgłoś uwagę