Gotowe lofty na Przedmieściu Oławskim [WIDEO]

Już wkrótce do loftów „Nowej Papierni” wprowadzą się pierwsi mieszkańcy. Ich realizacja zakończyła się w grudniu 2014 r., jednak do końca stycznia 2015 r. potrwają jeszcze prace wykończeniowe na patio pomiędzy poszczególnymi budynkami. W sumie powstało 129 loftów i inspirowanych nimi mieszkań.

  • budynek

    Zakończył się remont budynków po dawnej fabryce papieru (fot. inwestor)

  • budynek

    Zakończył się remont budynków po dawnej fabryce papieru (fot. inwestor)


Industrialny klimat

„Nowa Papiernia” powstała w miejscu fabryki wybudowanej pod koniec XIX wieku, która działała wówczas pod kierownictwem Richarda Chutscha jako Mechanische Papierwaren Fabrik. Po wojnie funkcjonowały tutaj Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych, które produkowały bruliony, teczki, notatniki czy zeszyty do nut z okładkami znanymi każdemu uczniowi.

Ślady historii są widoczne dzięki zachowanej w budynkach ponad stuletniej cegle, stropach odcinkowych i stropach Kleina, a także ozdobnych elementach, które zostały pieczołowicie odrestaurowane.

- Pogodzenie uroku historycznych budynków ze współczesnymi rozwiązaniami było jak łączenie wody z ogniem – uważa Marek Jaworski, kierownik budowy „Nowej Papierni”. - Tego jednak wymagają autentyczne lofty. Dzięki temu zachowaliśmy niepowtarzalny, industrialny charakter fabryki papieru i zapewniliśmy przyszłym mieszkańcom komfortowe rozwiązania, m.in. wysokie, dobrze naświetlone pomieszczenia oraz otwartą przestrzeń.

W atmosferze loftu

„Nowa Papiernia” powstała w zacisznym podwórzu przy ul. Kościuszki 142 na Przedmieściu Oławskim, które weszło niedawno w fazę zmian i stopniowo zmienia swoje oblicze. Wyremontowana została już ulica Pułaskiego, Krakowska oraz Muzeum Etnograficzne. W planach jest również kompleksowa rewitalizacja tej dzielnicy. Najważniejsze obszary do zmian określone zostały w tzw. masterplanie – mapie działań rewitalizacyjnych. Już wiadomo, że odmienią się nabrzeża Oławy, stając się miejscem odpoczynku, spacerów i rekreacji, a także przestrzenie publiczne, jak podwórza czy zieleńce.

- Powstaje niezwykle atrakcyjna przestrzeń do życia, w centrum której znajduje się „Nowa Papiernia” – mówi Ewa Piechota, marketing manager Nowej Papierni.

Obok budynków po dawnej papierni powstał również obiekt New Line, w którym znajdują się wysokie mieszkania inspirowane loftami. Obecnie trwają tam prace tynkarskie i posadzkarskie, po których rozpocznie się wykańczanie wnętrz. Designerskie mieszkania New Line będą gotowe w marcu 2015 r.

Pierwsi mieszkańcy „Nowej Papierni” wprowadzą się tam zaraz po otrzymaniu od nadzoru budowlanego pozwolenia na użytkowanie budynków.

Zgłoś uwagę