Graham Masterton ponownie nagrodzi opowiadania więźniów

Słynny brytyjski pisarz horrorów, thrillerów i kryminałów po raz trzeci zgodził się firmować swoim nazwiskiem ogólnopolski konkurs literacki dla więźniów, po raz kolejny także wybrał najciekawsze, jego zdaniem prace osadzonych i przyleci na Dolny Śląsk, aby wreczyć im nagrody. Spotka się także we Wrocławskim Domu Literatury z polskimi fanami w środę 18 września o 19.00.

  • graham masterton więźniowie

    Graham Masterton (drugi od prawej) podczas ogłoszenia wyników konkursu w 2018 r. Obok Katarzyna Janusik, tłumaczka prac na język angielski, Robert Kuczera, dyrektor Zakładu Karnego w Wołowie oraz Tomasz Szponder, prezes Domu Wydawniczego Rebis/fot. Marta Boska


Trzecia edycja konkursu literackiego dla więźniów

Pomysł na nietypowy konkurs literacki narodził się po spotkaniu Grahama Mastertona z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie w 2016 roku, kiedy pisarz był zaskoczony tym, że więźniowie zadawali pytania w języku angielskim i byli doskonale przygotowani do spotkania.

– Podczas mojej pierwszej wizyty w więzieniu w Wołowie zrozumiałem, że mimo zainteresowania więźniów książkami z dobrze wyposażonej zakładowej biblioteki, brakowało im sposobu na podzielenie się swoimi uczuciami ze światem zewnętrznym. Pomyślałem, że świadomość, iż ich historie będą czytane poza murami więzienia, zwiększy ich poczucie własnej wartości. Dałaby im także terapeutyczne ujście dla ich frustracji, gniewu, poczucia porażki i rozczarowania. Okazało się, że efekt przerósł moje oczekiwania. Chociaż niektóre historie były fikcyjne, wiele z nich miało głęboki rdzeń bolesnej rzeczywistości – podkreśla Graham Masterton.

Okazało się, że konkurs zaczął cieszyć się niezwykłą popularnością. Od 2016 do 2019 roku nadesłano na niego ponad 300 opowiadań (z polskich zakładów karnych), które przetłumaczyła Katarzyna Janusik. – Mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie ich jeszcze więcej. Marzy mi się również wydanie antologii z najlepszymi opowiadaniami, aby więcej czytelników zyskało dostęp do niecodziennej sposobności na wniknięcie w umysły przestępców – dodaje Masterton.

Trzecia edycja nagrody będzie interesująca. Angielski pisarz przyznał pierwszą nagrodę oraz 9 równorzędnych drugich nagród. Laureaci otrzymają przenośne odtwarzacze DVD, które pisarz wręczy osobiście 19 września w Zakładzie Karnym w Wołowie.

Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziano pamiątkowe i zaprojektowane przez samego pisarza długopisy, a także specjalne, spersonalizowane listy z podziękowaniami.

Organizatorami konkursu „W więzieniu pisane”, obok pisarza, są: Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska, Zakład Karny w Wołowie, Dom Wydawniczy REBIS, Wydawnictwo Albatros oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie.

Spotkanie z fanami

Spotkanie z Grahamem Mastertonem we Wrocławskim Domu Literatury

Spotkanie z Grahamem Mastertonem we Wrocławskim Domu Literatury

Spotkania z autorami
Termin 18 września 2019 19:00

Miejsce Wrocławski Dom Literatury

Zobacz


Zgłoś uwagę