Imprezy Wrocław - środa 12 listopada [LISTA WYDARZEŃ]

Tu warto się wybrać


Środa, 12 listopada 2014r.

 

Wystawa

Wystawa "Grafika z kolekcji Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich" - oglądanie z kuratorami

godz. 17.00, Ossolineum, Sale Pod Kopułą, Wrocław, ul. Szewska 37

Po wystawie oprowadza kuratorzy: Arkadiusz Dobrzyniecki i Hanna Kuś-Joachimiak.
To doskonała okazja, by dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy związanych  z prezentowanymi dziełami i pasją kolekcjonerską Kuriera z Warszawy.

Wystawa pokazuje bez mała 350 grafik, powstałych od XVII do XXI stulecia. Dotyczą one Polski, szczególnie Warszawy, innych miast Rzeczypospolitej, portretów, wydarzeń historycznych oraz dawnych mundurów i strojów. Wśród nazwisk twórców rycin pojawiają się najwybitniejsi polscy sztycharze z Michałem Płońskim i Janem Piotrem Norblinem na czele.
Wystawa czynna do 13 grudnia 2014, od wtorku do soboty, godz. 10-18.

 

Fotografia dzikiej przyrody (Wildlife Photographer of the Year 2013)

Fotografia dzikiej przyrody (Wildlife Photographer of the Year 2013)

godz. 10.00-17.00, Muzeum Miejskie Wrocławia - Stary Ratusz, bilety 10/7 zł

Konkurs Wildlife Photographer of the Year odbywa się rokrocznie od 1965 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i po raz dwunasty z rzędu w Polsce. Na tegoroczną edycję wystawy składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach oraz w dwóch nagrodach specjalnych. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród prawie 43 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów.

Więcej o wystawie.

 

Nowe Horyzonty dla Seniora - Dzisiejsze Czasy

Nowe Horyzonty dla Seniora - Dzisiejsze Czasy

godz. 14.00, Kino Nowe Horyzonty, ul. K. Wielkiego 19a-21, bilety 10 zł

Ostatni niemy film Charliego Chaplina. Chaplin pokazuje, że przeciętny, prosty człowiek nie ma zbyt wielkiego wyboru w życiu. Doświadcza albo morderczej pracy, albo głodu i więzienia. Wyrwać go z tego mechanizmu może wyłącznie miłość; taka, jaka w filmie spotyka Trampa i poznaną przez niego, bezdomną dziewczynę. Zakochani dają nadzieję, że w okrutnej rzeczywistości „dzisiejszych czasów” jest miejsce na szczere uczucie.

 

Tradycje wielu kultur - AMERYKAŃSKIE ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA

Tradycje wielu kultur - AMERYKAŃSKIE ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA

godz. 16.00, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Czytelnia, II piętro

Co rok, w czwarty czwartek listopada Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia – Thanksgiving Day. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z Justyną Kańczukowską, doktorantką Uniwersytetu Wrocławskiego, która przybliży historię tego święta i opowie o tym, jakie znaczenie ten dzień ma dla Amerykanów.

 

Zimowe szaleństwo - przygotowania do sezonu narciarskiego

Zimowe szaleństwo - przygotowania do sezonu narciarskiego

godz. 17.00-19.00, Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego, pl. Dominikański 6, bezpłatne

Cykl bezpłatnych treningów przygotowujących do sezonu narciarskiego. Treningi przeznaczone są dla osób dorosłych. Celem spotkań jest podniesienie ogólnej sprawności fizycznej i zwiększenie wydolności tlenowej organizmu. Podczas treningów "na sucho" uczestnicy pracować będą nad siłą mięśni nóg, zwiększaniem gibkości oraz równowagą, szybkością i wytrzymałością.
Termin:
12.11.2014 (środa), 17.00
05.12.2014 (piątek), 17.00
11.12.2014 (czwartek), 17.00

Więcej na stronie internetowej.

