Imprezy i wydarzenia Wrocław - środa 10 grudnia [LISTA]

Co i gdzie w środę?


Leszek Wyczółkowski   GEOMETRIA + NATURA = SZTUKA

Leszek Wyczółkowski GEOMETRIA + NATURA = SZTUKA

godz. 10.00-17.00, Muzeum Historyczne, Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35, bilety 15 zł

Leszek Wyczółkowski jest potomkiem Leona Wyczółkowskiego – jednego z najwybitniejszych malarzy i grafików okresu Młodej Polski oraz synem Witolda Wyczółkowskiego – artysty plastyka i ilustratora. Leszek Wyczółkowski przejął po nich talent i upodobanie do pokrewnych technik artystycznych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Wystawa czynna do 25 stycznia.

 

Świąteczny jarmark w Galerii Sky Tower poziom „0” galerii do 7 grudnia

Świąteczny jarmark w Galerii Sky Tower poziom „0” galerii do 7 grudnia

Na stoiskach m.in.: sery Korycińskie, chleby na zakwasie, miody i produkty pszczele, wędliny z Podlasia, oliwy smakowe, Smaki Ukrainy. Na miłośników sztuki i rękodzieła czekają stoiska z ceramiką, biżuterią z lnu i kamienia oraz wyrobami z filcu.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy 2014

Jarmark Bożonarodzeniowy 2014

godz. 10.00-21.00, Rynek/ul. Świdnicka

Tradycyjnie już brama Jarmarku Bożonarodzeniowego stanie na ulicy Świdnickiej, a drewniane domki ubarwią niemal cały wrocławski Rynek. Znajdziemy w nich regionalne, tradycyjne pyszności jak i ciekawe inspiracje na prezent dla bliskich. We Wrocławiu zaprezentują się wystawcy z różnych regionów Polski, m.in. z Podhala, Mazowsza, Pomorza, Wielkopolski, Dolnego Śląska, ale także innych krajów: Francji, Austrii, Niemiec, Węgier, Czech, Litwy, Peru, Turcji i Hiszpanii.

Wszystko o jarmarku.

 

Wystawa z cyklu

Wystawa z cyklu "Oblicza komiksu" JAMES JEAN

godz. 12.00-19.00, Mediateka, pl. Teatralny 5

Cykl wystaw prezentujący grafików i malarzy, którzy tworzą komiksy i dla komiksu, a ich prace przełamują schematy postrzegania graficznej strony komiksu. Wystawy będą przedstawiały ok. 50 plansz w formacie 33x48 cm, z ilustracjami i okładkami pochodzącymi z publikowanych w Polsce komiksów.
JAMES JEAN - amerykański malarz, pochodzący z Tajwanu, twórca wielu okładek do komiksów wydawnictwa DCComics, laureat wielu nagród, w tym 7 statuetek Eisnera. Jego okładki ilustrują serię Baśnie, która ukazała się nakładem wydawnictwa Egmont.

 

Za to że żyjemy czyli punk z Wrocka

Za to że żyjemy czyli punk z Wrocka

12.00 i 15.45, Dolnośląskie Centrum Filmowe

 Film wszechstronnie przedstawia i przypomina zjawisko, jakim było tworzenie się i rozwój niezależnej punkowej i nowofalowej sceny rockowej we Wrocławiu, oraz związane z tym miejsca: Brodłej i Koło, czyli Przejście Świdnickie, Klub Index, Pałacyk, Wieża Ciśnień – aż do czasów nam współczesnych. Po punkowym Wrocławiu i przez najważniejsze momenty w historii tego gatunku oprowadzi nas trzech głównych bohaterów – Cezary Kamienkow „Skuter” , Mariusz Janiak „Kajtek” i Wiesław Cupała „Rotmistrz”. Trzydzieści lat temu, w latach swojej młodości, poszukiwali własnej ścieżki buntu przeciwko „systemowi”. „Za to że żyjemy czyli Punk z Wrocka” to opowieść o buncie młodych ludzi, ich codziennym życiu oraz poszukiwaniu swojego miejsca w często absurdalnej rzeczywistości.

