7°C Pogoda we Wrocławiu

Dane z godz. 21:01

3. Oni kochają piłkę

Niewidomym i niedowidzącym sportowcom uprawianie sportu pomaga uwierzyć w siebie. Rywalizacja, walka o jak najlepsze wyniki i sportowa ambicja to cechy, które nie zależą od stanu zdrowia, lecz stanu ducha. Ta dynamicznie rozwijająca się dyscyplina jest bardzo popularna w Niemczech, Hiszpanii czy Ameryce Południowej. Jest rozgrywana na paraolimpiadzie, organizowane są również mistrzostwa świata. W Polsce istnieje już kilka drużyn w Chorzowie, Krakowie, Bydgoszcz, Laskach pod Warszawą i we Wrocławiu. Podczas turnieju UEFA EURO 2012™ odbył się pokazowy mecz blind footballu na stadionie w Gdańsku pomiędzy drużynami z Chorzowa i Wrocławia. Emocji nie brakowało, kibice obejrzeli cztery piękne bramki, a spotkanie zakończyło się remisem 2:2. Zarówno kadra narodowa jak i drużyna Sprint Wrocław mają na swoim koncie wiele sukcesów międzynarodowych. Ostatnim jest niedawne zwycięstwo wrocławskiej drużyny w Międzynarodowym Pucharze Miast Europy Centralnej 2013 w Pradze. Rewanżowy puchar odbędzie się w dn. 20-22.09. we Wrocławiu. Przepisy gry w piłkę nożną dla niewidomych i niedowidzących opierają się na przepisach gry Światowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), oczywiście z pewnymi modyfikacjami. Mecz trwa dwa razy po dwadzieścia pięć minut. Każdy zespół może wziąć w każdej połowie jeden minutowy czas. Nie ma spalonych. Boisko jest mniejsze od tradycyjnego i na czas gry zostaje otoczone bandami ze wszystkich stron. Drużynę stanowi 5 zawodników. Wśród nich tylko bramkarz jest osobą widzącą, gracze w polu są niewidomi lub słabo widzący i występują w specjalnych opaskach. Mecze rozgrywane są piłką wyposażoną w  dzwoneczki, dzięki którym zawodnicy orientują się o jej położeniu. Bramkarze również pełnią rolę doradczą i przekazują kolegom z drużyny informacje o sytuacji na boisku. Tak jak w piłce nożnej osób pełnosprawnych sędzia może ukarać zawodnika żółtą lub czerwoną kartką. Dwie żółte kartki są równoznaczne z otrzymaniem czerwonej kartki i zawodnik opuszcza boisko. To nie jest rzadką sytuacją, gdyż wbrew powszechnemu myśleniu, piłka nożna osób niewidomych jest grą bardzo dynamiczną, ze sporą liczbą niesportowych zagrań oraz kontuzji.   Ambasadorem piłki nożnej niewidomych w Polsce jest Jose Torres pochodzący z Kuby wirtuoz instrumentów perkusyjnych od wielu lat zamieszkały na stałe we Wrocławiu.  Wrocław będzie gospodarzem II edycji międzynarodowego turnieju w piłce nożnej niewidomych odbędzie się w dn. 20-22.09. na boisku przy ul. Kamiennogórskiej 16. Udział w turnieju potwierdziły drużyny z: