Gra LiteraTura od ESK 2016 dla uczniów i nauczycieli

ESK 2016 ma nowy hit – grę mobilną LiteraTura (dostępna w dwóch systemach Android i iOS), dzięki której jest szansa, by zachęcić dzieci i młodzież do bardziej aktywnego czytelnictwa, a nauczycieli, by korzystali z niej podczas zajęć. Grać można solo, ale też rzucać innym wyzwania. Na pokonujących kolejne stopnie wtajemniczenia czeka system mini nagród.

  • robert więckiewicz literatura esk 2016

    Robert Więckiewicz w zwiastunie gry mobilnej LiteraTura


Zagadki literackie na smartfona

W filmiku promującym grę mobilną LiteraTura zagrał m.in. ceniony aktor Robert Więckiewicz, a kreuje rolę ojca zatroskanego o swoją nastoletnią latorośl. Dziewczyna, zamiast czytać lekturę (widzimy nie napoczętą jeszcze powieść „Quo Vadis”), jest pochłonięta przeglądaniem treści w smartfonie. Ostatecznie okazuje się jednak, że tym, co ją tak zainteresowało nie było aktualizowanie konta na Facebooku, ale cytat z dzieła literackiego, który chciała zidentyfikować. Rodzic może spać spokojnie.

Lektury (nie) tylko obowiązkowe

LiteraTura to gra mobilna sygnowana przez Europejską Stolicę Kultury 2016, a projektem opiekuje się Wrocławski Dom Literatury. Darmowa usługa ma nie tylko rozwijać intelektualnie młodzież, ale też w zamyśle być dobrą pomocą dydaktyczną dla nauczycieli (warunkiem jest to, by uczniowie posiadali smartfona).

Wymienione w grze utwory literackie (m.in. powieści, wiersze) znajdują się w programie szkolnym przewidzianym dla języka polskiego (to choćby Mickiewiczowski „Pan Tadeusz”, czy „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego). Ale są i lektury nadobowiązkowe (jak choćby seria o Harrym Potterze J.K. Rowling), nie wspominając o tym, że w grze nie będzie chodziło wyłącznie o literaturę, ale sztukę, modę, technikę, a nawet historię wojen, państw i obyczajów. Czyli o te tematy, które są integralną częścią literatury wartej poznania.

Jak pobrać grę LiteraTura

Grę na platformę Android znajdziemy na http://bit.ly/2i1N5jG, zaś na iOS-a pod adresem http://apple.co/2yCxUES.Zgłoś uwagę