wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Hala Targowa wypięknieje [ZDJĘCIA, WIDEO]

Rewitalizacja elewacji Hali Targowej przy ul. Piaskowej już się rozpoczęła, a na finiszu jest remont piwnicy pod budynkiem, w której od września zacznie działać restauracja. Koszty częściowego remontu ponad stuletniej Hali sięgną kilkuset tysięcy złotych.

Reklama

Na razie wypiękniała przekupka na płaskorzeźbie zaraz przy wejściu głównym do Hali Targowej.

Odnowiona płaskorzeźba przekupki

Lada moment konserwatorzy rozpoczną rewitalizację ściany frontowej od strony ul. Piaskowej, od kilku dni zasłania je rusztowanie. Ta część remontu obejmuje oczyszczenie cegły, czyszczenie i uzupełnienie elementów z piaskowca wokół bramy, okien oraz tablicy z herbem Wrocławia. Wstawione zostaną nowe okna. W oryginalne były z twardego australijskiego dębu i wypełnione barwnymi, lekko wypukłymi szybami. Niestety, ich odtworzenie byłoby nazbyt kosztowne. Za to nowe okna będą miały dawną żaluzjową konstrukcję, co umożliwi ich otwieranie. Odnowiony zostanie także granitowy pas na dole ściany.

Dzieło z żelbetu Halę Targową przy ul. Piaskowej wybudowano w latach 1905-1908 w miejscu XVI-wiecznego Arsenału Piaskowego. Nawiązaniem do charakteru tej ostatniej budowli są dwie wieże, od strony ul. Świętego Ducha. Autorami projektu byli Richard Plüddemann i Heinrich Küster. Plüddemann, ówczesny miejski radca budowalny, zaprojektował poza tym m.in. most Zwierzyniecki, budynek dzisiejszej Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Szajnochy, gmach Wydziału Architektury, był autorem koncepcji architektonicznej mostu Grunwaldzkiego. Natomiast Küster uchodzi za autora koncepcji wykorzystania w konstrukcji Hali żelbetu, w ówczesnym czasie nowatorskiego rozwiązania dla tej wielkości obiektów. W czasie II wojny budynek w zasadzie nie ucierpiał. Początkowo służył za stajnię czerwonoarmistom, ale szybko zaczął być wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem. Na początku lat 80. Hala, zarządzana przez PSS Społem, przeszła gruntowny remont.

Dzisiaj na dwóch poziomach działa tu ponad 190 punktów. To stałe miejsce zakupów nie tylko mieszkańców Starego Miasta, do Hali stale przychodzą wykładowcy uniwersyteccy, zakonnice i księża z Ostrowa Tumskiego. Regularnie zaopatrują się tu szefowie renomowanych wrocławskich restauracji. Hala Targowa jest na trasie wycieczek odwiedzających Wrocław – dziennie odwiedza ją nawet 30-35 grup. Nowa restauracja i herbaciarnia Budynek przy ul. Piaskowej ma cztery kondygnacje, poza główną halą ze stoiskami i okalającą ją galerią, są tu jeszcze dwie olbrzymie piwnice. W części z nich ćwiartowane jest mięso, część służy za magazyny. W 220-metrowej piwnicy od strony ul. Piaskowej, pod wieżą zegarową, od września ruszy nowa restauracja. Poza tym niebawem na parterze, z wejściem od strony Odry, zostanie otwarta herbaciarnia.

W piwnicach otwarta zostanie restauracja

Remont obejmuje także wnętrze, już wymienione zostały kanalizacja i części sieci elektrycznej, wymieniona zostanie jedna z trzech wind. Inna, zabytkowa z drewnianymi płozami, zostanie odrestaurowana. Koszt prowadzonych prac sięga kilkuset tysięcy złotych. Część pieniędzy zdobył prof. Rudolf Lenz, niemiecki historyk, filolog. Emerytowany wykładowca uniwersytetu w Marburgu od wielu lat w niemieckich instytucjach zabiega o fundusze na remont obiektów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, m.in. biblioteki na Piasku i biblioteki łańcuchowej na zamku w Oleśnicy. Zaplanowane już kolejne etapy remontu: rewitalizacja pozostałej części elewacji, wymiany wymagają posadzka, okna i duża połać dachu.

Fot. Janusz Krzeszowski

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl