Imprezy i wydarzenia we Wrocławiu w czwartek - 27 listopada [LISTA]

Już prawie weekend


Jarmark Bożonarodzeniowy 2014

Jarmark Bożonarodzeniowy 2014

godz. 10.00-21.00, Rynek/ul. Świdnicka

Tradycyjnie już brama Jarmarku Bożonarodzeniowego stanie na ulicy Świdnickiej, a drewniane domki ubarwią niemal cały wrocławski Rynek. Znajdziemy w nich regionalne, tradycyjne pyszności jak i ciekawe inspiracje na prezent dla bliskich. We Wrocławiu zaprezentują się wystawcy z różnych regionów Polski, m.in. z Podhala, Mazowsza, Pomorza, Wielkopolski, Dolnego Śląska, ale także innych krajów: Francji, Austrii, Niemiec, Węgier, Czech, Litwy, Peru, Turcji i Hiszpanii.

Wszystko o jarmarku.

 

Akcja rejestracji dawców szpiku

Akcja rejestracji dawców szpiku

W środę, 26 listopada rusza we Wrocławiu wielka akcja rejestracji dawców szpiku. Organizują ja studenci. Na 11 wrocławskich uczelniach wyższych, zarówno publicznych jak i niepublicznych, przez dwa dni, 26 i 27 listopada  będą zachęcać do zostania dawcą i rejestrować kandydatów na dawców szpiku. Przyjść może każdy.

Lista uczelni

 

Wojna - Artura Grottgera w Muzeum Narodowym

Wojna - Artura Grottgera w Muzeum Narodowym

wystawa do 14 grudnia, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Pl. Powstańców Warszawy 5

Oryginalne rysunki Artura Grottgera składające się na cykl „Wojna" można będzie oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

To ostatni z cyklów rysunkowych Grottgera i jedyny, w którym artysta nie odwołuje się do konkretnych wydarzeń historycznych.

„Wojna" to cykl 11 rysunków wykonanych czarną i białą kredką na kartonie, powstały w latach 1886-1867. Celem artysty było stworzenie dzieła uniwersalnego, aktualnego w każdej epoce i w każdym kraju, które przedstawiałoby wojnę jako zjawisko okrutne i bezsensowne. Jednocześnie Grottger liczył, że podjęcie tak uniwersalnego i zawsze aktualnego tematu da mu szansę na ugruntowanie pozycji artystycznej i poprawę sytuacji materialnej, co z kolei pozwoli na pokonanie sprzeciwów rodziny narzeczonej Wandy Monné i założenie rodziny.

 

THANKSGIVING W AMERICAN CORNER (zajęcia dla dzieci)

THANKSGIVING W AMERICAN CORNER (zajęcia dla dzieci)

godz. 11.00-12.00, Amerykańskie Centrum Informacji i Kultury (American Corner), Rynek 58, obowiązują zapisy

Thanksgiving, czyli Dzień Dziękczynienia, to dla Amerykanów okazja do wyrażenia wdzięczności za dobro i pomyślność, jakich doświadczyli w mijającym roku. Święto to jest nazywane także „Dniem Indyka”, ponieważ obowiązkowym elementem świątecznego obiadu jest właśnie pieczony indyk. Dzień obchodzony od 1621 roku upamiętnia osadników, którzy przeżyli pierwszą zimę w Ameryce po przybyciu ze Starego Kontynentu. Jest to najchętniej obchodzone amerykańskie święto, między innymi dlatego, że nie wiąże się z żadnym wyznaniem i wszyscy świętują go w taki sam sposób.

Zapisy: amcorner@wbp.wroc.pl

 

Rodzinny Klub - nie tylko - Konstruktora

Rodzinny Klub - nie tylko - Konstruktora

godz. 16.00-17.30, MultiCentrum, pl. Teatralny 5, wstęp wolny

Dla dzieci od szóstego roku życia z rodzicami, dziadkami lub innymi opiekunami. Podczas zajęć: wspólne rodzinne budowanie fantazyjnych konstrukcji z klocków K?NEX, praca przed komputerami przy wykorzystaniu programów graficznych oraz edukacyjnych stron www. Za opiekę nad dziećmi podczas zajęć odpowiadają rodzice lub inni opiekunowie. Rodzice biorą w warsztatach czynny udział! Organizatorzy proszą o punktualne przybycie.