 

Korrida mistrzów: Walki byków Salvadora Dali

 

Wystawa Tauromachia jeszcze przez 5 dni

Tylko do 16 listopada w Muzeum Architektury można oglądać prace trzech wielkich mistrzów hiszpańskich na wystawie „Picasso Dalí Goya. Tauromachia – walka byków”.

Tematem przewodnim wystawy jest postać byka – symbolu obecnego w kulturze śródziemnomorskiej od niepamiętnych czasów. Byk – symbol siły, odwagi, płodności mityczny Minotaur fascynował twórców. Oddziaływał na wyobraźnię Francisca Goi, Pabla Picassa i Salvadora Dalego.

 

Sprzedaż biletów tylko w kasach biletowych Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńskiej 5. Wystawa czynna do 16 listopada 2014 roku, od 10.00 do 20.00, ostatnie wejście 19.15, kasy czynne 9.45 – 19.15.Wszystko o wystawie. 

 

Wernisaż wystawy: Portret Oczywisty- Portret Nieoczywisty

Wernisaż wystawy: Portret Oczywisty- Portret Nieoczywisty

godz. 17.00, Młodzieżowy Dom Kultury "Śródmieście" we Wrocławiu, ul. Stanisława Dubois 5

Pierwsza część cyklu wystaw poświęconych twórczości plastycznej dzieci z pracowni nr 6 przy MDK „Śródmieście” prowadzonej przez Bartosza Hęćkę.

Portrety powstałe w różnych technikach plastycznych, stanowią kompendium wiedzy dotyczącej wrażliwości, emocji oraz szczerości młodych twórców

Ekspozycja jest zbiorem prac stworzonych na przełomie ponad dziesięciu lat a interesującym jej fragmentem są prace dwóch autorów połączone w jedność - cykl szkło + kartka. Przez intrygujący pomysł skorelowania dwóch technik i materiałów powstał szczególny zapis charakterów osób, które je tworzyły. Dzieci indywidualnie dokonywały wyboru i często poprzez zabawę traktowały swoje prace jako karykaturę postaci.

Wernisaż 12 listopada (środa), godz. 17.00, wystawa czynna od 7 listopada do 31 grudnia.

 

Wizyta Profesora Guya Standinga na Uniwersytecie Wrocławskim: wykład oraz spotkanie autorskie: Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa

Wizyta Profesora Guya Standinga na Uniwersytecie Wrocławskim: wykład oraz spotkanie autorskie: Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa

g.18:00 – 20:00, miejsce: Oratorium Marianum, pl. Uniwersytecki 1

Profesor Guy Standing jest ekonomistą oraz aktywistą społecznym, wykłada w School of Oriental and African Studies na Uniwersytecie Londyńskim. Profesor jest autorem wielu książek, w tym głośnej i tłumaczonej na wiele języków, Prakariat. Nowa niebezpieczna klasa oraz wydanej ostatnio A Precariat Charter: From Denizens to Citizens. W swoich badaniach prof. Standing zajmuje się m.in. konsekwencjami globalizacji oraz przemianami w sferze pracy. Jest jednym z współzałożycieli Basic Income Earth Network, organizacji zajmującej się opracowywanie i promowaniem koncepcji powszechnego dochodu podstawowego.

Wszystkie spotkania są otwarte, nieodpłatne i odbędą się w języku angielskim. Wizyta prof. Guya Standinga została współfinansowana ze środków Miasta Wrocławia w ramach programu Visiting Professors, funduszu Scientiae Wratislavienses.

 

Spotkania i warsztaty z cyklu Smaki i Kolory Świata.

Spotkania i warsztaty z cyklu Smaki i Kolory Świata.

godz. 18.00, EkoCentrum Wrocław, ul. św. Wincentego 25 A,

Będzie kolorowo, interesująco, inspirująco i smacznie. Będziemy obchodzić Tydzień Edukacji Globalnej, podczas którego nie zabraknie gier i zabaw dla najmłodszych, warsztatów i filmów.

