Hydropolis wygrywa europejski plebiscyt publiczności

Rozstrzygnięto 18. europejski konkurs „Miedź w Architekturze”. Jury przyznało pierwszą nagrody kopenhaskiemu budynkowi Maersk Tower, ale w plebiscycie publiczności nagrodę zdobyło wrocławskie Centrum Nauki i Wiedzy o Wodzie. Hydropolis w głosowaniu internatów zostawiło daleko w tyle siedmiu europejskich konkurentów.

  • hydropolis

    fot. M. Majoch


Do tegorocznej edycji europejskiego konkursu „Miedź w architekturze” (European Copper in Architecture Awards) zgłoszono ponad 30 realizacji z całej Europy. Jury wyłoniło z nich finałową ósemkę, która rywalizowała w konkursie głównym oraz o głosy międzynarodowej publiczności w kategorii „Public Choice”. Polskę reprezentowało wrocławskie Hydropolis we Wrocławiu, cztery realizacje pochodziły z Finlandii, Norwegii i Danii, pozostali finaliści to budynki z Austrii, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Pierwsza nagroda powędrowała do Maersk Tower w Kopenhadze, natomiast Hydropolis nie miało sobie równych w opinii międzynarodowej rzeszy internautów i z ogromną przewagą wygrało plebiscyt publiczności na najpopularniejszy europejski budynek z miedzianymi elementami, który towarzyszył 18. europejskiemu konkursowi „Miedź w Architekturze”.

Hydropolis zebrało 622 głosy z całkowitej liczby 882 głosów oddanych. Drugi okazał się kompleks sześciu domów we włoskim Sesto San Giovanni (59 głosów). O wygranej polskiego budynku zadecydowała aktywność licznej grupy internautów z Polski i to właśnie do osoby z naszego kraju trafi iPad, który został rozlosowany wśród głosujących.

– To był niezwykły plebiscyt: nie tylko wygrał projekt z Polski, ale także pobity został rekord liczby osób głosujących, a rywalizacja o drugie miejsce była niezwykle zacięta. Cieszymy się bardzo, że wrocławskie Hydropolis zostało docenione przez głosujących, bo to wyjątkowo ciekawy obiekt, w niezwykły sposób podkreślający piękno, szlachetność i funkcjonalność miedzi - mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi.

Odbywający się co dwa lata konkurs „Miedź w architekturze” prezentuje i nagradza projekty architektoniczne, w których wykorzystano elewacje, pokrycia dachowe lub inne elementy architektoniczne wykonane z miedzi lub jej stopów. Rosnący zasięg i rozwój tego konkursu w ciągu ostatnich dwóch dekad odzwierciedla fundamentalne zmiany zachodzące w zastosowaniach miedzi w architekturze: od praktycznego poszycia dachu po wyrafinowany materiał architektoniczny, dający nieskończone możliwości projektowania pokryć wielu elementów budynku, w szczególności elewacji. Jego organizatorem jest European Copper Institute (ECI) z siedzibą w Brukseli, który działa na rzecz promocji i upowszechniania zastosowań miedzi w nie tylko w architekturze i designie czy energetyce i budownictwie, ale również w ochronie środowiska oraz ochronie zdrowia.

Zgłoś uwagę