Inwestycje drogowe - podsumowanie 2015 roku

Podsumowujemy prace zrealizowane przez spółkę Wrocławskie Inwestycje w 2015 roku. Najważniejsza to na pewno rozpoczęcie budowy obwodnicy Leśnicy.


Spółka Wrocławskie Inwestycje za swoje najważniejsze zadanie mijającego roku uznaje na pewno rozpoczęcie budowy obwodnicy Leśnicy oraz dokończenie budowy NFM i infrastruktury w jego okolicy. 

- To duże, wielomilionowe projekty. NFM był wyzwaniem pod względem technologicznym, a po porzuceniu budowy przez poprzedniego wykonawcę, także formalnym. A jak trudno było rozpocząć obwodnicę Leśnicy nie trzeba opowiadać, bo to znana historia – tłumaczy prezes WI Paweł Rychel.

NFM w tym roku z  rozmachem zastąpił starą filharmonię. Przedłużająca się budowa została ukoronowana otwarciem obiektu ciekawego architektonicznie ze względu na wygląd, wpasowanie w przestrzeń i rozwiązania technologiczne, które czynią z budynku z uwagi na rozwiązania akustyczne niemalże unikatowy instrument muzyczny. Sala koncertowa na 1800 miejsc jest jakby budynkiem w budynku.

Warto zauważyć, że inwestycja w nową salę koncertową wpłynęła na przestrzeń wokół niej. Swój wygląd zmienił (i jeszcze zmieni) plac Wolności. Powstał pod nim parking dla blisko 700 samochodów, wyremontowane zostały park mieszczański i ulice wokół. Wyremontowane Podwale ma nową nawierzchnię. Ulica Krupnicza dostosowała się do nowych funkcji m.in. poprzez wyciszenie torowiska tramwajowego i uspokojenie ruchu samochodowego. Na Zamkowej powstał dodatkowy tunel na parking i deptak łączący parking z Rynkiem.

Czytaj więcej: Otwarcie tunelu pod NFM 

Obwodnica Leśnicy, droga pozwalająca ominąć ulice Średzką i Kosmonautów, na obecnym etapie  poprzez połączenie Średzkiej z Graniczną, miała powstać już na Euro 2012. Na przeszkodzie stanęły względy środowiskowe. Na szczęście po skorygowaniu przebiegu i licznych bojach z niezadowolonymi na początku roku wykonawca przystąpił do prac nad dokumentacją a jesienią pełną parą ruszyły prace. Zniknęły też największe przeszkody – w listopadzie został odrzucony przez NSA wniosek o kasację wyroku sankcjonującego oprotestowaną decyzję środowiskową.  Pierwsze ponad 7 km nowej drogi powinno zostać oddane do użytku latem 2017 roku. 

Czytaj więcej: Pierwszy asfalt na obwodnicy Leśnicy - ZDJĘCIA

Wrocławskie Inwestycje realizują też mniejsze projekty, które choć tańsze są niemniej ważne dla wrocławian. W 2015 zakończył się remont i przebudowa ul. Nowowiejskiej, zmodernizowano pętlę tramwajową na Oporowie. Ulica Okulickiego zyskała nową nawierzchnię i przy okazji wybudowano na osiedlu kanalizację.
Wrocławskie Inwestycje przebudowały również w porozumieniu z PKP fragment ulicy Popowickiej/Starogroblowej.  
 

Z wieloma inwestycjami, podobnie jak z obwodnicą Leśnicy spółka wejdzie w Nowy Rok. Trwają prace przy budowie osiedla WUWA II i remont ulicy Miłoszyckiej. Największe zadania to przygotowania do World Games 2017 – budowa nowej pływalni przy ul. Wejherowskiej i modernizacja Stadionu Olimpijskiego.

ram

Zgłoś uwagę