Gotówka na Wielkanoc

Zobacz, gdzie pożyczyć

moneyMoney.pl przeanalizował ofertę 21 banków, które oferują kredyty gotówkowe. Sprawdziliśmy warunki dla klienta, który zamierza pożyczyć trzy lub piętnaście tysięcy złotych. Oto zwycięzcy rankingu. By wybrać najkorzystniejszą propozycję, pod uwagę wzięliśmy nie tylko prowizję i oprocentowanie, ale także koszty całkowite pożyczki, a także rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (tzw. RRSO). Sprawdziliśmy czy klient jest zobligowany do wykupienia ubezpieczenia, założenia konta oraz czy z kredytem są związane jakieś inne dodatkowe koszty. W sumie analizowaliśmy siedem czynników. Szukaliśmy najkorzystniejszej oferty dla dwóch modelowych klientów.

Pierwsza rodzina to małżeństwo z jednym dzieckiem, które osiąga dochody z tytułu umowy o pracę w wysokości 4 tys. zł netto. Zamierza pożyczyć 3 tys. zł, które oddadzą w ciągu 12 miesięcy.

Druga rodzina to małżeństwo z dwójką dzieci, które zarabia razem 6 tys. zł netto miesięcznie, także na podstawie umowy o pracę. Chce pożyczyć 15 tysięcy złotych i spłacić dług w czasie 36 miesięcy.

Obie modelowe rodziny nie mają innych zobowiązań, charakteryzują się dobrą historią kredytową w BIK oraz nie są klientami banku, w którym ubiegają się o kredyt.

Najlepszy kredyt gotówkowy na 3 tysiące złotych na rok

Kredyt na 3 tysiące złotych ma szeroką rozpiętość, jeśli chodzi o oprocentowanie - od 0 do 16 procent (to maksymalna stawka, stanowiąca czterokrotność stopy lombardowej). Z reguły oferując niższą lub zerową prowizję, bank rekompensuje to sobie oferując wyższe oprocentowanie lub konieczność wykupienia ubezpieczenia albo założenia konta. Najwyższa prowizja wynosi aż 9 procent, co przy kwocie 3000 złotych daje aż 270 złotych, które płacimy za otrzymanie pożyczki. Zerową stawkę prowizji za przyznanie kredytu proponuje sześć banków.

Łączny koszt kredytu waha się od 132 zł do 535 złotych. Cztery banki wymagają od nas wykupienia ubezpieczenia (BOŚ Bank, BGŻ, BNP Paribas oraz Getin Bank, gdzie ustalane jest to indywidualnie). Z kolei osiem banków wymaga, by klient założył rachunek osobisty (Plus Bank, Pekao SA, Bank BPS, Eurobank, Bank Millennium, Bank BNP Paribas,mBank, Inteligo). Dwa z nich chcą także, by na to konto trafiało nasze wynagrodzenie (Bank Millennium, Eurobank) lub by wpływało tam minimum 1000 zł miesięcznie (Plus Bank). Mertium Bank i Citi Handlowy pobierają także opłatę miesięczną za obsługę kredytu, wliczaną w ratę (pierwszy bank 120 zł rocznie, drugi dwa razy tyle).

W rankingu na najlepszy kredytów gotówkowych na 3000 złotych pierwsze miejsce zajmuje Plus Bank. Klient nie płaci prowizji za udzielenie kredytu, a oprocentowanie 8 procent należy do najniższych, tak samo jak łączny koszt kredytu (132 zł). Zobligowany jest jednak do założenia konta i przelewania na nie minimum 1000 złotych miesięcznie.

Na drugim miejscu znalazł się BOŚ Bank, który w ramach promocji zimowej, oferuje oprocentowanie na poziomie 7,99 proc. i zerową prowizję. Całkowite koszty kredytu podnosi jednak konieczność wykupienia ubezpieczenia. Łączny koszt kredytu wyliczony przez bank to 236 złotych.

Trzecie miejsce zajął Getin Bank, który proponuje oprocentowanie kredytu 8,7 proc., oraz prowizję w wysokości 2,49 proc. Konieczność wykupienia ubezpieczenia ustalana jest indywidualnie. Czytaj więcej...

Zgłoś uwagę