Harcerze przekazali prezydentowi Betlejemskie Światło Pokoju

Harcerze przynoszą prezydentowi Wrocławia zapaloną świecę już od 27 lat. W tym roku pod hasłem „Światło jest w Tobie”. Światło przebywa drogę z Betlejem zawsze w eskorcie harcerzy. Najpierw austriackich skautów, którzy wiozą je do Wiednia, potem słowackich. Od nich przejmują je polscy harcerze. Dzięki nim Betlejemskie Światło Nadziei płonie m.in. w Rosji, na Ukrainie i Białorusi.

  • betlejemskie światło pokoju 2017

    Druh Grzegorz Bartoszek, harcmistrz Jarosław Ziółkowski, Karolina Buczaniewicz, przewodnicząca Wrocławskiego Kręgu Akademickiego, prezydent Rafał Dutkiewicz, komendantka Dorota Kołakowska, harcmistrzyni Izabela Żurowska, druhna Karolina Sekuła

  • betlejemskie światło pokoju 2017

    Prezydent Rafał Dutkiewicz przyjmuje Betlejemskie Światło Pokoju od druhny Karoliny Sekuły

  • betlejemskie światło pokoju 2017

    Betlejemskie Światło Pokoju 2017


Świecę Caritasu z Betlejemskim Światłem Pokoju wręczyła prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi harcmistrzyni Dorota Kołakowska z Komendy Chorągwi Dolnośląskiej w asyście m.in. harcmistrzyni Izabeli Żurowskiej z Hufca ZHP Wrocław i harcmistrza Jarosława Ziółkowskiego. Podarunkiem była też bombka choinkowa Związku Harcerstwa Polskiego i kalendarz na 2018 rok, wydany z okazji 60-lecia Ruchu Nieprzetartego Szlaku.

Akcja Betlejemskie Światło Pokoju organizowana jest od 1986 r. Najpierw tylko w austriackim Linzu, z myślą o pomocy niepełnosprawnym dzieciom i wszystkim potrzebującym, potem już w wielu innych miejscach. Światło, symbolizujące pokój, braterstwo, nadzieję i miłość przekazywali dalej skauci, a trafiało m.in. do szpitali, sierocińców, urzędów.

Światło będzie szczególnie potrzebne harcerzom w nadchodzącym roku, kiedy Związek Harcerstwa Polskiego świętować będzie 100-lecie istnienia (powstał w listopadzie 1918 r.).

W sierpniu ZHP organizuje specjalny jubileuszowy zlot w Gdańsku. Przyjedzie na niego ok. 15 tysięcy harcerzy z całej Polski i 2 tysiące skautów z zagranicy. Z Dolnego Śląska wydelegowanych zostało 800 osób, w tym 200 z Wrocławia. 



Zgłoś uwagę