Czym jest bezpieczeństwo żywnościowe? Skąd pochodzi nasza czekolada i kawa? Czy klimat się zmienia i czy mamy na to wpływ? Czy robiąc zakupy możemy pomóc kooperatywom w Ugandzie? Jak Polacy pomagają w Palestynie? Czym jest Kalarippayyatu? Na te i wiele innych pytań będziemy odpowiadać w EkoCentrum.

Program:

  • 12.11.2014, godz. 18.00

Globalny problem czy globalna ściema? Wszystko o zmianach klimatu – spotkanie z Marcinem Popkiewiczem, autorem książki Świat na Rozdrożu, który rozłoży globalne ocieplenie na czynniki pierwsze i odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące zmian klimatu. Atmosfera będzie gorąca. W planach jest quiz dla uczestników spotkania!

  • 13.11.2014, godz. 18.00

Współzależni - zielona rewolucja i korporacyjne rolnictwo a globalna gospodarka żywnościowa, nadprodukcja żywności a głód, pomoc rozwojowa a zależność żywnościowa i globalny rynek żywności a (post)kolonializm.
Wszystkich chętnych porozmawiać na te i inne globalne tematy zapraszamy na spotkanie z Piotrem Szmytem, współpracownikiem Polskiej Akcji Humanitarnej, stażystą sieci Global Education Network of Young Europeans (GLEN).

 

Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Starym Klasztorze. DAGADANA

Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Starym Klasztorze. DAGADANA

godz. 19.00, Klub muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

Polsko-ukraińska grupa, w której muzyce przeplata się jazz, folk i elektronika po kolejnych światowych podróżach zawita do Wrocławia z nowymi inspiracjami oraz poszerzonym o warszawskiego perkusistę Bartosza Mikołaja Nazaruka. Zespół zaprezentuje utwory zarówno z 3 znanych publiczności albumów, jak i zdradzi nowe poszukiwania etniczne, które są wynikiem współpracy z mongolskimi i chińskimi muzykami, która zawiązała się w Pekinie.

 

City Sounds: FISMOLL

City Sounds: FISMOLL

godz. 20.00, Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1

Fismoll zaprezentuje przedpremierowo nowe utwory z nadchodzącej płyty oraz, znane już publiczności, z debiutanckiego albumu „At Glade”. Fismoll to jeden z najbardziej zaskakujących debiutów ostatnich dwóch lat. Młody artysta o skandynawskich korzeniach, to wyjątkowy singer, songwriter i znakomity gitarzysta. We Wrocławiu artysta zagra w pełnym koncertowym składzie, a klimat koncertu dodatkowo zbudują wizualizacje przygotowane przez Kolektyw W

 

Afrykarium w Zoo Wrocław  - studenckie środy

Afrykarium w Zoo Wrocław - studenckie środy

godz. 9.00-20.00, w każdą środę bilet ulgowy dla studentów - 10 zł/os.

Pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące faunę Czarnego Lądu jest integralną częścią wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

  • Morze Czerwone – rafa koralowa i ryby rafy koralowej;
  • Plaża nad Morzem Czerwonym – lądowe żółwie pustynne;Wielkie Jeziora Afrykańskie (Tanganika i Malawi) – około 50 różnych gatunków ryb – pielęgnic;
  • Kanał Mozambicki – płaszczki, rekiny młoty, rekiny lamparcie;
  • Wschodnia Afryka – hipopotamy nilowe oraz zwierzęta zamieszkujące sawannę jak: góralki (dalecy krewniacy słoni), mrówniki (często mylone z amerykańskimi mrówkojadami!) oraz dikdik (jedna z najmniejszych antylop);
  • Wybrzeże Namibii - to zewnętrzne baseny w Afrykarium Wrocław, zamieszkane przez pingwiny tońce oraz kotiki południowoafrykańskie (krewniacy popularnych lwów morskich);
  • Dżungla nad rzeką Kongo – krokodyle, wydry, manaty i towarzyszące im ryby – tilapie oraz kilka gatunków ptaków.

Więcej o Afrykarium.

 

Zgłoś uwagę