Instytut PPP chwali Wrocław za pionierskie podejście

Wrocław ponownie wśród pionierów rynku ppp – czytamy na stronie internetowej Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego o postępowaniu na wypożyczalnię aut elektrycznych, które Wrocław ogłosił 14 sierpnia. 


Instytut PPP to pierwsza w Polsce organizacja specjalizująca się w zagadnieniu partnerstwa publiczno-prywatnego. Redaktorzy portalu pisząc o wrocławskim pomyśle zaznaczają, że jest to pierwsze w Polsce postępowanie na tego rodzaju usługę publiczną (znaną na świecie jako car sharing), którą można sklasyfikować jako uzupełnienie różnych form mobilności dostępnych w ramach szeroko rozumianego systemu transportu miejskiego.

Sam car sharing funkcjonuje już w ponad 500. miastach na całym świecie, w szczególności w USA, Europie Zachodniej, Azji Wschodniej czy Australii i pozwala na ograniczenie korzystania z aut prywatnych przyczyniając się tym samym do:

  • mniejszego zanieczyszczenia powietrza mniejszej emisji CO2 do atmosfery (transport w dużych miastach odpowiada za większość zanieczyszczeń powietrza, a musimy pamiętać, że Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej UE),
  • mniejszych korków i udrożnienia sieci transportowych,
  • zmniejszonych potrzeb parkingowych,
  • wykorzystania odnawialnych źródeł energii (ładowanie aut elektrycznych),
  • promocji zachowań proekologicznych.

Aktualnie analogiczne przedsięwzięcia jak to we Wrocławiu przygotowywane są przez Warszawę (car sharing spalinowy), Gdańsk, Poznań oraz Kraków.

Czytaj cały tekst: Wrocław – pierwszy w Polsce postępowanie na miejską samochodów  

Przypomnijmy. Lokalna wypożyczalnia ma się składać z sieci stacji wypożyczeń, floty pojazdów oraz dedykowanych dla aut elektrycznych miejsc postojowych. Aut ma być około 200, UM wskaże około 30 lokalizacji stacji, które uzna za kluczowe dla mieszkańców. Pozostałe (od 30 do 60) zaproponuje partner. 

Czytaj więcej: Miejska wypożyczalnia aut elektrycznych - miasto szuka partnera


Zgłoś uwagę