 

Zielone Warsztaty w Zielonym Centrum w Psarach k. Wrocławia

Zielone Warsztaty w Zielonym Centrum w Psarach k. Wrocławia

godz. 17.00, zapisy: warsztaty@zielone.centrum.pl

Mikołajkowy prezent? Jak go zapakować? Warsztaty jak wykonać nieszablonowe i zapierające dech w piersiach opakowania na świąteczne i mikołajkowe prezenty.

 

Leśnicka Akademia Zamkowa:  Jak aktywność fizyczna wpływa na psychikę?

Leśnicka Akademia Zamkowa: Jak aktywność fizyczna wpływa na psychikę?

godz. 18.00, Zamek w Lesnicy, pl. Świętojański 1, wstęp wolny

Wykład prof. dr hab. Aleksandry Łuszczyńskiej

W jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na lęk, depresję, jakość życia? Jaki rodzaj aktywności fizycznej ma na nasze uczucia największy wpływ? Ile czasu i jak intensywnie trzeba ćwiczyć, by nastrój się poprawił? Czy ćwiczenia fizyczne mogą sprawiać że łatwiej zapamiętujemy? Czy pomaga rzucić palenie? Wykładowca wyjaśni, jak i dlaczego ćwiczenia wpływają na stan umysłu.

 

1051 Czwartek Literacki

1051 Czwartek Literacki

godz. 18.00, Księgarnia Hiszpańska, ul.Szajnochy 5, wstęp wolny

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział we Wrocławiu zaprasza na 1051 Czwartek Literacki. Gościem wieczoru będzie Ewa Sonnenberg. Spotkanie poprowadzi Marcin Czerwiński. A zaraz potem, o godz. 19.00 spotkanie z SERYJNYM POETĄ Dariuszem Sośnickim, które poprowadzą Marta Koronkiewicz i Paweł Kaczmarski.

 

Koncert kameralny

Koncert kameralny

godz. 19.00, Ossolineum, sala konferencyjna, bilety 20/30 zł

Miłośnicy kameralistyki nie mogą przeoczyć koncertu 27 listopada: muzyka dawna na śpiewną violę da gambę i szlachetnie brzmiący klawesyn wypełni wnętrze jakby stworzone dla takiej twórczości – zabytkowe Ossolineum. Zagrają dwie wirtuozki, a także miłośniczki muzyki dawnej, Julia Karpeta i Ewa Mrowca.

Program: C.Ph.E. Bach – Sonata g-moll na violę da gamba i klawesyn Wq 88, Sonata a-moll na klawesyn Wq 49/1, Sonata C-dur na violę da gamba i b.c. Wq 136,12 Wariacji na temat Les Folies d’Espagne Wq 118/9, H 263
C.F. Abel – Allegro D-dur na violę da gamba solo WKO 186, Tempo di Menuet D-dur na violę da gamba solo WKO 188, Allegro d-moll na violę da gamba solo WKO 205

Koncert z okazji 300. rocznicy urodzin Carla Philippa Emanuela Bacha.

 

Polish Cinema for Beginners -

Polish Cinema for Beginners - "Nadzór" w reżyserii Wiesława Saniewskiego

godz. 19.00, Kino Nowe Horyzonty, bilety 12 zł

W czwartkowy wieczór widzowie zobaczą "Nadzór" w reżyserii Wiesława Saniewskiego - z Ewą Błaszczyk w roli głównej. Film przedstawia losy ciężarnej Klary, która tuż po ślubie zostaje aresztowana za przestępstwo gospodarcze. Trafia do więzienia, gdzie rodzi córeczkę, która zostaje jej odebrana. Osamotniona, musi się odnaleźć w rządzonym brutalnymi regułami, zhierarchizowanym świecie. Film czytano jako metaforę stanu wojennego w Polsce. Gościem pokazu będzie reżyser filmu - Wiesław Saniewski - który opowie o kulisach powstania "Nadzoru", jego recepcji i polskiej kinematografii w latach 80.