 

IV Międzynarodowy Arcymistrzowski Turniej Szachowy im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej

IV Międzynarodowy Arcymistrzowski Turniej Szachowy im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej

Klub Szachowy Polonia przy ul. Wita Stwosza, hotel B&B przy ul. Piotra Skargi, godz. 15.30

Dziesięć zawodniczek z pięciu krajów wystąpi w IV Międzynarodowym Arcymistrzowskim Turnieju Szachowym im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej, który w środę rozpocznie się we Wrocławiu. Więcej o zawodach.

 

Mikołaj dla kociaka

Mikołaj dla kociaka

poniedziałek-piątek, godz. 16.00-18.00, Zespół Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży im. Kopernika, ul. Kołłątaja 20

Jak co roku organizatorzy zapraszają zapraszamy do uczestnictwa w mikołajkowej zbiórce karmy i żwirku dla kotów znajdujących się pod opieką Fundacji Kocie Życie.
Za każdy datek w postaci przyniesionej karmy lub żwirku darczyńcy otrzymają unikatową ceramiczną figurkę.

 

TRADYCJE WIELU KULTUR Adwent w kulturze niemieckiej

TRADYCJE WIELU KULTUR - Adwent w kulturze niemieckiej

godz. 16.00, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Czytelnia, II piętro, wstęp wolny

Jarmark Bożonarodzeniowy na wrocławskim Rynku już wprowadza nas w świąteczny nastrój. Skąd wzięła się tradycja bożonarodzeniowych jarmarków, kalendarzy i wieńców,  jakie znaczenie ma adwent w kulturze niemieckiej, o tym wszystkim opowie Anna Reiter na spotkaniu z cyklu "Tradycje wielu kultur".

 

Słynny kajakarz i podróżnik - Aleksander Doba we Wrocławiu

kajakarz i podróżnik - Aleksander Doba we Wrocławiu

godz. 18.00, kościół Opatrzności Bożej, ul. Nowodworska 64, wstęp bezpłatny

10 grudnia we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z Aleksandrem Dobą - słynnym podróżnikiem i kajakarzem, nominowanym do międzynarodowej nagrody National Geographic „Podróżnik Roku 2015”. W załączniku przesyłam materiały prasowe dotyczące tego wydarzenia. Zachęcam do opublikowania ich w Państwa serwisach.

Aleksander Doba jest pierwszym człowiekiem, który samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk, wykorzystując tylko siłę własnych mięśni. W wieku 67 lat kolejny raz pokonał ocean przemieszczając się z Lizbony na Florydę, za co jako jedyny Polak nominowany jest do międzynarodowej nagrody National Geographic „Podróżnik Roku 2015” u boku takich postaci jak Ueli Steck – pierwszy wspinacz, który samotnie zdobył południową ścianę Annapurny czy Wasfia Nazreen, alpinistka i aktywistka z Bangladeszu.

Organizatorem wydarzenia jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

 

Środy w empiku z SWPS

Środy w empiku z SWPS

godz. 18.00, empik Renoma ul. Świdnicka 40
Co zrobić, by nie wpaść w „szał zakupowy” i nie opróżnić zanadto portfela? Czy w ogóle możliwe są świąteczne zakupy „z głową”? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w ramach kolejnego spotkania z cyklu „Środy z SWPS”. Zajęcia poprowadzi dr Agata Gąsiorowska wykładowca z wrocławskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

 

KOMIKSOFON, edycja 15

KOMIKSOFON, edycja 15

godz. 19.00, Sanatorium Kultury, Przejście Garncarskie 2, 2 piętro, wstęp wolny

Każda edycja Komiksofonu składa się z trzech części:

 • projekcji filmów prezentujących twórczość dwóch artystów komiksowych w połączeniu z muzyką
 • wywiadzie/dyskusji z publicznością
 • rysowaniu na żywo, w trakcie którego ilustratorzy rysują zadany temat, natomiast do publiczności należy wymyślenie tekstu, który będzie można umieścić w komiksowym dymku, autor najlepszego tekstu staje się szczęśliwym posiadaczem rysunku

GOŚCIE: Nikodem Cabała - rysownik, ilustrator, kolorysta, Luca Montagliani (Laca de la Vega) – włoski rysownik i ilustrator.