Projekt skierowany bezpośrednio do obcokrajowców, którym prezentuje arcydzieła polskiej kinematografii z angielskimi napisami.

 

Program „Pali się” wraz z koncertem Budki Suflera

Program „Pali się” wraz z koncertem Budki Suflera

godz. 19.00, Hala Stulecia,

Ostatnia szansa posłuchania Budki Suflera na żywo. Po 40 latach obecności na scenie, koncertami „A po nocy przychodzi dzień”, zespół na zawsze żegna się z publicznością. Będzie to również prawdziwie rockowe show. Na scenie zobaczymy nie tylko stałych muzyków zespołu, ale też Felicjana Andrzejczaka, Izabelę Trojanowską.

 

Przegląd Filmów Górskich Lądek Tour we Wrocławiu

Przegląd Filmów Górskich Lądek Tour we Wrocławiu

godz. 19.00, Strefa Kultury Studenckiej – Politechnika Wrocławska, ul. Hoene-Wrońskiego J. 12 bilety 10/15 zł

Program

  • 19.00 Projekcja filmu „Valhalla” (nagroda PFG za najlepszy film o sportach zimowych).
  • 20.00 Spotkanie z himalaistą, Adamem Bieleckim – KNGA 2014 i K2 2015
  • 22.00 Projekcja filmu „North of The Sun”

Adam Bielecki
Himalaista, który od kilkunastu lat regularnie zaprzedaje duszę wysokogórskiej wspinaczce. Lider kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Adam opowie o wyprawie na Kanczenczongę oraz o planach na K2.

VALHALLA
Baśń o poszukiwaniu utraconej w dzieciństwie wolności. Ten film przekracza granice kina narciarskiego. Robi to w oryginalnym stylu, otwierając oczy i poruszając serca miłośników dobrych historii.
Na XIX Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku-Zdroju (2014) film zdobył nagrodę za najlepszy film o sportach zimowych.

NORTH OF THE SUN
North of The Sun Inge Wegge (lat 25) i Jørn Ranum (lat 22) postanawiają spędzić 9 miesięcy mroźnej norweskiej zimy w odległej i bezludnej zatoce na wyspie położonej na dalekiej północy, na wybrzeżu Atlantyku.
Ale wzięli ze sobą dwie najważniejsze rzeczy: deski do surfowania. Okazuje się, że odległa zatoka ma wielki sekret: jedne z najlepszych na świecie fale.
Na XIX Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku-Zdroju (2014) film zdobył nagrodę za najlepszy film o sportach ekstremalnych.

 

Retransmisja baletu w 3 aktach „Bajadera”.

Retransmisja baletu w 3 aktach „Bajadera”

godz. 19.00, Multikino Arkady Wrocławskie

Nagranie zrealizowana w 2013 roku w Teatrze Maryjskim w Petersburgu.

Obsada:
Nikija - Viktoria Tereshkina
Gamzatti - Anastasia Matvienko
Solor - Vladimir Shklyarov
Wielki Bramin - Vladimir Ponomarev

 

Koncert Village People

Koncert Village People

godz.19.00, Hala Orbita, ul. Wejherowska 34, bilety od 100 zł

Village People to prawdziwa fabryka przebojów, przy których bawi się już kolejne pokolenie fanów. Każdy koncert Village People to prawdziwy show sceniczny, zespół znany jest ze swoich kostiumów, w których występuje na scenie -  muzycy przebierają się za policjanta, Indianina, budowniczego, żołnierza, motocyklistę i kowboja.

Zespół wykreował wiele światowych przebojów, najbardziej znane z nich to: „Go West”,  ”YMCA”,  ”Sex over a phone”, „Macho Man”, „Just A Gigolo” i „In the Navy”.

 

Koncert

Koncert "LIFTING suerte and fado

godz. 19.00, Klub muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

Podróż muzyczna po Portugalii, Hiszpanii i Polsce. To inspiracja portugalskim fado, hiszpańskim flamenco, jazzem. To połączenie kilku stylów. Wykonywane przez Elę Walczak utwory Juanesa, w wersji jazzowej oraz brzmienia polskich piosenek nadają temu koncertowi wartość, tworząc niepowtarzalny klimat. Niezwykła jest również warstwa instrumentalna koncertu. Po koncercie degustacja win portugalskich i hiszpańskich oraz poczęstunek z charakterystycznych dla tych krajów przysmaków.

 

Freddy Cole – wokalista i pianista jazzowy, młodszy brat Nata “King” Cole’a

Freddy Cole – wokalista i pianista jazzowy, młodszy brat Nata “King” Cole’a

godz.20.00, Impart, ul.Mazowiecka 17, bilety: 150 zł – I miejsca, 120 zł – II miejsca, 90 zł – III miejsca, 50 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

Freddy gra na fortepianie i występuje na żywo z gitarą i kontrabasem, tak jak Nat. A jednak jego głos jest bardziej chrapliwy, szorstki, a nawet bardziej jazzowy. Jego głos – czarujący, elegancki, mocny i pełen wyrazu – należy do najbardziej szanowanych w świecie jazzu. Kariera Cole’a nieustannie się rozwija, a on sam znajduje się wśród czołowych artystów tej amerykańskiej formy sztuki, prezentując swój własny, odrębny styl i wyrafinowanie muzyczne.

 

FAIR WEATHER FRIENDS - koncert promujący

FAIR WEATHER FRIENDS - koncert promujący "Hurricane Days"

godz. 20.00, Sanatorium Kultury, Przejście Żelaźnicze 2, bilety 20/30 zł

Fair Weather Friends swój pierwszy koncert we Wrocławiu zagrali podczas Moico Enjoy Music w Browarze Mieszczańskim w 2012 roku. Teraz wracają z nowym materiałem! Zespół wydał pod koniec września swój znakomity, długo wyczekiwany debiutancki album "Hurricane Days". Pierwszy wrocławski koncert promujący płytę już 27 listopada 2014 w ramach cyklu Moico Enjoy Music #3 w klubie Sanatorium Kultury.

 

Magiczne sny Waldemara Borowskiego w Galerii DNA

Magiczne sny Waldemara Borowskiego w Galerii DNA

godz. 19.00, DNA Gallery, Sky Tower, ul. Powstańców Śląskich 95, wystawa do 121 grudnia

Na wystawie  będzie zaprezentowany cykl najnowszych prac artysty, które są wynikiem fascynacji technologicznością i złożonością natury. 

Waldemar Borowski  jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artystycznie interesuje go realizm magiczny i ezoteryka, m.in. jego prace zilustrowały wątki dotyczące szamanizmu w amerykańskim filmie „The Pharmacratic Inquisition”. W 2011 roku otrzymał nagrodę włoskiej telewizji „ARTE 24”. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, a jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach, m.in. w kolekcji znanego muzyka Andrzeja Jagodzińskiego.

 

Koncert Krwawe Ballady w Kalamburze

Koncert Krwawe Ballady w Kalamburze

godz. 21.15, Art Café Kalambur, ul. Kuźnicza 29a

Temat zbrodni od wieków dręczy ludzkość. Fascynuje, przeraża, odpycha ale i intryguje. Tym razem powróci w "Krwawych Balladach". "Krwawe Ballady" czerpią z tradycji przedwojennych ballad podwórzowych i kontynuują je. Autorką koncepcji, jak również aranżacji i kompozycji jest Justyna Jary - wokalistka, aktorka, animatorka kultury od lat działająca na scenie muzycznej i teatralnej.

Zgłoś uwagę