Projekt Komiksofon stanowi element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

 

Gorączka Środowej Nocy w nietocie

Gorączka Środowej Nocy w nietocie

godz. 21.30, ul. Kazimierza Wielkiego 50

W Nietocie w środę powietrze nadal pachnie funkiem, skrajności nadal krzyżują tu swoje drogi, a wszyscy naokoło tańczą w swoim niepowtarzalnym stylu. Zagrają: Tomasz Nitribitt - harp, voc. Mateusz Słowiński - git. Andrzej Stagraczyński - bas Andrzej Waśniewski - piano Łukasz Kowalczyk - dr.

Afrykarium we wrocławskim Zoo godz. 9.00-20.00, ostatnie wejście o 19.00, pozostałe pawilony w zoo otwarte do 16.00 Pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące faunę Czarnego Lądu jest integralną częścią wrocławskiego ogrodu zoologicznego.   Morze

Afrykarium we wrocławskim Zoo

godz. 9.00-18.00

Pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące faunę Czarnego Lądu jest integralną częścią wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

 • Morze Czerwone – rafa koralowa i ryby rafy koralowej;
 • Plaża nad Morzem Czerwonym – lądowe żółwie pustynne;Wielkie Jeziora Afrykańskie (Tanganika i Malawi) – około 50 różnych gatunków ryb – pielęgnic;
 • Kanał Mozambicki – płaszczki, rekiny młoty, rekiny lamparcie;
 • Wschodnia Afryka – hipopotamy nilowe oraz zwierzęta zamieszkujące sawannę jak: góralki (dalecy krewniacy słoni), mrówniki (często mylone z amerykańskimi mrówkojadami!) oraz dikdik (jedna z najmniejszych antylop);
 • Wybrzeże Namibii - to zewnętrzne baseny w Afrykarium Wrocław, zamieszkane przez pingwiny tońce oraz kotiki południowoafrykańskie (krewniacy popularnych lwów morskich);
 • Dżungla nad rzeką Kongo – krokodyle, wydry, manaty i towarzyszące im ryby – tilapie oraz kilka gatunków ptaków. Bilety, zwiedzanie, parkingi, dojazd.
Kolejka gondolowa Politechniki Wrocławskiej - Polinka

Kolejka gondolowa Politechniki Wrocławskiej - Polinka

Polinka kursuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 21.00, a w sobotę i niedzielę od godziny 11.00 do 18.00. Startuje ze stacji przy Wybrzeżu Wyspiańskiego i ul. Na Grobli. Na darmowe przejazdy mogą studenci, doktoranci i pracownicy Politechniki Wrocławskiej. Pozostali muszą kupić bilet. Cena jednorazowego przejazdu wynosi 3 zł za bilet normalny i 1,5 zł za bilet ulgowy.

 

Wydostań się z pokoju z tykającą bombą – nietypowa gra

Wydostań się z pokoju z tykającą bombą – nietypowa gra

Czwórka znajomych spotyka się w sercu miasta, żeby za chwilę zniknąć w ciemnym pokoju jednej z kamienic. Wchodząc do chłodnego wnętrza budynku, jeszcze nie podejrzewają, co za chwilę się wydarzy. Wiedzą tylko, że idą „zagrać w grę”, i że chodzi o to, żeby wyjść z pokoju – łatwizna, myślą. 60 minut później w pokoju, w którym są zamknięci wybucha bomba i nic już nie jest takie, jak wcześniej...

Wszystko o nietypowej grze

 

Te wrocławskie muzea zwiedzisz za darmo - godziny, wystawy

Te wrocławskie muzea zwiedzisz za darmo - godziny, wystawy

Sprawdź ofertę oraz godziny otwarcia

 

Punkty widokowe we Wrocławiu

Punkty widokowe we Wrocławiu

Taras widokowy w Sky Tower, Mostek Czarownic, Wieża Matematyczna oraz wieże archikatedry i kościoła św. Elżbiety - stąd można podziwiać panoramę Wrocławia. Sprawdź godziny otwarcia w długi weekend.

... więcej

 

Zgłoś uwagę